Okunma Sayısı: 8750
CANLI YORUMLAR

ANNENİN MENOPOZ YAŞI

Doğurganlığı belirliyor

Son araştırmalara göre, kadınlar annelerinin menopoza girdiği yaşa bakarak kendi doğurganlıkları hakkında daha iyi fikir sahibi olabilecek.

Danimarkalı araştırmacılar anneleri erken menopoza giren kadınlarda yumurta sayısının anneleri menopoza geç giren kadınlara oranla çok daha az olduğunu belirledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, yumurta sayısı az olunca gebelik şansı da azalıyor. Yaşları 20 ile 40 arasında değişen 527 kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları Human Reproduction adlı tıp dergisinde yayınlandı.

Kadınlar, yumurtalıklarında ömür boyu sahip olacakları tüm yumurtalarla birlikte doğuyorlar. Bu yumurtalar ergenlikten sonra düzenli aralıklarla vücuttan atılıyor. Bu durum her kadında farklı olan menopoz yaşına kadar sürüyor.

'Her kadın farklı'

Araştırmacılar deneklerindeki yumurta rezervini belirlemek için tıbbi alanda kabul gören iki ayrı ölçüt kullandı.

Bunların her ikisine göre de anneleri 45 yaşından önce menopoza giren kadınlarla, 55 yaşından sonra menopoza giren kadınlar arasında yumurta rezervi açısından fark görüldü.

Geçmişteki araştırmalar, kadınların doğurganlığının menopozdan 20 yıl önce azalmaya başladığına işaret ediyordu. Buna göre, 45 yaşında menopoza giren bir kadının doğurganlığı 25 yaşından itibaren inişe geçebiliyor.

Araştırmacılara başkanlık eden Dr Janne Bentzen, "Bulgularımız yumurtalık rezervinin kalıtsal unsurlardan etkilendiği fikrini destekliyor, ancak bunu takip edecek başka uzun vadeli araştırmalar yapılması gerek" diye konuştu.

İngiltere Doğurganlık Birliği sözcüsü Jinekolog Dr. Valentine Akande da, araştırma sonuçlarının yararlı olduğunu ancak kadınların anneleri erken menopoza girdiği için aşırı endişelenmelerine gerek olmadığını söyledi.

Her kadının farklı olduğunu kaydeden Akande, şu anda doğurganlık süresini tam olarak tespit edecek bir test bulunmadığını belirtti.

Doktorların bu konudaki önerisinde bir değişiklik yok: Ne kadar erken denenmeye başlanırsa gebelik şansı da o kadar yüksek.

Kadınların genelde en doğurgan olduğu yaşlar 18 ile 31 arası.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
RAHİM SARKMASI
KİMLERDE OLUR,ÇARESİ NEDİR?
HAMİLELİKTE 42. HAFTA
NORMAL DOĞUMDA SON HAFTA
HAMİLELİKTE DİŞ SAĞLIĞI
ARA ÖĞÜNLERDE NE YEMELİ?
LOHUSALIKTA SOLUNUM,DOLAŞIM
BAYILMA HİSSİ VE TANSİYON
GEBELİK ZEHİRLENMESİ
35 YAŞ ÜSTÜNDE DAHA SIK
EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ
HEDEF KONTROLDEKİ ETKİN GÜÇ
HAMİLEYKEN KEMOTERAPİ?
SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER
BEBEĞİNİZ SİZİ KISITLAMASIN
ANNE KARNINDA BİLE FİT
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
AZ PİŞMİŞ ETLERE DİKKAT!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUMDA HYPNOBIRTHING
NASIL HAMİLE KALINIR?
RAHİMDEKİ BEBEĞİN HAREKETİ
HAMİLELİKTE BAKIM NAS...
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
KISA SAÇ MODELLERİ
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :