Okunma Sayısı: 8395
CANLI YORUMLAR

ANNENİN MENOPOZ YAŞI

Doğurganlığı belirliyor

Son araştırmalara göre, kadınlar annelerinin menopoza girdiği yaşa bakarak kendi doğurganlıkları hakkında daha iyi fikir sahibi olabilecek.

Danimarkalı araştırmacılar anneleri erken menopoza giren kadınlarda yumurta sayısının anneleri menopoza geç giren kadınlara oranla çok daha az olduğunu belirledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, yumurta sayısı az olunca gebelik şansı da azalıyor. Yaşları 20 ile 40 arasında değişen 527 kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları Human Reproduction adlı tıp dergisinde yayınlandı.

Kadınlar, yumurtalıklarında ömür boyu sahip olacakları tüm yumurtalarla birlikte doğuyorlar. Bu yumurtalar ergenlikten sonra düzenli aralıklarla vücuttan atılıyor. Bu durum her kadında farklı olan menopoz yaşına kadar sürüyor.

'Her kadın farklı'

Araştırmacılar deneklerindeki yumurta rezervini belirlemek için tıbbi alanda kabul gören iki ayrı ölçüt kullandı.

Bunların her ikisine göre de anneleri 45 yaşından önce menopoza giren kadınlarla, 55 yaşından sonra menopoza giren kadınlar arasında yumurta rezervi açısından fark görüldü.

Geçmişteki araştırmalar, kadınların doğurganlığının menopozdan 20 yıl önce azalmaya başladığına işaret ediyordu. Buna göre, 45 yaşında menopoza giren bir kadının doğurganlığı 25 yaşından itibaren inişe geçebiliyor.

Araştırmacılara başkanlık eden Dr Janne Bentzen, "Bulgularımız yumurtalık rezervinin kalıtsal unsurlardan etkilendiği fikrini destekliyor, ancak bunu takip edecek başka uzun vadeli araştırmalar yapılması gerek" diye konuştu.

İngiltere Doğurganlık Birliği sözcüsü Jinekolog Dr. Valentine Akande da, araştırma sonuçlarının yararlı olduğunu ancak kadınların anneleri erken menopoza girdiği için aşırı endişelenmelerine gerek olmadığını söyledi.

Her kadının farklı olduğunu kaydeden Akande, şu anda doğurganlık süresini tam olarak tespit edecek bir test bulunmadığını belirtti.

Doktorların bu konudaki önerisinde bir değişiklik yok: Ne kadar erken denenmeye başlanırsa gebelik şansı da o kadar yüksek.

Kadınların genelde en doğurgan olduğu yaşlar 18 ile 31 arası.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE RİSKLİ DURUMLAR
3 RİSKLİ HASTALIK VE ÇÖZÜMÜ
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN
SAĞLIKLI HAMLELER!
KADINLARIN EN BÜYÜK KABUSU
TEKNOLOJİ İLE KURTULUYORUZ
ERKEN DOĞUM ÖNLENEBİLİR Mİ?
10 BEBEKTEN 1'İ PREMATÜRE
40 YAŞINDAN SONRA DOĞUM
MÜMKÜN MÜ, RİSKLERİ NELER?
EMZİREREK ZAYIFLAYIN
DOĞRU BESLENMEK ŞARTIYLA!
DOĞUMDA HYPNOBIRTHING
NEDİR NE DEĞİLDİR?
BEBEK GELDİ. PEKİ İŞ?
İŞE DÖNMEDEN CEVAPLAYIN!
HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR
TOKSOPLAZMAYA KARŞI TEDBİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EMZİRME DÖNEMİ ENFEKSİYONU
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
TEKRARLAYAN GEBELİK K...
HAMİLELİKTE İLK 6 SORU
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :