Okunma Sayısı: 7441
CANLI YORUMLAR

ARKADAŞLIKTA İKTİDAR SAVAŞI

Güç dengesizlikleri

Çocukluk dönemindeki birçok arkadaşlık eşleşmesi ya da arkadaş çifti bir tarafın diğer taraftan daha güçlü, bu yüzden de daha etkili olduğuna dair gizli bir anlayışa dayanır. Dolayısıyla daha az dışadönük olan çocuklar, bu tür ilişkilerde kendilerini değerli hissetmek için fedakârlık yaparak kendilerinden ödün verirler. Bazı insanlar kendilerinde eksik olduğunu hissettikleri bazı özellikleri başkalarında bulur ve bunların dolaylı olarak keyfini çıkarırlar. Bu yüzden de zıt kişilik özelliklerine sahip birinin çekici gelmesi anlaşılabilir. Bu durum, her arkadaşın kendi değerler kümesini bozmadan tutması şartıyla sağlıklı olabilir. Ancak bir çocuk ya da bir grup tarafından reddedilme korkusu nedeniyle bazı çocuklar, yanlış olduğunu ve sonunda bundan üzüntü duyacaklarını bildikleri halde bazı davranışlar sergileyebilirler. Bu tür davranışların önüne, çocuğunuzda "kendisi" olma duygusunu oluşturarak geçebilirsiniz.

Anne babalar olarak kendi aramızdaki örnekler bu durumda da hayati bir önem taşır. Eşimize, yaşıtlarımıza, yakın akrabalarımıza ve otorite figürlerine karşı davranış biçimimiz, çocuğumuzun etrafındaki insanlarla kurduğu ilişki biçimini etkileyecektir. Örneğin bir ilişki içindeki eşlerden biri diğerine baskıcı davranıyor ve onu dikkate almıyorsa, bu davranış biçimi çocukta, hâkim olan tarafın ihtiyaçlarının daha değerli, dikkate alınmayan tarafınsa bir şekilde daha değersiz olduğu izlenimi yaratır. Bu nedenle biriyle tartıştığımızda geri adım atarak, sakinleşerek, özür dileyerek ya da affederek çözüme ulaşmak için yapabileceğimiz her şeyi denemeliyiz. Her bireyin eşit değere sahip olduğunu ve bunun ancak demokrasiyle gerçekleştirilebileceğini çocuklarımıza ispat etmek zorundayız. Çocuklarımıza söz hakkı tanıyarak bunu hayata geçirebiliriz. Açıkçası anne babalar bu konuda birtakım sınırlar koymayı severler, ama uygun olan durumlarda çocuklara biraz özerklik, bağımsızlık ve ailede söz hakkı tanımak hiç de zor değildir.

Çocuklarımıza herkes gibi onların da yaptıklarını anlatmaya, fikirlerini ifade etmeye hakları olduğunu öğretmek gerekir. Çocuklar arkadaşlık içerisindeki ‘güç’ dengesizliğinden rahatsız da olmayabilirler. Gerçekten bu durumda mutlu ve kendine güven içinde olabilirler ki böyle bir durumda en iyisi onları kendi başlarına bırakmaktır.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ONLİNE PORNO İZLEME YAŞI 6!
6'YA KADAR DÜŞTÜ
AYNI FREKANSTA OLMAK
TARAF OLMANIN ÖNEMİ
OKUL SERVİSİNDE YENİ KARAR
ÇOCUKLAR MAĞDUR EDİLMESİN
UYURGEZER ÇOCUKLAR
ÇOCUKLARDA UYURGEZERLİK KAL
HORMONUMLA OYNAMA ANNE
AŞIRIYA KAÇMAYIN...
ÇOCUĞUNUZ UYKUSUZ KALIRSA
İLİŞKİLER VE BAĞIMLILIK
ALMANYA'DA SÜNNET YASAĞI!
UZMANLAR NE DİYOR?
MEDYA BİZİ DUYARSIZLAŞTIRDI
İÇE DÖNÜKLERİN GİZLİ GÜCÜ
TOPLUM KİMİ ÖDÜLLENDİRİYOR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
TUBANİL
Cevapla TUBANİL
07.01.2012 03:22:27
oğlum 5yaşında anaokuluna gidyor sınıftaki 1 arkadaşını sevmiyor çünkü "ben onun elinden bir şey almıyorum izin istiyorum vermiyor" "daha sonra o benden izin istemeden almaya kalkışıyor ben vermeyince bana kızıyor" bu akşam artık okula gitmek istemediğini söyledi.ne yapacağımı ne diyeceğimi bilemedim.okuldan almaya kalksam daha sonra en ufak okul probleminde beni okuldan al diyebilir,arkadaşıyla ilgili bir yorum yapmıyorum.başa çıkmayı öğrenmesi için ama bu durum onu huzursuz ediyor.çünkü arkadaşını bende gözlemliyorum zaten annesi de benim ark sayılır.annesinde de dengesiz tavırlar var.çocukta da davranışları garip ve sadece benim çocuğum şikayetçideğil sınıfta 10 kişiler 6sı rahatsız .ama gelgelelim çocuğun annesi durumu kabullneeyip olağan karşılıyor.sizce bu durum karşısında bizim tutumumuz ne olmalı? teşekkürler...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
BİR YAKININ ÖLÜMÜ
ÇOCUKLAR NEDEN ŞIMARIR
ÇOCUĞUNUZ SİZİ SINIYORSA
GÜVENİN HAYATIMIZDAKİ...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 BAROK DESENLERİN YILI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :