Okunma Sayısı: 9757
CANLI YORUMLAR

"ANNE BEN ACIKTIM"

Can sıkıntısı mı, açlık mı?

Bazı çocuklar her zaman aç görünür ve siz midesinde bir delik olup olmadığından kuşkulanmaya başlayabilirsiniz. Daha akşam yemeğini bitirir bitirmez bisküvi kutusunu aramaya başlar ve yiyecek bir şeylere ihtiyacı olduğunu söyler. Bu sahne size de tanıdık geliyor mu?

Düzenli açlık hissi çok seyrek olarak doymak bilmez bir açlıkla kendini gösteren ve Prader Willi sendromu olarak bilinen az rastlanan bir genetik bozukluğa bağlı olabilir. Ancak çocukların geri kalan çoğunluğu için, yeme alışkanlıklarına daha yakından bakmak, durumu ortaya çok daha kolay çıkarabilir.

"Ben acıktım" dediklerinde bu gerçekte "biraz şekerleme istiyorum" veya "bir bisküvi istiyorum" anlamına geliyor olabilir. Ancak ona sadece muz veya diğer sağlıklı atıştırmalıklar sunarsanız aniden gerçekte zannettikleri kadar aç olmadıklarına karar verebilirler.

Gizli yemek yemelerin sebebi

Eğer ona beslenme hakkında gerekli bilgileri öğretiyorsanız çocuğunuz farklı gıdaların vücudu için farklı görevleri yerine getirdiğini öğrenecektir. Böylece şekerlemelerin tadının güzel olduğunu ancak onu sağlıklı yapmayacağını; dolayısıyla eğer açsa bir dilim meyve veya tost gibi bir şey yemenin çok daha iyi olacağını ona anlatabilirsiniz. Bunları yedikten sonra hâlâ şekerleme istiyorsa yemesine izin vereceğinizi söyleyin.

Çocuk açsa onu yemekten mahrum etmek hiç de adil değildir; eğer böyle yaparsanız bu muhtemelen tartışmayla veya gizli yemek yemeyle sonuçlanacaktır. Ancak çocuğunuzun gerçekten aç olup olmadığına dair kuşkularınız varsa, bunun sadece su, can sıkıntısı veya duygusal rahatlama ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Bu çok sık olduğunda durumu saptamak hiç de kolay değildir ancak bazı ipuçlarını takip edebilirsiniz: Örneğin etrafta amaçsızca dolaşıp sonra da "acıktım" demesi veya yemediği zamanlar dışında aksi veya sessiz olması iyi birer ipucudur.

"Şişmanlayacaksın" demeyin

Daha fazla yemek istediğinde çocuğunuz "şişmanlayacaksın" diye korkutmayın çünkü bu olumsuz hisleri ve beslenmesinin onun kontrolü dışına çıktığı duygusunu daha da artırabilir. Bunun yerine, karnında gerçekten açlık mı, yoksa başka bir şey mi hissettiğini anlamasına yardım edebilirsiniz. Her açlıktan sızladığında bunu yapmayın, ancak vaktiniz olduğunda ve durumu uygun göründüğünde bu yola başvurmaktan da kaçınmayın.

  • Açlık hissini diğer duygulardan ayırabilmesi için çocuğunuza yardım edin.
  • Gerçekten aç olup olmadığını sizin değil, sadece kendisinin bilebileceğini vurgulayın.
  • Acıkmaya başladığını fark ettiğinizde şu sağlıklı atıştırmalıkları hazır edin: Sebze çorbası, havuç, salatalık, kereviz ve biber parçaları, meyve.
  • "Bence yeterince yedin", "Hâlâ aç olman mümkün değil" gibi yorumlar yapmaktan kaçının, çünkü bunlar çocuğun kendi bedenini tanıyıp tanımadığı konusundaki özgüvenini zedeler. 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KÜÇÜK BİR FİSKE DEMEYİN
TÜM HAYATINI ETKİLEYEBİLİR
ÇİĞNEME & KONUŞMA SORUNLARI
ÇENE YAPISINDAN MI KAYNAKLI
SPOR YAPARKEN DİKKAT
KALBİNİZDEN OLMAYIN!
BEYNİN EROTİK FİLM HARİTASI
GÖRSEL BÖLÜM UYKUDA
ÇOCUKLARDA EGZERSİZ
OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR
GECİKTİREBİLİRSİNİZ!
KORUNMANIN GİZLİ FORMÜLÜ!
ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ
MUTLU OLMASI İÇİN ŞART
ÖZELDE DİŞ TEDAVİSİ
SGK TARAFINDAN YAPILACAK
ODAKLAN, SÜREYİ İYİ KULLAN
SINAVLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE
UYKU VE SAĞLIK
HER ASTIM ATAĞI ÖNEMLİ
UYKUYU DÜZENE SOKMAK ...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
TOPLAYIN
2012 YILINA DAMGA VURAN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :