Okunma Sayısı: 8815
CANLI YORUMLAR

AĞZINI KONTROL EDİN

Neler yapılabilir?

Çocuğunuz bir şey yerken güçlük çekiyorsa ya da ağzındaki bir ağrıdan kaynaklanan rahatsızlık ya da şikayete bağlı olarak iştahsızlık sergiliyorsa, ağzında yara olup olmadığını kontrol edin.

Çocuğunuzun yinelenen ağız yaraları varsa, temelde yatan herhangi bir neden olup olmadığını doktorunuzla birlikte araştırın. En yaygın ağız yaraları, tek ya da kümeler halinde dil, dişeti, dudak içleri ya da yanakta çıkan ve kaynağını stres, alerji ya da duyarlılıktan alabilen aftlardır. Bunlar, küçük, yuvarlak, gri, sarı ya da beyaz görünümlü ve kenarları iltihaplı yaralardır. Diğer ağız yarası türleri, dilin ya da yanağın içinin yumuşak mukoza zarının ısırılmasından kaynaklanan bir yaralanmaya veya diş fırçalarken diş etinin delinmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yara gibi görünen bazı kabarcıklar uçuk ya da pamukçuk olabilir. Çocuğunuza, yoğurt gibi kolay yenen gıdalar verin ve tuzlu ya da baharatlı besinlerden uzak durun, çünkü bunlar çocuğunuzun durumunu daha da kötüleştirebilir.

Ağız yaralarını kontrol altına alabilmek için neler yapılabilir?

Stres yapıcı faktörler metabolizmada dengesizliğe yol açarak ağız yaralarının kaynağını oluşturan asit oranı artışına neden olabiliyor. Bazı uzmanlarca, bu durumla mücadele etmek için, meyvenin asit açısından zengin olduğu göz önünde bulundurularak meyvenin az sebzenin bol olduğu bir diyet tavsiye ediliyor. Bağışıklık sistemini desteklemek için çinko, beta karoten olarak A vitamini, alkalin formunda C vitamini ile E vitamini takviyesi yapılabilir, Bol miktarda dinlenme, zararlı maddelerin vücuttan atılması için su içme ve çocuğunuzun simit gibi kesici gıdalar yememesi tavsiye edilir.

Ağız yarası tedavisi

Ağızdaki acıyı azaltacak solüsyonlar, dezenfektan solüsyonlar ve yaraların iyileşmesini hızlandıran kortizonlu ağız içi merhemler ile kısa sürede tedavisi mümkün.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BÖBREK TAŞI HUSUSU
FAZLA PROTEİNDEN KAÇINMALI
BEBEKTE KALP HASTALIKLARI
KÜÇÜKKEN ÖNLENEBİLİR Mİ?
OYUN OBEZİTEYİ ENGELLER Mİ?
İŞTE AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER
ÇOCUKLARDA ÖLÜM KORKUSU
ÇOCUĞA ÖLÜM NASIL ANLATILMALI?
RAHİM AĞZI KANSERİNE AŞI
ÖNCESİNDE ÖNLEM ALINABİLİR
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
HPV'den KORUNMAK MÜMKÜN
CİNSEL YOLLA BULAŞSA DA...
ŞAŞILIKTA YAŞ SINIRI
TEDAVİ YAŞINA DİKKAT
LENS TAKMADAN DA
MAVİ GÖZLÜ OLABİLİRSİNİZ
GÜVERCİN GÖĞSÜ HASTALIĞI
ERGENLERİN KABUSU...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HİPERAKTİVİTE KORKUTMASIN
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
OBEZ DEĞİLİM!
RİSK ALMAYA YATKIN ÇO...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :