Okunma Sayısı: 11336
CANLI YORUMLAR

AŞI DÖNEMİNİ AKSATMAYIN

Ne zaman hangi dönemde

Çocukları koruyabilecek en önemli silah aşı takvimine uygun olarak düzenli bir şekilde aşılarını yaptırmaktır. Çocuğunuzun aşılarını yaptırmak kadar önem taşıyan bir diğer konu ise aşılarını ne zaman, hangi dönemde yaptıracağınızdır.

Günümüzde virüslerin sebep olduğu hastalıkları yenebilmek için doktorlar tarafından önerilen her bir aşının belli tarihlerde yapılması hayati önem taşıyor. Hayatının ilk birkaç yılında farklı hastalıklara maruz kalan çocuklar, kendilerini koruyacak aşılara erken ihtiyaç duyarlar. Bu yaşlarda savunmasız ve zayıf olan bünyelerinin buna ihtiyacı vardır.

Soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde özellikle dikkat edilmesi gereken aşı hususunu anneler dikkate almalı zira bu hastalıklardan herhangi biri bebekleri ciddi şekilde etkileyebilir. Araştırmalara göre boğmaca öksürüğünden ölen çocukların yüzde 84’ü 6 aylıktan daha küçüktür.

 Takip edilmesi gereken aşılar ve dönemleri ise şöyle:

  • Çocuğunuz doğduğunda,  doğumunun ardından birinci ve altıncı ayın sonunda Hepatit B aşısı yaptırmalısınız.
  • Bebeğinize ikinci ayın sonunda  Bacille Calmette-Guerin aşısı yaptırmalısınız.
  • Bebeğinize ikinci, dördüncü ve altıncı ayının sonunda beşli karma aşısı olarak bilinen ve difteri, aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio, hemofilus influenza tip b aşısı mutlaka vurdurmalısınız. Ayrıca 18-24 ay arasında mutlaka bu aşıyı tekrar etmelisiniz.
  • Bebeğinizin ikinci, dördüncü ve altıncı ayında vurulması gereken bir diğer aşı ise Konjuge Pnömokok aşısı. Yine bebeğinizin 12’inci ayında bu aşıyı tekrar etmeniz gerekecek.
  • Bebeğinizin 12’nci ayında olması gereken aşılardan bir tanesi de kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı. Çocuğunuz ilköğretime başladığında birinci sınıftayken bu aşıyı tekrar etmeniz gerekiyor.
  • Bebeğinizin 6’ncı ve 18-24 ayında vurulması gereken aşılardan birisi de Oral Polio aşısı.
  • Dörtlü karma aşı olarak bilinen difteri, aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio aşısını, çocuğunuz ilköğretim birinci sınıftayken tekrar vurulmalı.
  • Çocuğunuz ilköğretim sekizinci sınıfa geldiğinde ise erişkin tipi Difteri yani Tetanoz aşısını mutlaka vurdurmalısınız.
  • Eğer bebeğiniz herhangi bir aşıyı kaçırdıysa, yakalama aşısı yaptırabilirsiniz.

Yukarıdaki aşı takvimi 2011 yılı çocukluk dönemi aşılama takvimi, Temel Sağlık Hizmet Genel Müdürlüğü’nün 29 Nisan 2011 tarihli yazısından alınmıştır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI
AŞILAMA YAPTIRMADIYSANIZ
AŞI FOBİSİ VARSA
AŞI VE YARARLARI
KISA SAÇ MODELLERİ
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :