Okunma Sayısı: 43093
CANLI YORUMLAR

2 YAŞ ÇOCUKLARDA ISIRMA ALIŞKANLIĞI

2 Yaş Çocukları Neden Isırır?

 

 

2 yaşındaki çocuğunuzun bir başka çocuğu ısırdığını ya da dişlerini size geçirdiğini fark etmek sizin için çok şaşırtıcı bir an olabilir. Aslında pek çok çocuk bir başkasını en az bir kere ısırmış ve bu eylemin kurbanı olmuştur. Küçük çocuklar bir durumla baş edemediklerinde, korku ve öfke duyduklarında başvurdukları bir yöntemdir.

Aileye katılan yeni bir bebek veya taşınma gibi hayatlarında ani büyük bir değişiklik, çocuklarda saldırgan davranışlara neden olabilir. 2 yaşındaki çocuklar bazen de yalnızca tepkiyi görmek için ısırabilirler.

Bunun normal olduğunu bilmek yine de her şeyi sizin için birden kolaylaştırmaz. Fakat şunu da asla unutmayın: çocuklar hiçbir zaman başkalarına saldırmak istemezler, onlarla oynamayı, keşfetmeyi ve arkadaşlarıyla eğlenmeyi çok daha fazla tercih ederler. Isırmanın nedeninin anlamak, çocuğunuza bunu bıraktırmak için atacağınız ilk adımdır. Uzmanlar, “çocuğunuzun hayatında neler olduğunu bir düşünün. Amacınız yalnızca bu davranışa son vermek değil çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmak olmalıdır” diyorlar.

2 Yaş Çocuğunuz Bir Diğer Çocuğu Isırdığında Ne Yapmalı?

Her iki Çocuğun da Güvende Olduğundan Emin Olun: Öncelikle çocukları ayırın ve birbirlerinden belli bir mesafede tutun.

Sakin Davranın, Suçlamayın veya Cezalandırmayın: Çocuğunuza hemen ikazda bulunma ihtiyacı hissetseniz de cezalandırma küçük çocuklarda ters tepebilir.

Her İki Çocuğa da Yardım Edin: Hem ısıran hem de ısırılan çocuk sizin yardımınıza muhtaç. İlkönce ısırığı kontrol etmeniz gerek, şefkatle ve sıcak bir biçimde mutlaka ilgilenmelisiniz. Bunu yaparken ısıran çocuğu da unutmamalısınız. Umursamıyormuş ya da ne kadar acıya neden olduğunun farkında değilmiş gibi davranabilir, ne de olsa kimse birisine zarar vermiş bir çocuktan daha fazla kayıtsız görünemez. Ama ne yaptığının çok farkındadır. Ona olan sıcak davranışınız duygularını ifade etmesini kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzu Sinirlendiği Zaman Size Gelmesi Yönünde Yüreklendirin: İhtiyacı olduğu zaman sizden veya bir başka yetişkinden yardım istemesini öğrenmeli. Zorlandığı zaman size gelmesini isteyin ve geldiğinde ise ona tüm dikkatinizi verin. Birlikteyken sahip olduğunuz yakınlığı, ayrı olduğunuz zamanlarda onun saldırgan davranışlarına karşı bir sigorta olarak görün.

Ne Olduğu Hakkında Konuşun: Her ikiniz sakinleştikten sonra çocuğunuza, “Birisine onun canını yakmadan sinirlendiğini nasıl bildirebilirsin?” ve “Arkadaşlarının sana davranışlarından hoşlanmadığın zaman bir yetişkinden nasıl yardım istersin?”gibi soruları karşılıklı oyun gibi canlandırarak öğrenmesini sağlayın. Pek çok 2 yaşındaki çocuk bir kere ısırdıktan sonra bir daha aynı olayı yaşamazlar.

Isırmasının önüne Nasıl Geçebiliriz

Çocuğunuzun Ne zaman ve Ne Sebeple Isırdığını Anlayın:  Bir arkadaşı oyun parkında elinden bir şey çekip aldığı zaman mı? Diğer çocuklar etrafını sardığında mı? Yeni doğan kardeşini emzirmeye başladığınızda mı sizi ısırıyor?

Çocuğunuza Dikkatinizi Verin: Ağlama, bağırma, ayak-direme, genelde ısırmaya işarettir. Dikkatli olun ve sezdiğinizde ısırmadan müdahale edin.

Ona Sıcak ve Şefkatli Davranmaya Devam Edin: Sabrınızın zorlandığını hissetseniz de kontrollü davranmaya çalışın. Unutmayın ki çocuğunuz elinden geleni en iyi şekilde yapıyor.

Asla çocuğunuzu geri ısırmayın!

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
YAŞLARINA GÖRE KORKULAR
ÇOCUKTA ÖFKEYİ ANLAMAK
VE BAŞ ETMEK...
ÇOCUK OYNARKEN ÖĞRENİR
AİLELER NE YAPMALI?
ÇOCUKLARDA ÖLÜM KORKUSU
ÇOCUĞA ÖLÜM NASIL ANLATILMALI?
ÇOCUKLAR NEDEN ALAY EDER?
KİMDEN ÖĞRENİR?
BOŞANMANIN ÖNCESİ - SONRASI
ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER?
İLK 12 AYDA BABA İLGİSİ
BEBEK GELİŞİMİNE ETKİSİ NE?
HİPERAKTİF Mİ DEPRESYON MU?
AŞIRI HAREKETLİ ÇOCUKLAR
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
SİZ ÖĞRETMEZSENİZ BİLEMEZ!
OLMASI GEREKEN NE?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"FACEBOOK'A GİRME, ÇALIŞ!"
SÖZLERDE GİZLENEN KAYGI
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
SÜNNET 2-6 YAŞTA OLURSA...
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
KISA SAÇ MODELLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :