Okunma Sayısı: 8723
CANLI YORUMLAR

AĞZINI KONTROL EDİN

Neler yapılabilir?

Çocuğunuz bir şey yerken güçlük çekiyorsa ya da ağzındaki bir ağrıdan kaynaklanan rahatsızlık ya da şikayete bağlı olarak iştahsızlık sergiliyorsa, ağzında yara olup olmadığını kontrol edin.

Çocuğunuzun yinelenen ağız yaraları varsa, temelde yatan herhangi bir neden olup olmadığını doktorunuzla birlikte araştırın. En yaygın ağız yaraları, tek ya da kümeler halinde dil, dişeti, dudak içleri ya da yanakta çıkan ve kaynağını stres, alerji ya da duyarlılıktan alabilen aftlardır. Bunlar, küçük, yuvarlak, gri, sarı ya da beyaz görünümlü ve kenarları iltihaplı yaralardır. Diğer ağız yarası türleri, dilin ya da yanağın içinin yumuşak mukoza zarının ısırılmasından kaynaklanan bir yaralanmaya veya diş fırçalarken diş etinin delinmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yara gibi görünen bazı kabarcıklar uçuk ya da pamukçuk olabilir. Çocuğunuza, yoğurt gibi kolay yenen gıdalar verin ve tuzlu ya da baharatlı besinlerden uzak durun, çünkü bunlar çocuğunuzun durumunu daha da kötüleştirebilir.

Ağız yaralarını kontrol altına alabilmek için neler yapılabilir?

Stres yapıcı faktörler metabolizmada dengesizliğe yol açarak ağız yaralarının kaynağını oluşturan asit oranı artışına neden olabiliyor. Bazı uzmanlarca, bu durumla mücadele etmek için, meyvenin asit açısından zengin olduğu göz önünde bulundurularak meyvenin az sebzenin bol olduğu bir diyet tavsiye ediliyor. Bağışıklık sistemini desteklemek için çinko, beta karoten olarak A vitamini, alkalin formunda C vitamini ile E vitamini takviyesi yapılabilir, Bol miktarda dinlenme, zararlı maddelerin vücuttan atılması için su içme ve çocuğunuzun simit gibi kesici gıdalar yememesi tavsiye edilir.

Ağız yarası tedavisi

Ağızdaki acıyı azaltacak solüsyonlar, dezenfektan solüsyonlar ve yaraların iyileşmesini hızlandıran kortizonlu ağız içi merhemler ile kısa sürede tedavisi mümkün.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TABULARA ELVEDA
BABALIĞA MERHABA
ASIL YARIŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR
LYS MARATONU BAŞLADI
BEBEKLERDE 18. AYA DİKKAT
KONUŞMUYORSA...
DİŞ GICIRDATMA TEHLİKELİDİR
SEBEBİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
SONBAHARDA ÇOCUK BESLENMESİ
BU GIDALARI EKSİK ETMEYİN
ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ
ÇOCUKLARDA ORGAN NAKLİ
EN ÇOK HANGİ ORGAN...
KIZ ARKADAŞA TAKI FİKİRLERİ
14 ŞUBAT YAKLAŞIYOR!
ÇOCUĞUM ŞEKER HASTASI MI?
GÖZÜNÜZ ÜSTÜNDE OLSUN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLAR VE ANTİBİYOTİK
YENİ NESLİ BEKLEYEN T...
OBEZ DEĞİLİM!
UYURGEZER ÇOCUKLAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
ROBOT SEVGİLİLER
EN İYİ YAZ KOKULARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :