Okunma Sayısı: 9277
CANLI YORUMLAR

AYAK AĞRISINI GEÇİŞTİRMEYİN

Kadınları bekleyen tehlike

Daha çok kadınlarda 30 - 40'lı yaşlardan sonra artan oranda görülen ayak başparmağında çıkıntı, ayakta ağrı ve ayakkabı giyiminde zorlukla tanımlanan hastalık Halluks Valgus'tur. Ortopedi ve Tramatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş Halluks Valgus ile ilgili en önemli soruları yanıtladı.

 

Halluks Valgus nedir?

Halluks valgusta başparmağın 1. tarak kemiği üzerinde 2. parmak tarafına açılanması görülür. Tarak kemiği – parmak ekleminde yumuşak dokularda kontraktür ve kapsüler yapılarda uzama görülür. Başparmakta kemik çıkıntı gelişimi ve eklemdeki şekil bozukluğu ile başparmağın yük taşıma fonksiyonu azalır.

 

Topuklu ayakkabı da etkiliyor, spor ayakkabı da...

 

Halluks Valgusa ne yol açmaktadır?

Halluks valgus deformitesinde

• Aile hikayesi vardır. Halluks valguslu hastalarımızın büyük kısmında aile büyüklerinde de bu hastalık görülür.

• Dar yüksek ökçeli ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde rol oynarken bir grup hastada ise devamlı spor ayakkabısı gibi rahat ayakkabı giyimine rağmen hastalık görülebilmektedir.

• Aşil tendonu kısalığı olan kişilerde de Halluks Valgus daha sık görülmektedir.

• Ayağın ileri düzeyde içe basması, düz tabanlıkta Halluks Valgus ve diğer parmak şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.

• Eklemlerde gevşeklik normalin üstü hareket olduğu durumlarda da Halluks Valgusu görmekteyiz.Tanı da fizik muayene yeterli midir? Radyografi, MR, Ultrasonografi gibi ek tetkikler yapılmalı mıdır?

Fizik Muayene son derece önemli olmakla beraber hastalarda ayak yere basarak ön - arka ve yan ayak grafileri çektirilerek radyolojik muayenede yapılır ki tüm bu verilerle halluks valgusun derecesi saptanıp hastaya uygulanacak operasyonun tipine karar verilir. Burada doğru karar vermek sonradan deformitenin tekrarlamasını engellemek için çok önemlidir.Tedavi cerrahi midir? Ameliyatsız tedavi mümkün müdür?

İlk tedavi seçeneği ameliyat değildir. Tedavide;

• Önü geniş rahat ve yumuşak ayakkabılar

• Parmak arası makara

• Halluks valgus gece ateli

• Ayak arkı düşük olan hastalarda ortopedik tabanlık kullanımı önerilir.Ne zaman cerrahi yapılmalıdır?

Tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerine rağmen ağrısı devam eden ve ayak ağrısının günlük hayatlarını etkilediği hastalarda cerrahi tedaviye başvurulur.Nasıl bir cerrahi tedavi uygulanır?

Cerrahi Tedavi, hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye göre farklılık göstermektedir. Sıklıkla uyguladığımız operasyonlar tarak kemiğinin başparmağa yakın olan bölgesinde yapılanlardır

Bazı hastalarda tarak kemiğinin başlangıç yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hastalarda ameliyat sonrası erken basma için alçı uygulamaktayız.

Hastaların bir kısmında Halluks Valgus ileri düzeyde eklem dejenerasyonu ile birlikte olmaktadır. Bu tip ileri dereceli hastalarımızda da tarak kemiği - başparmak ekleminde eklemi dondurma işlemi uygulamaktayız.Ameliyat sonrası ağrı çok oluyor mu?

• Ameliyattan hemen önce hastalarımıza uyguladığımız ayak bileği blok anestezisi sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası normalde en fazla ağrı duyulan ilk 1 - 2 günlük süreyi ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler.

 

Ne kadar süre hastanede kalıyorum?

Ameliyat sonrasında hasta hastanede en fazla 1 gün kalır.

 

Ne kadar süre yürüyemem?

Ameliyat sonrası 2. - 3. saatte hastalar topuklarına basarak ya da özel ayakkabı kullanarak yürüyebilmektedirler.Deformite tekrarlar mı?

Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde halluks valgus deformitesinde tekrarlama neredeyse hiç görülmemektedir.Genel anestezi şart mı?

Hayır şart değildir. Ayak bileği bloğu ya da spinal anestezi kullanılmaktadır. Ancak anestezi doktorlarımızın önerdiği durumlarda genel anestezi de uygulanmaktadır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KOLON KANSERİ GENETİK TESTİ
KOLDAN ALINAN KANLA MÜMKÜN
YILBAŞI
WATSON'S'TA ŞIK VE HESAPLI!
DAĞ OTELİNDE NE GİYMELİ?
BİR KOMBİN ÖNERİSİ
TELEFON BORCU OLAN YANDI
FAİZLER NE KADAR ARTTI?
YORGUNLUK NASIL KABUS OLDU?
MESLEĞİMİZ, YORGUNLUĞUMUZ
TIRNAKLARI KISA TUTUN
YAZ İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ
ERKEKLERE ESTETİK
JİNEKOMASTİNİN POPÜLARİTESİ
DOĞUM KAYGISI SONA ERSİN
DOĞUMA HAZIRLIK KURSLARI
BAYRAMDA NEREYE GİDELİM?
BAŞ BAŞA, ÖZEL BİR KAÇAMAK
HAMİLELERE ÖZEL TASARIMLAR
LC WAİKİKİ MAĞAZALARINDA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
beyza
Cevapla beyza
19.02.2013 11:52:10
halluks valgus bu hastalığın isminide yeni duydum ,gerçekten önemli bir konu ..Peki türkiyenin her yerinde bu tür amelyatları gerçekleştirecek uzman ekipler bulunabilirmi
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNELİĞE MENOPOZ ENGELİ
MİYOMLARA DİKKAT
MENOPOZDA ALINAN KİLOLAR
KADIN DÜŞMANI DEPRESYON
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
YENİ YILDA DENEYİN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :