Okunma Sayısı: 9452
CANLI YORUMLAR

AYAK AĞRISINI GEÇİŞTİRMEYİN

Kadınları bekleyen tehlike

Daha çok kadınlarda 30 - 40'lı yaşlardan sonra artan oranda görülen ayak başparmağında çıkıntı, ayakta ağrı ve ayakkabı giyiminde zorlukla tanımlanan hastalık Halluks Valgus'tur. Ortopedi ve Tramatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş Halluks Valgus ile ilgili en önemli soruları yanıtladı.

 

Halluks Valgus nedir?

Halluks valgusta başparmağın 1. tarak kemiği üzerinde 2. parmak tarafına açılanması görülür. Tarak kemiği – parmak ekleminde yumuşak dokularda kontraktür ve kapsüler yapılarda uzama görülür. Başparmakta kemik çıkıntı gelişimi ve eklemdeki şekil bozukluğu ile başparmağın yük taşıma fonksiyonu azalır.

 

Topuklu ayakkabı da etkiliyor, spor ayakkabı da...

 

Halluks Valgusa ne yol açmaktadır?

Halluks valgus deformitesinde

• Aile hikayesi vardır. Halluks valguslu hastalarımızın büyük kısmında aile büyüklerinde de bu hastalık görülür.

• Dar yüksek ökçeli ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde rol oynarken bir grup hastada ise devamlı spor ayakkabısı gibi rahat ayakkabı giyimine rağmen hastalık görülebilmektedir.

• Aşil tendonu kısalığı olan kişilerde de Halluks Valgus daha sık görülmektedir.

• Ayağın ileri düzeyde içe basması, düz tabanlıkta Halluks Valgus ve diğer parmak şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.

• Eklemlerde gevşeklik normalin üstü hareket olduğu durumlarda da Halluks Valgusu görmekteyiz.Tanı da fizik muayene yeterli midir? Radyografi, MR, Ultrasonografi gibi ek tetkikler yapılmalı mıdır?

Fizik Muayene son derece önemli olmakla beraber hastalarda ayak yere basarak ön - arka ve yan ayak grafileri çektirilerek radyolojik muayenede yapılır ki tüm bu verilerle halluks valgusun derecesi saptanıp hastaya uygulanacak operasyonun tipine karar verilir. Burada doğru karar vermek sonradan deformitenin tekrarlamasını engellemek için çok önemlidir.Tedavi cerrahi midir? Ameliyatsız tedavi mümkün müdür?

İlk tedavi seçeneği ameliyat değildir. Tedavide;

• Önü geniş rahat ve yumuşak ayakkabılar

• Parmak arası makara

• Halluks valgus gece ateli

• Ayak arkı düşük olan hastalarda ortopedik tabanlık kullanımı önerilir.Ne zaman cerrahi yapılmalıdır?

Tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerine rağmen ağrısı devam eden ve ayak ağrısının günlük hayatlarını etkilediği hastalarda cerrahi tedaviye başvurulur.Nasıl bir cerrahi tedavi uygulanır?

Cerrahi Tedavi, hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye göre farklılık göstermektedir. Sıklıkla uyguladığımız operasyonlar tarak kemiğinin başparmağa yakın olan bölgesinde yapılanlardır

Bazı hastalarda tarak kemiğinin başlangıç yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hastalarda ameliyat sonrası erken basma için alçı uygulamaktayız.

Hastaların bir kısmında Halluks Valgus ileri düzeyde eklem dejenerasyonu ile birlikte olmaktadır. Bu tip ileri dereceli hastalarımızda da tarak kemiği - başparmak ekleminde eklemi dondurma işlemi uygulamaktayız.Ameliyat sonrası ağrı çok oluyor mu?

• Ameliyattan hemen önce hastalarımıza uyguladığımız ayak bileği blok anestezisi sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası normalde en fazla ağrı duyulan ilk 1 - 2 günlük süreyi ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler.

 

Ne kadar süre hastanede kalıyorum?

Ameliyat sonrasında hasta hastanede en fazla 1 gün kalır.

 

Ne kadar süre yürüyemem?

Ameliyat sonrası 2. - 3. saatte hastalar topuklarına basarak ya da özel ayakkabı kullanarak yürüyebilmektedirler.Deformite tekrarlar mı?

Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde halluks valgus deformitesinde tekrarlama neredeyse hiç görülmemektedir.Genel anestezi şart mı?

Hayır şart değildir. Ayak bileği bloğu ya da spinal anestezi kullanılmaktadır. Ancak anestezi doktorlarımızın önerdiği durumlarda genel anestezi de uygulanmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YÜKSEK KATLI BİNALAR
ÇALIŞANLARI HASTA EDİYOR
EGZERSİZDE SUYUN GÜCÜ
NAM-I DİĞER "AQUA TERAPİ"
KARACİĞER TÜMÖRLERİNDE
SEVİNDİREN GELİŞME
FARKLI KÜLTÜRLERDEN
DOĞUM SONRASI İNANIŞLARI
SAÇINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR?
AY YÜZEYİNİ ANDIRAN CENNET
GEZMEDEN, GÖRMEDEN GEÇMEYİN
İŞİM VE BEBEĞİM
ÇALIŞAN ANNENİN ÇELİŞKİSİ
AFRİKA'NIN BÜYÜSÜ
AFRİCOLOGY'NİN İÇERİSİNDE..
EVİNİZE CANLILIK GELSİN
CALLİGARİS'LE ÖZGÜR RUH

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
beyza
Cevapla beyza
19.02.2013 11:52:10
halluks valgus bu hastalığın isminide yeni duydum ,gerçekten önemli bir konu ..Peki türkiyenin her yerinde bu tür amelyatları gerçekleştirecek uzman ekipler bulunabilirmi
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
KADINLARDA YUMURTALIK...
EN ÖLÜMCÜL KANSER AMA
ADETİN HORMONLARA ETKİSİ
RAHİM NAKLİNDE KRİTİK...
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
BİR KADININ ÇANTASINDA
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :