Okunma Sayısı: 8068
CANLI YORUMLAR

AŞIRI KORUMACI MISINIZ?

Size bağımlı olmasın

Dokuz ay karnınızda taşıdığınız bir canlıyla aranızda kurulan duygusal bağın, bebeğin başkalarıyla kurduğuna kıyasla daha kuvvetli olması çok doğal.

Çocuk zaten doğası gereği anneye bağlıdır ancak, annenin davranışları, bunun bağımlılığa dönüşmesine yol açabilir. Bebeğin en zaruri ihtiyaçlarını karşılayan sizsiniz; dolayısıyla onun için en önemli kişi de sizsiniz. Ancak onun iyiliği için dikkatli olmalısınız. Çünkü bebeğiniz size bağımlı olabilir.

Bebeğinizi emzirmeye başladığınız andan itibaren aranızdaki bağ kuvvetlenir. Artık siz onun en büyük koruyucusu olmuşsunuzdur. Bu nedenle en güvende olduğu yer sizin yanınızdır.

Zaman geçtikçe annenin, bebeğin her şeyiyle meşgul olması, ihtiyaçlarını karşılaması, ona her şeyi öğretmesi, bebeğin gözünde annenin “en ideal kişi” olarak görünmesine neden olabilir. İstisnalar olsa da, anne en iyi mamayı hazırlayan, bezini değiştiren, onu yıkayan, giydiren, iyileştirendir. 

Her başı sıkıştığında yardım isteyeceği tek bir kişi vardır: “annesi”. Her ihtiyacının annesi tarafından karşılanmasına alışmış olan bebek, başkasının yardımından rahatsızlık duyar. O yüzden başkasının yapacağı her şey, babası dahil, reddedilmeye mahkumdur. 

Bebekle anne arasındaki bu yakınlık, babanın kendisini dışlanmış hissetmesine neden olabilir.

Ancak baba bu durumda bebeğinin bu davranışını kişisel olarak algılamamalıdır. Bebeğinin uzak davranışları, onun ihtiyaçlarını karşılayamadığı ya da annesi kadar sevimli olmadığı anlamına gelmez. 

Ayrıca babalar hiç endişelenmemelidir, nasılsa bir süre sonra üstünlük onlara geçecektir. Çünkü okul öncesi dönemde, favori olma sırası babalardadır! Ancak o zamana kadar bebeğin anneye olan yakınlığının ‘bağımlılığa’ dönüşmemesi için şu stratejiyi izleyin: Aşırı korunmacı yetiştirmeyin!

Çünkü çocuğunuza olan aşırı düşkünlüğünüz, onun ileride kişisel ve sosyal gelişimini etkileyebilir. 

Her şeyi kendiniz yapmaya kalkışmayın. Bebeğiniz, çocukluk çağına geldiğinde, kendini kanıtlama dönemine girecek. İstediği her şeyi size yaptıracağını bilmesi ise, kendini kanıtlama içgüdüsünden alıkonduğu anlamına geliyor. 

Ve son olarak, asla eşinizin yeteneklerini küçümsemeyin. Onun da arada sırada bebeğin bezini değiştirmesine müsaade edin; sorumlulukları adil dağıtın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZLE TATLI KONUŞUN
ÇIPLAK AYAKLARA İZİN VERİN
GÖZÜM GİBİ BAKIYORUM DERKEN
BEBEĞİNİZİN GÖZÜNE DE BAKIN
1 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
BEBEĞİNİZE BAL YEDİRMEYİN
YENİDOĞANI BEKLEYEN TEHLİKE
PAMUKÇUK HASTALIĞI
BEBEĞİNİZİN BANYO SAATİ
SUYLA MÜCADELE ÖNCESİNDE...
BEBEĞİM DİŞ ÇIKARIYOR!
NELERLE KARŞI KARŞIYAYIZ?
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"CİNSELLİĞİ ZARAR MI ...
6 AYLIK BEBEĞİNİZDE B...
ANNEYLE YENİ DOĞAN BAĞI
BEBEK İŞARET DİLİ
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :