Okunma Sayısı: 9808
CANLI YORUMLAR

AŞIRI YİYEN ÇOCUKLAR

Obez mi? Gürbüz mü?

Annelerin en çok aklını kurcalayan konulardan birisi de çocuklarının kilosudur. Çocuklarımız hem yesin hem kilo almasın isteriz. Aşağıda çocukluk çağı obezitesi, sebep ve sonuçları hakkında sizleri aydınlatacak bilgiler bulacaksınız. 

***

Obezitenin temelinde özellikle genetik ve psikolojik faktörler yatar. Bunların üstüne ise kültürel ve sosyo-ekonomik faktörlerle, yanlış yaşamsal alışkanlıklar (aşırı beslenme, eksik fiziksel aktivite) eklenir.

Son araştırmalar obezitenin suçunu ağırlıklı olarak metabolizmaya yükler. Özellikle az enerji harcayan bireyler risk altında olurlar.

Yetmişli yıllarda yapılan araştırmalar, bebeklik çağında aşırı kilo alımının adipoz (yağla ilgili) hücrelerin sayısında bir artışa neden olduğunu ve sonuç olarak ömür boyu obeziteye yol açtığı iddiasındaydı.

Bu çürütülmüş bir teoridir ve şimdiye kadar da doğruluğunu ispat etmek mümkün olmamıştır. Fakat bu, çocuğun aşırı kilo alımıyla ilgili kaygılanmamamız gerektiğini de göstermez çünkü bu durum, yetişkinlik çağında obeziteye dönüşsün dönüşmesin, kendi başına dahi uygunsuz bir durumdur.

Özellikle çocukluktaki obezitenin yol açabileceği ilişkisel, duygusal sorunların ve hareket fonksiyonlarının öğrenilmesinde yaşanan güçlükleri dikkate almak gerekir. Muhtemel risklerin dışında, az da olsa, bizleri bebeğin kilosunu daha süt emme aşamasındayken bile kontrol altında tutmaya çalışmaya iten riskli durumlar da vardır.

Böyle durumlarda, çocuğun aşırı enerji yüklenmesi ve haddinden yüksek bir kiloya çıkması riskine karşı, ilk altı aydan önce bebeği katı gıdalarla beslememek vazgeçilmez bir kuraldır.

Sütten kesme sürecini doğru biçimde gerçekleştirmek çok önemlidir. Çocuğa doğru beslenme ve hareket alışkanlıkları kazandırmak gerekir. İlerleyen yaşlarda aşırı kilo alımını engellemenin en etkili yolu budur.

Obez bebek, yetişkinlik çağlarında da obez kalma riski taşır. Geri dönüşler sık gerçekleştiğine göre çocuğun kilosunu normal değerler içerisinde tutmak sürekli ve kararlı bir disiplin gerektirir. O halde kişinin kilosunu ilk bebeklik çağından itibaren tavsiye edilen sınırlar içerisinde tutması, büyüdüğünde kilosunu normal ölçülere çekmek için zor bir takım uygulamalar içerisine girmesine gerek bırakmaması açısından önemlidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
ENGELLİ MİNİKLERE
BİLİMSEL REHABİLİTASYON
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
GELİN ANLATALIM...
BÖBREKLERİ SAĞLIKLI MI?
NASIL ANLARSINIZ?
SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN!
ÇOCUKLARDA AĞIZ BAKIMI
PARMAK UCUNDA MI YÜRÜYOR?
ÇOCUĞUNUZUN YERLE TEMASI
ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR
İŞTAHSIZ ÇOCUKLAR
DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT
ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ YANI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DİŞ ÇÜRÜK YAŞI 2
ÇOCUKLARDA OBEZİTE
ÇOCUKLARI KANSERDEN K...
ÇOCUĞA "GÖKKUŞAĞI MODELİ"
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
EN İYİ YAZ KOKULARI
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :