Okunma Sayısı: 11629
CANLI YORUMLAR

ANAOKULU DÖNEMİ ÇOCUKLARININ DUYGUSAL DURUMU

Uzmanlar insanın ruhsal gelişiminde doğumdan ölüme kadar olan tüm yaşam sürecinin etkili olduğunu savunurlar.


ANAOKULU DÖNEMİ ÇOCUKLARININ DUYGUSAL DURUMU


Bu yaşlarda çocuklar sevgi, nefret, kıskançlık, suçluluk gibi duygularını dile getirerek ya da davranışlarıyla ifade etmeye çalışırlar.

• Kabul ya da reddedildiğinde endişeli olurlar.
• Şefkat duygusuyla birlikte başkalarına değer vermeye başlarlar.
• "Bencillik" kısmen de olsa terk edilir.
• Bu türden olumlu duygular, yarış gerektiren, örneğin kıskançlık gibi bir durum varlığında kesintiye uğrayabilir. Dolayısıyla sık sık küsebilirler.
• Anaokul çağındaki çocuklarda duygu durumları sıklıkla ve ani olarak değişebilir. Taşkın, neşeli, heyecanlı ve meraklı davranışlar çekingenlik, gurur gibi gelgitlerle birlikte görülür. Böyle hassas bir dönemde çocuk kontrolsüz bırakılmamalı ancak fazla kısıtlamamaya da dikkat etmek gerekir. Aşırı kısıtlamanız veya çocuğunuzun yaptıklarında önce hatalarını görmeniz durumunda, gelişmeye başlayan kişiliğini ve yeteneklerini farkında olmadan olumsuz yönde etkileyebilirsiniz.
• Kontrol ve bağımsızlık dengeli sağlandığında, ileride utanç ve suçluluk duymadan araştırabilen, sorgulayan, sorumluluk sahibi, üretken yetişkinler olurlar.
Dört yaşından itibaren çocukların haz bölgesi anal bölgeden genital alana geçer. Dolayısıyla ilgileri genital bölgeye kayar ve karşı cinsi merak etmeye başlarlar. Bu yaşlarda cevaplamakta zorlanacağınız sorular sormaya başlayabilirler. Bunları yaşlarına en uygun ölçüde cevaplamak gerekir.

Kişilik Gelişimi

Uzmanlar insanın ruhsal gelişiminde doğumdan ölüme kadar olan tüm yaşam sürecinin etkili olduğunu savunurlar.

Buna göre kişilik gelişimimiz aşamalı bir oluşum süreci yaşar. Sekiz ana döneme ayrılan bu süreçte, her aşamada kişi sıkıntılı bir dönemden geçer. Bu kriz anında sıkıntısından kurtulmak için geliştirdiği baş etme biçimleri ise davranışlarını etkiler. Krizi atlatmasıyla birlikte aşamayı sonlandırmış ve kişiliğin şekillenmesinde bir sonuç alınmıştır.

Bu tıpkı bir bina inşaatında, yaşanan problemlerin ardından binanın ortaya çıkmasına benzer.

Yaşanan sorunların veya krizin çözümlenememesi halinde ise bir sonraki aşamaya geçilir fakat bu insanda hasar bırakır. Bunun getireceği doyumsuzluk ise ileride insanın davranışlarını olumsuz etkileyerek sorun yaşamasına neden olur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DİKKAT EKSİKLİĞİ
HİPERTAKTİVİTE
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK KAL
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
BEBEKLER NEDEN HAREKET EDER
GELİŞİME ETKİSİ VAR MI?
ALMANYA'DA SÜNNET YASAĞI!
UZMANLAR NE DİYOR?
NOT ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİL
BAŞKA SORUNLARI OLABİLİR
SAĞLIKLI OLMASI İÇİN
RAFİNE GIDADAN UZAK TUTUN!
İSHAL TÜRLERİ VE NEDENLERİ
PROF. DR. H. MOCAN ANLATTI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"AĞLATMADAN BÜYÜTÜN"
ÇOCUĞUNUZ YALAN MI SÖ...
ÇOCUKLARIN KONUŞMA BE...
KİTAP MI E BOOK MU?
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :