Okunma Sayısı: 9305
CANLI YORUMLAR

"ANNE BEN ACIKTIM"

Can sıkıntısı mı, açlık mı?

Bazı çocuklar her zaman aç görünür ve siz midesinde bir delik olup olmadığından kuşkulanmaya başlayabilirsiniz. Daha akşam yemeğini bitirir bitirmez bisküvi kutusunu aramaya başlar ve yiyecek bir şeylere ihtiyacı olduğunu söyler. Bu sahne size de tanıdık geliyor mu?

Düzenli açlık hissi çok seyrek olarak doymak bilmez bir açlıkla kendini gösteren ve Prader Willi sendromu olarak bilinen az rastlanan bir genetik bozukluğa bağlı olabilir. Ancak çocukların geri kalan çoğunluğu için, yeme alışkanlıklarına daha yakından bakmak, durumu ortaya çok daha kolay çıkarabilir.

"Ben acıktım" dediklerinde bu gerçekte "biraz şekerleme istiyorum" veya "bir bisküvi istiyorum" anlamına geliyor olabilir. Ancak ona sadece muz veya diğer sağlıklı atıştırmalıklar sunarsanız aniden gerçekte zannettikleri kadar aç olmadıklarına karar verebilirler.

Gizli yemek yemelerin sebebi

Eğer ona beslenme hakkında gerekli bilgileri öğretiyorsanız çocuğunuz farklı gıdaların vücudu için farklı görevleri yerine getirdiğini öğrenecektir. Böylece şekerlemelerin tadının güzel olduğunu ancak onu sağlıklı yapmayacağını; dolayısıyla eğer açsa bir dilim meyve veya tost gibi bir şey yemenin çok daha iyi olacağını ona anlatabilirsiniz. Bunları yedikten sonra hâlâ şekerleme istiyorsa yemesine izin vereceğinizi söyleyin.

Çocuk açsa onu yemekten mahrum etmek hiç de adil değildir; eğer böyle yaparsanız bu muhtemelen tartışmayla veya gizli yemek yemeyle sonuçlanacaktır. Ancak çocuğunuzun gerçekten aç olup olmadığına dair kuşkularınız varsa, bunun sadece su, can sıkıntısı veya duygusal rahatlama ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Bu çok sık olduğunda durumu saptamak hiç de kolay değildir ancak bazı ipuçlarını takip edebilirsiniz: Örneğin etrafta amaçsızca dolaşıp sonra da "acıktım" demesi veya yemediği zamanlar dışında aksi veya sessiz olması iyi birer ipucudur.

"Şişmanlayacaksın" demeyin

Daha fazla yemek istediğinde çocuğunuz "şişmanlayacaksın" diye korkutmayın çünkü bu olumsuz hisleri ve beslenmesinin onun kontrolü dışına çıktığı duygusunu daha da artırabilir. Bunun yerine, karnında gerçekten açlık mı, yoksa başka bir şey mi hissettiğini anlamasına yardım edebilirsiniz. Her açlıktan sızladığında bunu yapmayın, ancak vaktiniz olduğunda ve durumu uygun göründüğünde bu yola başvurmaktan da kaçınmayın.

  • Açlık hissini diğer duygulardan ayırabilmesi için çocuğunuza yardım edin.
  • Gerçekten aç olup olmadığını sizin değil, sadece kendisinin bilebileceğini vurgulayın.
  • Acıkmaya başladığını fark ettiğinizde şu sağlıklı atıştırmalıkları hazır edin: Sebze çorbası, havuç, salatalık, kereviz ve biber parçaları, meyve.
  • "Bence yeterince yedin", "Hâlâ aç olman mümkün değil" gibi yorumlar yapmaktan kaçının, çünkü bunlar çocuğun kendi bedenini tanıyıp tanımadığı konusundaki özgüvenini zedeler. 
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
UNUTMAMAK İÇİN ELMA SUYU
ANTİOKSİDAN ETKİSİ
KENDİNİ İFADE EDEBİLİYOR MU
ONA YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ
DİŞÇİ KABUSU
GÜLÜMSETEN ÇÖZÜM
HAMİLE OLMADAN ÖNCE
YAPILMASI GEREKEN 3 ŞEY!
YUMURTALIKLARIM KAÇ YAŞINDA
MENOPOZ YAŞINIZI ÖĞRENİN...
ÇOCUKLARDA GASTRİT VE ÜLSER
NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ
10 SORUDA 4+4+4
YENİ SİSTEMİN DETAYLARI
ÇOCUĞUNUZA VAKİT AYIRIRKEN
KALİTE Mİ ÖNEMLİ SÜRE Mİ?
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN
KALBİ SPORA HAZIR MI?
BAŞLAMA YAŞI ÖNEMLİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZ DEĞİL GÖZÜ ...
BACAKLARDAKİ MORLUKLAR
ORTOPEDİK EĞRİLİK
ÇOCUĞUM ŞEKER HASTASI MI?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :