Okunma Sayısı: 7841
CANLI YORUMLAR

ANNE OLMAK İSTİYORSUNUZ

Ama serde doğum korkusu var

Bebeğini karnında taşımak, kucağına almak ve bir ömür ona sadece sevgi vermek güzel ama bir de şu doğum işi olmasa! Doğum yapma korkusu olarak tanımlanan tokofobi, düşünüldüğünden daha yaygın ve etkili.

Tokofobi konusunda bugüne dek ilk kez yapılan bir araştırma, en az 6 kadından birinin doğum yapmaktan aşırı korktuğu için hamile kalmaktan vazgeçtiğini veya düşük yaptığını ortaya koydu. Hamilelik döneminde son aylar yaklaştıkça, birçok anne adayı çeşitli nedenlerle doğum korkusu yaşıyor.

Aile Terapisti Serap Melek Çavuş Kılıç, “Tokofobi” olarak adlandırılan doğum korkusunu ve bu korkuyla başa çıkma yollarını anlattı. Son yıllarda, psikiyatristler arasında en çok tartışılan konulardan birisi, kadının doğum şeklini seçip seçemeyeceğidir. Çoğunluğun iddiası, kadınların isteğe bağlı sezaryen doğuma alınması yerine, vajinal doğum (normal doğum) korkusunun üstesinden gelebilmeleri için psikolojik destek almaları gerektiği yönünde.

İsveç ve Finlandiya’da yapılan araştırmalar, katılımcı anne adaylarının yüzde 50’sinden fazlasının hamilelikleri esnasında, kaygı ve korku tedavisi sonrasında, sezaryenle doğum yapma yerine normal yolla doğum yapma konusunda karar değişikliğine vardıklarını gösteriyor. Tokofobinin, başlı başına tıbbi bir problem olarak tanınması, bu rahatsızlığın şiddetini azaltacağı gibi etkili bir şekilde tedavi edilmesini ve anne adayının daha sağlıklı bir biçimde bebeğini dünyaya getirmesini sağlayacaktır.

Tokofobinin Türleri

  • Primer Tokofobi: Daha önce gebelik tecrübesi yaşamamış olan anne adaylarının hissettikleri kaygıları içerir. Bu korku genellikle ergenlik döneminde kendini gösterir. Cinsel ilişki kurmaya yönelik sıkıntı yaşamamakla birlikte, gebe kalmaya karşı yoğun bir korku hissederler. İsteyerek hamile kaldıkları halde, doğum korkusu sebebiyle gebeliklerini kürtaj yoluyla sonlandırmayı tercih ettikleri görülmüştür.
  • Sekonder Tokofobi: Bu tür de, travmatik bazı yaşanmışlıklar sonrası oluşur. Kontrolsüz düşük, ölü doğum, daha önce yaşanmış aşırı acılı doğum ya da kürtaj, sekonder tokofobinin temel nedenlerindendir.
  • Hamilelik Dönemi Depresyonuna Eşlik Eden Tokofobi: Bu türde, anne adayının hamilelik öncesinde herhangi bir korku ya da kaygı durumu olmaksızın, hamilelik sürecinde yaşamış olduğu depresif duygu durumuna bağlı olarak ortaya çıkan bir tokofobiden bahsedilebilir.

Tokofobi ile Başa Çıkmanın Yolları

  • Öncelikli olarak bu konu ile ilgili psikolojik yardım almanız ve doktorunuzu da yaşamış olduğunuz sıkıntınızla ilgili olarak bilgilendirmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.
  • Doğum kavramı konusunda verilen eğitim, korkuları ortadan kaldırmanın iyi bir yoludur. Ancak bu psikolojik destek bir uzmandan alınmalıdır çünkü annenin doğum süreci ile ilgili kontrolsüz bir bilgi yüklemesi yapması halinde yaşanılan korkunun daha da artması muhtemeldir.
  • Anne adayına gayet normal bir hamilelik süreci yaşadığını ve doğumun kendisi için herhangi bir fiziksel sorun teşkil etmeyeceğini kanıtlayacak görsel materyallerden (örneğin; doğum öncesi ultrason görüntülerinin paylaşımı, bebek için yapılan hazırlıkların
  • Bebek odası, kıyafetler, bebek şekerleri gibi- anne tarafından üstlenilmesi, bebeğe koyulacak isme annenin karar vermesi, bebekli yaşama dair ileriye dönük olumlu yaşantıların planlanması gibi) yararlanabilirsiniz.
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BÖBREK YETMEZLİĞİNİN NEDENİ
YÜZDE 30-40 DİYABET
HAMİLELİKTE 42. HAFTA
NORMAL DOĞUMDA SON HAFTA
ADALARA GİDENLER DİKKAT!
TIRTIL ALERJİSİ KOL GEZİYOR
KADINLARIN BÜYÜK İHMALİ
ÇOĞU DOKTORA GİTMİYOR
NARİN TENİNE
ORGANİK DEĞSİN...
BÖBREK TAŞI HUSUSU
FAZLA PROTEİNDEN KAÇINMALI
KİLO VERMEK GÜZEL AMA
TAKINTI HALİNİ ALMAYACAKSA
YÜKSEK TANSİYON HASTALARI
YEMEĞİ NASIL YEMELİ?
ENERJİ DEĞİL ZARAR  VERİYOR
SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE EGZERSİZ
KISIRLIK TEDAVİSİ
DEPRESİF HAMİLELERİ
HAMİLELİKTE GÖRÜLEN R...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012 YILINA DAMGA VURAN
2013 BAROK DESENLERİN YILI
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :