Okunma Sayısı: 8100
CANLI YORUMLAR

1 TEMMUZ'A HAZIR MISINIZ?

Nikahsız eşe tazminat yolu

Yeni Borçlar Kanunu’nda tüketicinin aleyhine tek taraflı yazılmış sözleşmeler geçersiz sayılacak. Özellikle bankalar ve sigorta şirketleri tarafından vatandaşa imzalatılan milyonlarca sözleşme geçersiz hale gelecek

1 Temmuz’da yeni Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle banka, sigorta şirketleri ve seyahat ve taşıma işletmeleri gibi şirketlerce hazırlanan sözleşmeler geçersiz hale gelecek. Çünkü kanun gereği sözleşmelerde hükümler tek taraflı ve tüketicinin aleyhineyse o sözleşme geçersiz sayılacak. Genel işlem koşullarında yer alan bir hüküm, açık ve anlaşılır değilse veya birden çok anlama geliyorsa, düzenleyenin aleyhine ve karşı tarafın lehine yorumlanacak.

ÖDÜL SÖZÜ VEREN YERİNE GETİRECEK

"Kitle Sözleşmesi", "Katılmalı Sözleşme", "Tip Sözleşme" denilen sözleşmeler için belirlenen "Genel İşlem Koşulları" ile bireyin korunması sağlanacak. Karşı tarafın menfaatine aykırı genel işlem koşullarının sözleşmenin kapsamına girmesi, düzenleyenin karşı tarafa, bu koşulların varlığı hakkında açıkça bilgi verip, bunların içeriğini öğrenme imkânı sağlamasına ve karşı tarafın da bu koşulları kabul etmesine bağlı olacak. Aksi takdirde, genel işlem koşulları yazılmamış sayılacak. Bir sonucun gerçekleşmesi karşılığında ödül vereceğini ilan yoluyla duyuran kimse, sözünü yerine getirmekle yükümlü olacak. Ismarlanmamış bir şeyin gönderilmesi öneri sayılmayacak.

Bu şeyi alan kişi, onu geri göndermek veya saklamakla yükümlü olmayacak.

NİŞANLI VE SEVGİLİYE TAZMİNAT HAKKI

Hâkim, sadece ölümde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına tazminat ödenmesine karar verebilecek. Bu konunun kanuna girmesiyle, aralarında resmi nikâh olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat istemleri, yasal dayanağa kavuşmuş olacak

EN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK KREDİ FAİZİNE ÜST SINIR

1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Yeni Borçlar Kanunu'nda yapılan en önemli değişiklik, Habetürk'ün önceki gün dikkat çektiği kredi faizine tavan uygulaması olarak göze çarpıyor. Kanun 88'inci maddesinde kredi faizinde tavanı yıllık olarak yüzde 13.5 ile sınırlıyor. Buna göre, konut, ihtiyaç ve otomobil faizleri aylık yüzde 1.06'yı geçemeyecek. Ancak bu konuda banka hukukçuları ve borçlar hukuku akademisyenleri fikir ayrılığına düşüyor. Banka hukukçuları Türk Ticaret Kanunu'ndaki iki maddenin bankaları koruyacağını söylerken, borçlar hukuku profesörleri, tacir-tüketici işlerinin tüketici açısından 'ticari iş' sayılmasını engelleyeceğini vurgulayarak banka hukukçularınn hatalı olduğunu söylüyor.

Kaybolan eşyadan artık müessese sorumlu olacak

Otel, pansiyon gibi yer işletenler, konaklayanların eşyasının yok olması veya zarara uğramasından sorumlu olacak. Ayrıca otopark ve benzeri yer işletenler, kendilerine bırakılan veya çalışanlarınca kabul edilen motorlu taşıtların zarara uğramasından veya çalınmasından sorumlu olacak.

  • Kira artışları bir önceki yılın üretici fiyat endeksini geçmeyecek.
  • Kiracılar, ’’Oğlum oturacak’’ gerekçesiyle çıkarılabilecek.
  • Kiracının elektrik ve su borcunu ödememesi tahliye sebebi olacak.
  • Uyarıya rağmen gürültü yapan, balkonda mangal yapan kiracının sözleşmesi iptal edilebilecek.
  • Konut ve işyeri kirasında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak.
  • İşveren, psikolojik ve cinsel tacizi önlemekle yükümlü olacak.
  • Eşler birbirlerinin rızasıyla kefil olabilecek.
Kaynak: Habertürk 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
LİSEDE EVLİLİK TARTIŞMASI
MEHMET TEZKAN ELEŞTİRDİ
DİKKAT! HIRSIZLAR MESAİDE
EMNİYET YETKİLİLERİ UYARDI
PEPEE,PEPEE ŞARKI SÖYLÜYOR
İLK KONSER 10 HAZİRAN'DA
KUŞ GRİBİ ALARMI
"ARAŞTIRMA YAYINLANMASIN"
OKULLAR ŞEHİR DIŞINA
ANKARA'DA YENİ DÜZEN
ANDROİD KULLANICISINA UYARI
BU 5 TEHLİKEYİ KÜÇÜMSEMEYİN
SÜT İHALESİ İPTAL
GEREKÇESİ NE?
HİZMETKÂR ANNE DÖNÜŞÜMÜ!
CUMHURİYET KADINININ EVRİMİ
OFİSTE BAŞARININ SIRRI NE?
OKUYUNCA ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ
İLK YARDIMI İHMAL ETMEYİN
ONUN İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE KIZ İLİŞKİSİ
BU KEZ HEDEF SİVİLLER OLDU
10 KASIM
ELEKTRİK KESİNTİSİ!
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
EN İYİ YAZ KOKULARI
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :