Okunma Sayısı: 15479
CANLI YORUMLAR

7 YAŞINDAKİ OĞLUM GAY

Çocuğun annesi anlatıyor

Geçtiğimiz hafta, Huffington Post’ta, bir blogger’ın kaleme aldığı bir yazı şu başlığı taşıyordu: “7 yaşındaki oğlunuz ‘gay olduğunu’ söylerse" 

Yazar, oğlunun Glee müzikalindeki Blaine karakterini “erkek arkadaşı” benimsediğine dikkat çekip (müzikaldeki Blaine karakteri de gay) oğlunun bir gün karşılarına çıkıp gay olduğunu söyleyebileceğine ihtimal verdiğini ancak bunu 7 yaşında yapacağını tahmin etmediğini belirterek başladığı yazısına şöyle devam ediyor:

“Bundan altı ay önce oğlumun kelime dağarcığında bile yoktu ‘gay’ sözcüğü. Bazı erkek arkadaşlarımızın erkeklerle, kadın arkadaşlarımızın da kadınlarla evli olduğun biliyordu, bunu hayatının normal bir parçası olarayk görüyor ve durumu tanımlamak için özel bir kelimeye ihtiyaç duymuyordu. Bir gün bu kelimeyi fark etti ve bana ne anlama geldiğini sordu. Ben de erkeklerle evlenmek isteyen erkeklere ve kadınlarla evlenmek isteyen kadınlara ‘gay’ dediğimizi anlattım. Çok ilgilenmedi ve hemen, annesinden kelime öğrenmekten daha eğlenceli bulduğu şeylerle uğraşmaya girişti.”

Birkaç ay sonrasında, yazar, bir tanıdığıyla telefon görüşmesi yaparken oğlundan bahsediyor ve “Heteroseksüel demiyoruz, gay de demiyoruz. Onu olduğu gibi sevdiğimizi söylüyoruz.” derken arkadan oğlunun sesini duyuyor:

“Evet, öyleyim.”

“Nasılsın tatlım?”

“Gay’im, ben gay’im.”

O an dünyanın durduğunu söyleyen yazar, oğlunun yüzüdeki “Anneciğim, bunu zaten bilmiyor muydun?” ifadesiyle kendine geliyor ve burnunu oğlunun burnuna sürterek onu ne kadar sevdiğini söylüyor. Çocuk, “biliyorum” deyip kardeşleriyle oynamaya gidiyor.  

O günden sonra da kendisiyle ilgili severek bahsettiği diğer her şey gibi (“Hey, ben uzun boyluyum!”, “Legolar! Legolara bayılırım!”) kelimenin geçtiği konuşmalarda, etrafına gay olduğunu söylüyor ve bunu çok içten, doğal ve mutlu bir şekilde yapıyor.

Yazar, bunun hem harika hem de çok şaşırtıcı olduğunu yazıyor. “Kaç kişinin 7 yaşındaki çocuğu ailesine bu cümleyle gelir ki? Birçok kişi böyle bir durumda nasıl tepki vereceğini bilmiyor ve ben onları suçlamıyorum. Çocukların cinsel eğilimlerinin olması fikri insanları rahatsız ediyor. Bu bizlerin düşünmediği bir şey (ya da sadece düşünmek istemiyoruz).”

Çevresindeki gay yetişkinlerin küçüklük anılarına kısaca değiniyor yazar: “Etrafımdaki pek çok yetişkinden, ta anaokulu zamanlarından beri gay olduklarını anladıkları halde o zamanlar bunu nasıl dile getireceklerini bilmediklerini duydum. Birçok kez saklamaları gereken yanlış bir şey olduğunu düşünmüşlerdi. Ancak, gay’ler, oğlumun gündelik yaşamının bir parçası oldukları için o bunda bir yanlış olduğunu düşünmüyordu.”

Anne, oğlunun gay olduğunu açıklaması üzerine, eşinin onun saçlarını okşayarak, “Biliyorum oğlum, aynı zamanda harikasın da.” dediğini anlatıyor ve ekliyor, “İşte, biz durumu böyle ele alıyoruz. Onu duyduğumuzu bilmesini istiyoruz. Ve yapılacak doğru şeyin bu olduğuna inanıyoruz.”

Yazar ve eşi, çocuklarını, bazı kişilerin gay’lerden hoşlanmadığı ve bu insanların hatalı oldukları konusunda da bilgilendirmişler. Öğretmeniyle de, çocuklarının kendisini gay olarak tanımladığını ve ebeveyn olarak bunda bir sorun görmediklerini konuşmuşlar.

Yazı, annenin geleceğe dair ufak endişeleriyle ve önemli olanın oğlunun mutluluğu olduğuna yaptığı vurguyla son buluyor:

“Bunun hep böyle kolay olacağını sanmıyorum. Ne ummamız gerektiğini bilmiyoruz. Sorun yaratmak istemiyoruz, ama aynı zamanda kendimizi duruma hazırlıyoruz. Tıpkı diğer herkes gibi, önümüzde uzun bir yol olduğunu biliyoruz. Belki biraz daha büyüyünce başka bir şey söyleyecek, ama pek öyle görünmüyor. Ama önemli olan bu değil. Önemli olan içinde bulunduğumuz zaman. Ve şu an, oğlum, mutlu bir şekilde gay olduğunu ilan ediyor. Ve ben onun annesi olmaktan gurur duyuyorum.”

 

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
FARELİ KÖYÜN KAVALCISI
4 MART PAZAR BAHÇEŞEHİR'DE
OKUL ZEKAYI GELİŞTİRİYOR
IQ'DA 3.7'LİK ARTIŞ
TİP 1 DİYABET RÖPORTAJI
ÖĞRETMENLER NEYİ BİLMELİ?
YÜZ BİNLERCE ÇOCUK İÇİN
ACİL AŞI UYARISI
2 YAŞ ÇOCUKLARDA ISIRMA ALIŞKANLIĞI
2 YAŞ ÇOCUKLARI NEDEN ISIRIR?
ÇOCUKLARIN BAYRAMLIK HEVESİ
KIYAFETLER HAZIR MI?
ASİ VE ERKEKSİ
HER BEDENE UYGUN...
ALERJİ ÇOCUKLARI VURUYOR
NASIL BİR YAŞAM ŞEKLİ GEREK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MÜKEMMEL ÇOCUK PROJESİ
NASIL BİR ANNE BABASINIZ?
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRÜR MÜ?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :