Okunma Sayısı: 7403
CANLI YORUMLAR

AŞIRI KORUMACI MISINIZ?

Size bağımlı olmasın

Dokuz ay karnınızda taşıdığınız bir canlıyla aranızda kurulan duygusal bağın, bebeğin başkalarıyla kurduğuna kıyasla daha kuvvetli olması çok doğal.

Çocuk zaten doğası gereği anneye bağlıdır ancak, annenin davranışları, bunun bağımlılığa dönüşmesine yol açabilir. Bebeğin en zaruri ihtiyaçlarını karşılayan sizsiniz; dolayısıyla onun için en önemli kişi de sizsiniz. Ancak onun iyiliği için dikkatli olmalısınız. Çünkü bebeğiniz size bağımlı olabilir.

Bebeğinizi emzirmeye başladığınız andan itibaren aranızdaki bağ kuvvetlenir. Artık siz onun en büyük koruyucusu olmuşsunuzdur. Bu nedenle en güvende olduğu yer sizin yanınızdır.

Zaman geçtikçe annenin, bebeğin her şeyiyle meşgul olması, ihtiyaçlarını karşılaması, ona her şeyi öğretmesi, bebeğin gözünde annenin “en ideal kişi” olarak görünmesine neden olabilir. İstisnalar olsa da, anne en iyi mamayı hazırlayan, bezini değiştiren, onu yıkayan, giydiren, iyileştirendir. 

Her başı sıkıştığında yardım isteyeceği tek bir kişi vardır: “annesi”. Her ihtiyacının annesi tarafından karşılanmasına alışmış olan bebek, başkasının yardımından rahatsızlık duyar. O yüzden başkasının yapacağı her şey, babası dahil, reddedilmeye mahkumdur. 

Bebekle anne arasındaki bu yakınlık, babanın kendisini dışlanmış hissetmesine neden olabilir.

Ancak baba bu durumda bebeğinin bu davranışını kişisel olarak algılamamalıdır. Bebeğinin uzak davranışları, onun ihtiyaçlarını karşılayamadığı ya da annesi kadar sevimli olmadığı anlamına gelmez. 

Ayrıca babalar hiç endişelenmemelidir, nasılsa bir süre sonra üstünlük onlara geçecektir. Çünkü okul öncesi dönemde, favori olma sırası babalardadır! Ancak o zamana kadar bebeğin anneye olan yakınlığının ‘bağımlılığa’ dönüşmemesi için şu stratejiyi izleyin: Aşırı korunmacı yetiştirmeyin!

Çünkü çocuğunuza olan aşırı düşkünlüğünüz, onun ileride kişisel ve sosyal gelişimini etkileyebilir. 

Her şeyi kendiniz yapmaya kalkışmayın. Bebeğiniz, çocukluk çağına geldiğinde, kendini kanıtlama dönemine girecek. İstediği her şeyi size yaptıracağını bilmesi ise, kendini kanıtlama içgüdüsünden alıkonduğu anlamına geliyor. 

Ve son olarak, asla eşinizin yeteneklerini küçümsemeyin. Onun da arada sırada bebeğin bezini değiştirmesine müsaade edin; sorumlulukları adil dağıtın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TASARIM BEBEKLER YOLDA
HASTALIKTAN ARINDIRILACAK
GÖZÜM GİBİ BAKIYORUM DERKEN
BEBEĞİNİZİN GÖZÜNE DE BAKIN
SEVGİ VE ÖVGÜ
ÇOCUĞUNUZU SEVİN
SÜT ÜRETİMİNİN BAŞLAMASI
EMZİRME NASIL GERÇEKLEŞİR
ANNELERİN KAFASI KARIŞMASIN
HANGİ AYDA NE YEMELİ
HAMİLELİKTE STRES
BEBEKTE KOLİK OLUŞTURUR MU?
BEBEKLERDE İLK YILDA UYKU
ONA UYGUN BİR RUTİN OLSUN
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...
BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
"GIDA PÜRELERİ YAPMAYIN"
İLERİDE YEME PROBLEMLERİ YAŞAMAMAK İÇİN
YEMEK VAKİTLERİ EĞLENCELİ OLSUN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZE YARDIM EDİN
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?
AKREP BURCU ÇOCUKLARI
YENİDOĞAN DAVRANIŞLARI
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :