Okunma Sayısı: 8799
CANLI YORUMLAR

AŞI FOBİSİ VARSA

Ve sürekli ağlıyorsa!

Bebeklerimiz, doğumdan itibaren aşılarla karşılaşıyorlar ve bu durum sıklığı azalarak büyüdüklerinde de devam ediyor. Sağlıklarını korumak için onlara aşı yaptırmak zorundayız. Elbette, bu az da olsa acı veren bir olay, çocukların aşıdan korkması bir yere kadar doğal. Ancak; bazen de anne babaların hatalı davranışları aşırı korkulara yol açıyor. Çocuk, muayenehane veya hastanenin yakınından geçmek bile istemiyor. Bu yazıda bebek ve çocuklarımızın bu süreci nasıl daha kolay atlatabileceğine dair öneriler bulacaksınız.

Bebek İçin Öneriler

Bebekler, anne babanın endişe ve gerginliğini hissedince korkarlar, kendilerini güvende hissetmezler. Bu nedenle, siz mümkün olduğunca sakin olmalısınız.

Aşıya giderken yanınızda bebeğin sevdiği bir oyuncak, battaniye bulundurabilirsiniz.

Aşı sırasında bebekle konuşun. Sesinizi duymak onu rahatlatacaktır.

Bebek alıyorsa, emzik verin.

Çocuk İçin Öneriler

Çocuk anlayacak yaşa geldiğinde, aşının yararlarını, neden aşı olması gerektiğini anlatın. Bazen çocuklar, aşıyla cezalandırıldıklarını düşünürler. Bazen de anne babalar çocukları böyle korkuturlar. ‘ Yaramazlık yaparsan, sana iğne yaptırırım ‘ dediğiniz bir çocuğu aşıya götürürken pek sakinleştiremeyeceğinizi düşünmelisiniz !

Çocuğa yalan söylemeyin. Doktora giderken, aşı olacağını söyleyin. Eğer, bu konuda yalan söylerseniz size ve doktora olan güvenini kaybedecek ve bir dahaki sefer her şey daha da zor olacaktır.

Aşının biraz acıtabileceğini, ama bunun çok kısa süreceğini anlatın.

Aşı sırasında derin derin nefes alması veya sayı sayması dikkatini dağıtabilir.

Ağlamasına kızmayın.

Aşı sırasındaki iyi davranışını ödüllendirin. Bu ödül, bir öpücük veya kucaklama da olabilir.

Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun, aşıdan sonra karşılaşabileceğiniz yan etkiler ve bunlarla nasıl baş edeceğiniz konusunda doktorunuzdan bilgi alın. Böylece, aşı sonrası süreci de daha rahat atlatabilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AŞI DÖNEMİNİ AKSATMAYIN
AŞILAMA YAPTIRMADIYSANIZ
AŞI VE YARARLARI
ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
2013 BAROK DESENLERİN YILI
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :