Okunma Sayısı: 17436
CANLI YORUMLAR

ANAOKULU KORKUSU VARSA

Neslim Doksat anlattı

Kimi çocuklar bir an önce okul çağına gelip, okula gitmek, yeni arkadaşlar edinmek ister; “okullu” olmaya heveslidir. Bazı çocuklar içinse okul fobidir, aileleri için de onları okula alıştırmak… Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Uzman Doktor Neslim G. Doksat, benzer sorunu yaşayan aileler için önerilerde bulundu.

“3 yaşından itibaren çocuğun anaokuluna gitmesini biz tavsiye ediyoruz. Ama 3-3,5 yaşından itibaren tam gün olarak değil de kısmi zamanlı olarak verin diyoruz. Burada prensip olarak, öncesinde çocuğu okulla tanıştırmak, sınıf öğretmeniyle tanıştırmak, öğretmene teslim etmek ve ayrılmak gerekir. Çok fazla tatmin etmeye, ikna etmeye çalışmak; uzun uzadıya cümlelerle durumu anlatmayı çok doğru bulmuyoruz çünkü 3-3,5-4 yaş ikna olma yaşı değil; daha ziyade davranışçı yöntemlerle anlama yaşıdır. O nedenle, güvenebileceğimiz bir okula, güvenebileceğimiz bir öğretmene çocuğumuzu kararlılıkla teslim edip çıkmamız gerekiyor.

Burada amacımız, çocuğu yaka paça içeri almak, ona işkence etmek değil.  İlk bir hafta, bir miktar ağlamaya tahammül edebiliyoruz. Diyelim ki, çocuk ağlıyor, annesini arıyor ve sonra öyle bir geribildirim alınıyor ki ‘uyum sağladı, yemeye başladı, arkadaşlarıyla oynamaya başladı’. O zaman kararlılığımızı sürdürmekte fayda var, 3.5 yaş grubu için konuşuyorum tabii ki.”

İllâ anaokuluna gitmesi gerekmiyor

“Ama bir hafta geçti, 10 günü geçti, hâlâ bu çocuk anne-baba gittikten sonra saatlerce ağlıyor, kusuyor, yemek yemiyor, hiç kimseyle oynamıyor ise o zaman ciddi bir sorun var demektir. Bu belirtilerle çocuğu zorla orada tutmayı, saatlerce ağlatmayı uygun bulmuyoruz. Bu durumda bir profesyonelden yardım almak gerekiyor. Şöyle ki; 3.5 yaşındaki bir çocuğun illâ ki zaruri bir sebebi yoksa aileye ait, anaokuluna gitmesi gerekmiyor. Yani burada değişik dinamikleri göz önünde tutarak, ailenin tutumlarına müdahale ederek, tekrar deneyip ama çok mutsuz oluyorsa anaokuluna göndermekten vazgeçebiliyoruz.”

Okul döneminde durum farklı

“Ama yaş ilerlediğinde, bu bir anasınıfı ise, bir okul öncesi eğitim söz konusuysa, gelecek sene ilkokul 1’e başlayacaksa veya bu durum ilkokul 1’de söz konusuysa, yani çocuğun okula gitmesi gerekiyorsa, kararlı bir şekilde güvendiğimiz bir öğretmene onu bırakıp çıkmak gerekiyor.

İlk 3 gün, çocuğun sınıfa uyum sağlaması için koridorda beklenip, teneffüste bir araya gelinebilir. Teneffüste sizi görmesi sağlanabilir. Bir hafta sonra, orada beklemeleri azaltıp tedricî olarak uzak durup, okulun yanında bir kafede bekleyip, öğle yemeğinde veya teneffüslerde görmek şekilde, en son da çıkışta almak şeklinde, 1 hafta 10 günde ayarı tutturmamız gerekiyor. Artık 10 günü geçmiş, ebeveyn hâlâ ilkokul birinci sınıf öğrencisini okulda, sınıfta bekliyor ise orada da problem var demektir. Okul fobisi, ayrılma anksiyetesi bozuklukları gibi hastalıkların tehdidi ile karşı karşıyayız demektir. Mutlaka bir profesyonelden yardım almak gerekiyor bu durumda.”

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞA ÖZEL OKUL FORMÜLÜ
BİRAZ AİLEDEN BİRAZ BİZDEN
BOĞA BURCU ÇOCUKLARI
HIZ DEĞİL RAHATLIK DÜŞKÜNÜ
BİSİKLETE BİNMEYİ ÖĞRENSİN
ZOR DEĞİL SİZ YARDIM EDİN
SEBZEYİ VETO EDİYORSA
YİYECEĞİN İÇİNE GİZLEYİN!
NARİN TENİNE
ORGANİK DEĞSİN...
AİLEYİ ÇOCUKLAR YÖNETİYOR
EVDE KURT, OKULDA KUZU...
UYKUYA HAZIRLIK MERASİMİ
BASİT AMA FAYDALI ÖNERİLER
YEME BOZUKLUKLARINI TANIYIN
YOL YAKINKEN DÖNÜN!
NE VARSA KIŞTA VAR
GRİP, ZATÜRRE, BRONŞİT....

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
O ŞİMDİ SOSYAL GÖZLEMCİ!
"HER ÇOCUK ÖNEMLİDİR"
UYKUYA HAZIRLIK MERASİMİ
4 YAŞTA YÜZDE 100 OKU...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YENİ YILDA DENEYİN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :