Okunma Sayısı: 7829
CANLI YORUMLAR

AŞIRI KORUMACI MISINIZ?

Size bağımlı olmasın

Dokuz ay karnınızda taşıdığınız bir canlıyla aranızda kurulan duygusal bağın, bebeğin başkalarıyla kurduğuna kıyasla daha kuvvetli olması çok doğal.

Çocuk zaten doğası gereği anneye bağlıdır ancak, annenin davranışları, bunun bağımlılığa dönüşmesine yol açabilir. Bebeğin en zaruri ihtiyaçlarını karşılayan sizsiniz; dolayısıyla onun için en önemli kişi de sizsiniz. Ancak onun iyiliği için dikkatli olmalısınız. Çünkü bebeğiniz size bağımlı olabilir.

Bebeğinizi emzirmeye başladığınız andan itibaren aranızdaki bağ kuvvetlenir. Artık siz onun en büyük koruyucusu olmuşsunuzdur. Bu nedenle en güvende olduğu yer sizin yanınızdır.

Zaman geçtikçe annenin, bebeğin her şeyiyle meşgul olması, ihtiyaçlarını karşılaması, ona her şeyi öğretmesi, bebeğin gözünde annenin “en ideal kişi” olarak görünmesine neden olabilir. İstisnalar olsa da, anne en iyi mamayı hazırlayan, bezini değiştiren, onu yıkayan, giydiren, iyileştirendir. 

Her başı sıkıştığında yardım isteyeceği tek bir kişi vardır: “annesi”. Her ihtiyacının annesi tarafından karşılanmasına alışmış olan bebek, başkasının yardımından rahatsızlık duyar. O yüzden başkasının yapacağı her şey, babası dahil, reddedilmeye mahkumdur. 

Bebekle anne arasındaki bu yakınlık, babanın kendisini dışlanmış hissetmesine neden olabilir.

Ancak baba bu durumda bebeğinin bu davranışını kişisel olarak algılamamalıdır. Bebeğinin uzak davranışları, onun ihtiyaçlarını karşılayamadığı ya da annesi kadar sevimli olmadığı anlamına gelmez. 

Ayrıca babalar hiç endişelenmemelidir, nasılsa bir süre sonra üstünlük onlara geçecektir. Çünkü okul öncesi dönemde, favori olma sırası babalardadır! Ancak o zamana kadar bebeğin anneye olan yakınlığının ‘bağımlılığa’ dönüşmemesi için şu stratejiyi izleyin: Aşırı korunmacı yetiştirmeyin!

Çünkü çocuğunuza olan aşırı düşkünlüğünüz, onun ileride kişisel ve sosyal gelişimini etkileyebilir. 

Her şeyi kendiniz yapmaya kalkışmayın. Bebeğiniz, çocukluk çağına geldiğinde, kendini kanıtlama dönemine girecek. İstediği her şeyi size yaptıracağını bilmesi ise, kendini kanıtlama içgüdüsünden alıkonduğu anlamına geliyor. 

Ve son olarak, asla eşinizin yeteneklerini küçümsemeyin. Onun da arada sırada bebeğin bezini değiştirmesine müsaade edin; sorumlulukları adil dağıtın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YENİDOĞANDA GÖBEK İLTİHABI
GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILIR?
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
SÜT ÜRETİMİNİN BAŞLAMASI
EMZİRME NASIL GERÇEKLEŞİR
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
BEBEK MASAJI NEDİR?
NASIL YAPILIR?
SAĞLIKLI BİR BEBEK İÇİN
AİLELERİN TUTUMLARI ÖNEMLİ
BEBEKLERDE SU KAYBI
HUZURSUZ EDİCİ BİR ETKEN
YENİDOĞANDA CİLT BAKIMI
NASIL YAPILMALI?
GENÇ ANNE-BABALARA
BEBEK BAKIMI ÖNERİLERİ
YENİDOĞAN TEMİZLİĞİ
SİLEREK TEMİZLEME YÖNTEMİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERİN İLETİŞİM Y...
"MEME İSTİYORUM!"
GECE TERÖRÜ
BEBEKLERDE DUYGUSAL G...
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
HAMİLELERİN YENİ MODASI
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :