Okunma Sayısı: 9430
CANLI YORUMLAR

2 YAŞ ÜZERİ ÇOCUĞA DOST

Sosyalleşmesini destekleyin

Deneyimleri paylaşmak  

Kendi arkadaşlık deneyimlerinizden bahsetmek çocuğunuzun da kendi deneyimlerini sizinle paylaşmasını sağlamak için iyi bir açılış hamlesi olabilir. Örneğin şunları söyleyebilirsiniz:

“Okula yeni başladığımda biraz korkmuştum. Ama birkaç arkadaş edinir edinmez endişelerim geçti. Peki, arkadaş edinmeden önce sen neler hissetmiştin?” Ya da “Gerçekten arkadaşım olarak gördüğüm ilk kişiyi hatırlıyorum, ya sen?” Böyle bir sohbet yapmakla çocuğunuzun bu konular hakkındaki duygularını açıklamayı isteyip istemediğini ya da bu konuları konuşmaktan hoşlanıp hoşlanmadığını da anlamış olursunuz. Şayet çocuğunuz sorularınızı cevaplamıyorsa, arkadaşlıklar kurmasına yardım etmek için sizin adım atmanız gerekebilir.

Diyelim ki oğlunuzun arkadaşlık kurmaya çalışırken birkaç olumsuz tepki aldığını düşünüyorsunuz. O zaman, kendi deneyimlerinizi (yoksa da birkaç tane uydurarak) onunla paylaşarak, “Bazen arkadaş edinmek çok zor oluyor, değil mi? Bir arkadaş grubuna girmeye çalıştığımı ve kimsenin beni kabul etmediğini hatırlıyorum. Sana da aynısı oldu mu?” şeklinde konuşmayı deneyin. Daha sonra da böyle bir durumla karşılaştığınızda hangi stratejileri uyguladığınızı oğlunuza anlatın.

Belki çocuğunuz, bire bir sohbette iyi değildir. Bu yüzden bir ya da birkaç çocuğu çaya davet edip görüşmelerini sağlayabilirsiniz. Ya da okuldan başka çocuklarla anneleri ya da babalarıyla birlikte bir öğleden sonra parkta buluşarak da bir araya gelebilirsiniz. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SUÇLULUK HİSSİNDEN SIYRILIN
KOCAMDAN NE ÖĞRENDİM?
AİLE: DELİLER ORTAMI
ÇOK SIK DADI DEĞİŞİRSE
KENDİNİ KÖTÜ HİSSEDER Mİ?
ANNE BABA MI OLUYORSUNUZ?
DEĞİŞİKLİKLERE HAZIR OLUN
EŞİ ÖLENE VAR, BOŞANANA YOK
BOŞANAN İKİ KERE MAĞDUR
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK
DOKUNMASINA İZİN VERİN
ÇOCUĞUNUZ 1. SINIF MI?
VELİYE, EĞİTİMCİYE ÖNERİLER
HAMİLELİKTE BABANIN DURUMU
BABANIN PSİKOLOJİSİ
ÇALIŞMAK MUTLU MU KILIYOR?
PEKİ YA EVDEKİ ANNELER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE-BABALIK UCUZ OLMAMALI
EŞLERİN EN BÜYÜK SORUNU
BABA - KIZ İLİŞKİSİ
ZEMİNE DİNAMİT DÖŞEMEYİN
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :