Okunma Sayısı: 16217
CANLI YORUMLAR

AĞRIYA KARŞI NEFES ALMA TEKNİKLERİ

Korkmayın rahat olun!Doc. Dr. Tevfik Yoldemir, Doğuma hazırlanan ailelerin, doğum öncesi hazırlık kurslarına katılmalarının çiftler için önemli olduğunu vurguluyor. Düzenlenen kursların genel içeriği şöyledir:
 
1 Nefes alma bilinci ve rahatlama dersleri ile hamilelik ve doğum sırasında yardımcı diğer teknikler.
2 Doğum eylemi ve doğum şekilleri hakkında bilgi.
3 Hamilelik ve doğum sırasında esneyen kasların güçlendirilmesi için egzersizler.
4 Evde yeni doğan bebeğinize nasıl bakarsınız?
5 Siz ve eşiniz hamilelik, doğum ve ebeveyn olma konusunda neler hissedersiniz?
 
Gevşeme ve Nefes Bilinci
Bu iki teknik doğum sırasında anne adayına yardımcı yöntemlerdir. Ağrıyı azaltır ve vücudunuzu gevşetir. Rahim daha etkili çalışır, enerjinizi korur ve kendinizi daha az yorulmuş hissedersiniz; derin ve rahat nefes alma ile siz ve bebeğiniz daha fazla oksijen alır, stres ile daha kolay baş edersiniz...
 
Gevşemeyi öğrenmek
Gevşemek için fiziksel gerginliği nasıl tanıyacağınızı ve kaslarınızı bilinçli olarak gevşetmeyi öğrenmelisiniz. Kendinizi bırakmak, sadece fiziksel gevşeme değil, ayrıca duygusal sakinlik de getirir.
 
Günde bir-iki kez 10 dakika aşağıdaki yöntemi uygulayın. Partneriniz de bu tekniği anlarsa çok iyi olacaktır. Öncelikle sessiz bir odada destekli olarak yatın ya da oturun. Tüm vücut kıvrımlarınızı destekleyen yastıklar ile çok rahat olmalısınız:


 
1. Sağ elinizi sıkıp omzunuza kadar kol kaslarınızı gerin. Sonra gerilemeyi bırakın ve dışa doğru yavaş bir nefes verin. Kolunuzun gevşediğini hissedin ve nefes almanın sizi nasıl rahatlattığının farkına varın. Her nefes verişinizde daha da gevşeyin.
2. Bunu sol el ve kol ile sonra sağ ayak ve bacak ve son olarak da sol ayak ve bacakla yapın. Gerginlik sırasında krampı önlemek için ayağınızı bilekten yukarı çekip dizinizi düz tutun.
3. Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın Ne kadar gerildiğinizi fark edin ve gevşerken nefes verin.
4. Cinsel organınız ve anüs etrafındaki kasları kasın ve kalçanızı birbirine sıkın. Nefes verirken gevşetin.
5. Yüz ve çenenizi sıkın, yüz ve baş kaslarınızı gerin ve nefes vererek gevşeyin.
6. Gergin kas ile gevşek kas arasındaki farkı anladıktan sonra bu aşamaları kasları germeden yapın. Basitçe tüm kaslarınızdaki gerginliği gevşetin, büsbütün bırakın. Vücudunuzun ağırlaştığını ya da hafiflediğini hissedin. Bu şekilde gevşemeyi, doğumun ilk evresinde olmak istediğiniz pozisyonlarda çalışın.


 
Nefes Bilinci
Nefes alma doğum eylemleri sırasındaki gerginliği azaltıp, vücudunuzun gevşemesine yardımcı olur. Yavaş nefes almak, vücudunuzu gevşetir. Derin ve yavaş nefes alın. Nefes verirken hızla içimizdeki gerginliği dışarı atar tarzda üfleyin. Erken kasılmalar sırasında normal nefes alarak gevşeyin. Doğumun ilk evresinde normal nefes alma ile gevşemeniz zor olduğunda mümkün olduğunca derin ve yavaş nefes almaya devam edin. Kasılmalar şiddetlendikçe nefes alış verişiniz hızlanır, ancak siz hızınızı yavaşlatın.

 

Nefes alma teknikleri:
1 Yavaş hızda: Normal hızınızın yarısı, burundan yavaş ve gevşek nefes alın, ağızdan verin.
2 Değiştirilmiş hızda: Kasılmalar en şiddetli haldeyken nefes almayı hızlandırın, normal hızınızın iki katından fazla değil. Kasılmalar azaldığında yavaş nefes alın.
3 Düzenli hızda: 1-5 hafif eşit nefes sonrası bir üfleme yapın ve sonra tekrar edin.
4 Erken itme dürtüsü: Mum üfleme tarzında nefes alın.
5 İtme amaçlı nefes alma: İki derin nefes sonrası çene göğse dayalı, kapalı duvarlar arasından üfleyerek nefes verirken, aşağı doğru bebeğinizi itin. Hızlı bir nefes alıp tekrarlayın. Her kasılma için 3 itme yapın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ARTAN KALSİYUM İHTİYACI
HAMİLELİKTE ÖNEMİ NEDİR?
HAMİLELİKTE 34. HAFTA
DİNLEDİĞİ MÜZİK?
İKİZ HAMİLELİK
KAÇ ÇEŞİT OLUR?
ULTRASONDA BEBEĞİN GELİŞİMİ
İRİ Mİ YOKSA KÜÇÜK MÜ?
ÇALIŞAN HAMİLELER İÇİN
SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
GELİN ANLATALIM...
BOYUT'TAN GÖRSEL BİR REHBER
BAŞUCU KİTABINIZ: HAMİLEYİM
ANNENİN MENOPOZ YAŞI
DOĞURGANLIĞI BELİRLİYOR
SEZARYENE YAPTIRIM GELİYOR!
SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUM ÖNCESİ KAYGILAR
DOĞUMA YETİŞEMEME ENDİŞESİ
RİSKLİ BİR HAMİLELİK
ANNE OLMAK İSTİYORSUNUZ
2012 YILINA DAMGA VURAN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :