Okunma Sayısı: 6301
CANLI YORUMLAR

AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM

Temel prensipler neler?

Aile bireylerinizin her biriyle ne kadar iyi bir iletişim içinde olduğunuz hakkında daha önce hiç kapsamlı bir şekilde düşündünüz mü? Şimdi, aşağıda göreceğiniz soruları yanıtlamaya başlayın. Sorular, eşinizle bu konular hakkında sohbet etmenize yardımcı olabilir.

 • Ailenizin diğer üyeleriyle ne kadar sıklıkla iletişime geçiyorsunuz?
 • Sizin için hangi iletişim yöntemi en iyisidir?
 • Ailenizin diğer üyelerine karşı ne kadar açıksınız?
 • Sizinle iletişim kurmakta ne kadar açık olduklarını biliyor musunuz?
 • Konuşmakta en çok zorlandığınız şey nedir?
 • Ne kadar iyi bir dinleyicisiniz?
 • Ailenizin sizi anlayabilmesi için en iyi yöntemler nelerdir?
 • Etkili bir iletişimin önündeki engeller nelerdir?
 • Sizce konuşmayla iletişim arasında bir fark var mıdır?
 • Şartlara göre iletişim biçiminizi değiştirebilir misiniz?

Son birkaç yıldır, iletişim kurma yöntemlerimizde daha önce görülmemiş çapta bir teknolojik devrim yaşandığını biliyoruz. Örneğin, tek başına dünya seyahati yapan kadın denizci Ellen McArthur’un dalgalar durmaksızın sallarken yelken direğine yapışık vaziyette tamir yaparken harcadığı müthiş çabayı canlı görüntülerinin yayınlandığı internet sitesinden takip edebiliyorsunuz. Ya da çocuklarınızın delice bir çılgınlıkla birbirlerini itip kakarkenki görüntülerini cep telefonunuzla kaydedip arkadaşlarınıza mesaj atabiliyorsunuz. 11 Eylül faciasının ortasında “kötü haberleri açıklamak için iyi bir gün” yazan veya bir cinsel ilişkinin detaylarını açıklayan ve kazayla yanlış yerlere gönderilen e-postalar, istifalara veya işten çıkarılmalara bile yol açabiliyor.

Hatta ev telefonunuz, bir kere ergenlik çağındaki çocuklarınızın tamamen eline geçti mi, arkadaşlarıyla en son teknoloji cep telefonları veya internetteki sohbet siteleri hakkında konuşmaları dolayısıyla tamamen atıl bir konuma gelebilir. Telefonunuzu kurtardığınızda da, muhtemelen internette dolaşıyor veya online bilgisayar oyunları oynuyorlardır.

* ABD Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Stephan Byers’in Halkla İlişkiler Danışmanı Jo Moore,  11 Eylül olaylarından sonra gönderdiği e-postada o günü "kötü haberleri açıklamak için iyi bir gün" olarak nitelemiş ve basına sızdırılan mesaj bir skandala neden olmuştu.

Etkili iletişim

Bütün bu insanı şaşırtan teknolojik gelişmelere karşın, etkili iletişimin temel prensipleri aynı şekilde kalmıştır. Doğru iletişim sağlamak için, dürüst ve saygılı olmaya, tüm bunlarında da ötesinde aile yaşamının kalabalık dünyasında zamana ihtiyacınız vardır. 

Etkili ve açık bir iletişim kurabilmek için, aile üyelerinizle daha iyi ilişkiler kurmanız gerekiyor. Çocuklarda görülen zayıf iletişimin, ebeveynler arasındaki kırgınlıklar ve davranışsal sorunlarla kuvvetli bir bağı olduğu acı bir gerçektir.

Bazı aileler iletişim konusunda açık bir şekilde daha başarılı gözükür: Konuşma, dinleme, kucaklaşma ve yardımlaşma, onlarda çok daha belirgindir. Bunların gerçekleşmediği ilişkilerde durum daha zordur. Aksi sözler, eleştirel yorumlar, yanlış anlaşılmalar ve mutsuzluklar onlarda norm haline gelir.

Hem ebeveyn hem de bir çocuk olarak, sakinliğinizi kaybetmeksizin aile içinde nasıl hakkınızı savunacağınızı öğrenmeniz mümkün. Diğerlerinden daha işe yarar ve uygulanabilir konuşma yöntemleri mevcut. Ve hatta tüm bu iletişim mevzusunu, tüm bir aile birlikte keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz. 

Tüm bunların ötesinde, bir yetişkin olarak iletişim kurma biçiminiz diğer herkesin tavrını belirleyecektir. Eğer söylediğiniz şeyi kastediyor ve yapıyorsanız, her şey çok daha iyi olacaktır. Ama tam tersi, inandığınızı söylediklerinizle gerçekte yaptıklarınız birbirini tutmuyorsa ailenizin diğer üyeleri de sizi takip etmekte gecikmeyecektir.

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZ SİZİN AYNANIZ
ONUN GÖZÜNDEN SİZ...
ÇÜNKÜ ÇOCUĞUNUZ FARKLIDIR
HEM SİZDEN HEM ARKADAŞINDAN
KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK
DOKUNMASINA İZİN VERİN
EŞİNİZLE UYUMLU MUSUNUZ?
İŞTE SİZE ALTIN ÖNERİLER
AİLE VE ZAMAN KULLANIMI
HAYATIMIZIN "ÇARPICI" RESMİ
DÜŞES'İ Mİ? DÜŞ-EŞ'İ Mİ?
İLİŞKİ METOTLARI!
YABANCI BAKICILARA VEDA
90 GÜNLÜK YENİ DÜZENLEME
AYRILMA VE KAYBETME KORKUSU
ÇOCUKTA GÜVEN DUYGUSU
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?
ÇALIŞMAK MUTLU MU KILIYOR?
PEKİ YA EVDEKİ ANNELER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
ANNE BABA DÜŞMANLIĞI
AİLE İÇİ GERİLİM
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :