Okunma Sayısı: 17097
CANLI YORUMLAR

ANAOKULU KORKUSU VARSA

Neslim Doksat anlattı

Kimi çocuklar bir an önce okul çağına gelip, okula gitmek, yeni arkadaşlar edinmek ister; “okullu” olmaya heveslidir. Bazı çocuklar içinse okul fobidir, aileleri için de onları okula alıştırmak… Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Uzman Doktor Neslim G. Doksat, benzer sorunu yaşayan aileler için önerilerde bulundu.

“3 yaşından itibaren çocuğun anaokuluna gitmesini biz tavsiye ediyoruz. Ama 3-3,5 yaşından itibaren tam gün olarak değil de kısmi zamanlı olarak verin diyoruz. Burada prensip olarak, öncesinde çocuğu okulla tanıştırmak, sınıf öğretmeniyle tanıştırmak, öğretmene teslim etmek ve ayrılmak gerekir. Çok fazla tatmin etmeye, ikna etmeye çalışmak; uzun uzadıya cümlelerle durumu anlatmayı çok doğru bulmuyoruz çünkü 3-3,5-4 yaş ikna olma yaşı değil; daha ziyade davranışçı yöntemlerle anlama yaşıdır. O nedenle, güvenebileceğimiz bir okula, güvenebileceğimiz bir öğretmene çocuğumuzu kararlılıkla teslim edip çıkmamız gerekiyor.

Burada amacımız, çocuğu yaka paça içeri almak, ona işkence etmek değil.  İlk bir hafta, bir miktar ağlamaya tahammül edebiliyoruz. Diyelim ki, çocuk ağlıyor, annesini arıyor ve sonra öyle bir geribildirim alınıyor ki ‘uyum sağladı, yemeye başladı, arkadaşlarıyla oynamaya başladı’. O zaman kararlılığımızı sürdürmekte fayda var, 3.5 yaş grubu için konuşuyorum tabii ki.”

İllâ anaokuluna gitmesi gerekmiyor

“Ama bir hafta geçti, 10 günü geçti, hâlâ bu çocuk anne-baba gittikten sonra saatlerce ağlıyor, kusuyor, yemek yemiyor, hiç kimseyle oynamıyor ise o zaman ciddi bir sorun var demektir. Bu belirtilerle çocuğu zorla orada tutmayı, saatlerce ağlatmayı uygun bulmuyoruz. Bu durumda bir profesyonelden yardım almak gerekiyor. Şöyle ki; 3.5 yaşındaki bir çocuğun illâ ki zaruri bir sebebi yoksa aileye ait, anaokuluna gitmesi gerekmiyor. Yani burada değişik dinamikleri göz önünde tutarak, ailenin tutumlarına müdahale ederek, tekrar deneyip ama çok mutsuz oluyorsa anaokuluna göndermekten vazgeçebiliyoruz.”

Okul döneminde durum farklı

“Ama yaş ilerlediğinde, bu bir anasınıfı ise, bir okul öncesi eğitim söz konusuysa, gelecek sene ilkokul 1’e başlayacaksa veya bu durum ilkokul 1’de söz konusuysa, yani çocuğun okula gitmesi gerekiyorsa, kararlı bir şekilde güvendiğimiz bir öğretmene onu bırakıp çıkmak gerekiyor.

İlk 3 gün, çocuğun sınıfa uyum sağlaması için koridorda beklenip, teneffüste bir araya gelinebilir. Teneffüste sizi görmesi sağlanabilir. Bir hafta sonra, orada beklemeleri azaltıp tedricî olarak uzak durup, okulun yanında bir kafede bekleyip, öğle yemeğinde veya teneffüslerde görmek şekilde, en son da çıkışta almak şeklinde, 1 hafta 10 günde ayarı tutturmamız gerekiyor. Artık 10 günü geçmiş, ebeveyn hâlâ ilkokul birinci sınıf öğrencisini okulda, sınıfta bekliyor ise orada da problem var demektir. Okul fobisi, ayrılma anksiyetesi bozuklukları gibi hastalıkların tehdidi ile karşı karşıyayız demektir. Mutlaka bir profesyonelden yardım almak gerekiyor bu durumda.”

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUK, ÖLÜM, HASTALIK
NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ODAKLAN, SÜREYİ İYİ KULLAN
SINAVLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN...
UYKUYA HAZIRLIK MERASİMİ
BİLİYORUZ ÇOCUĞUNUZU UYUTMAK BİR...
2 YAŞ ÇOCUKLARDA TERS CEVAP VERME
NEDEN TERS CEVAP VERİRLER?
VELİLERİN 66 AY ÇIKMAZI
DOKSAT, 4+4+4'Ü YORUMLUYOR
AĞIZ KOKUSU KABUS OLDUYSA
6 ADIMDA KABUSUNUZU YENİN
BAŞAK BURCU ÇOCUKLARI
KUSURSUZLUK ARAYIŞI
YAŞA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ
HANGİ YAŞTA, HANGİ OYUNCAK
BİR KENTLİ ÖYKÜSÜ:
METABOLİK SENDROM
ÇOCUĞUNUZ SİZİ SINIYORSA
O DA DAVRANIŞLARINI DENER!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OYUN VE OYUN TERAPİSİ
KONUŞMA BOZUKLUĞUNA DİKKAT
ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİ
"RAPOR PİYASASI" İDDİASI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :