Okunma Sayısı: 9710
CANLI YORUMLAR

Ayaklarınız çirkinleştiyse

Ayakkabınız yanlış olabilir

Ayakta şekil bozukluğuna yol açan 6 hatalı ayakkabı seçimi olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Türkmen, ayak sağlığını korumak için ayakkabı, bot veya çizme alırken dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. Prof. Türkmen, ayakkabı seçiminde yapılan hataları şöyle sıraladı:

 

1. Önü daralan ve ayağı sıkanlar:Ayakkabılarda en sık yaşanan problem, önü daralan ve ayağı sıkan dar kalıp, topuklu ayakkabılar ya da botlar giyilmesi ve bunlarla uzun süre ayakta kalınması. Önü daralan ayakkabılar parmakların rahatça hareket etmesini engelliyor. Zamanla parmakların şekli bozuluyor.

 

2. Yüksek topuklu olanlar: Yüksek topuklu ayakkabılarda ağırlık tarak kısmına geçeceği için parmaklara aşırı yük biniyor ve uzun süreli kullanımlar ayakile parmaklarda şekil bozukluklarına neden oluyor.

 

3. Çok yüksek platformlular: Kadınlar moda olduğu için çok yüksek platform gibi denge bozan ürünler kullanılabiliyor. Ayrıca bu platformların sert olanları ayağın kıvrılmasını engelliyor, şoku emmeden diğer eklemlere aşırı baskı iletiyor.

 

4. Tamamen topuksuz olanlar: Özellikle gençlerin çok sık tercih ettikleri tamamen topuksuz ve aşırı yumuşak, genellikle bez veya süet olan ayakkabı ile çizmeler de sakıncalı. Çünkü ayağı hiç tutmayan, iç tabanı hiç desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmaya meyilli olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabiliyor. 5. Bir numara büyükler: Topuklu ayakkabı ya da bot seçerken ince kalıplı ürünlerin büyük numaralarını almak büyük bir hata. Çünkü ayak öne gidince ayakkabı önden vuruyor, arkadan boşluk kalıyor ve topuk yürürken hareket ediyor. Bunun sonucunda ayakkabılar sürtüyor ve yara yapıyor.

 

6. Çok sert deriler – sert rugan olanlar: Gerekli esneme ve yumuşama olmadığı için ayağın fonksiyonlarını bozuyor.

 

İDEAL BİR AYAKKABI NASIL OLMALI? 


Prof. Dr. Metin Türkmen’e göre ayak sağlığı için ideal ayakkabının özelliklerini şöyle: 

 

• Ayağın şekline uygun olmalı ve tam oturmalı. Ayak üç boyutlu olduğu için ayakkabının sadece boydan uyması yetmez, eni ve yüksekliği de uymalı. Ayağı iyi kavramalı ve özellikle bilek kısmı iyi tutmalı. 
• Ayağı taraklı olanlar daha geniş kalıplı ayakkabılar kullanmalı, ince ayaklı kadınlar ise ince kalıplı olanları giymeli. 
• Ayağı destekleyen bir iç taban ve şoku emen, doğru noktalarda esneyen bir dış tabanı olmalı. 
• Ayakkabının önü ve yanları dar olmamalı, parmaklar yanlardan ve üstten rahat etmeli. 
• İçi dışı deri olmalı. Bu tür ayakkabılar hem nefes aldığı için terletmez, hem de ayağın şekline daha kolay uyum sağlarlar. 
• Derinin cinsi de önemli. Hassas cilde sahip, kemik yapısı belirgin ve çıkıntılı olanlar ile diyabet hastaları yumuşak derileri giymeli. 
• Ayakkabı tabanının dış kısmı yeterince geniş olmalı. Özellikle denge ve burkulma sorunu olan kadınlar geniş, topuk kısmı daralmayan ayakkabılar seçmeli. 
• Çok sert deri ve sert rugan yerine, ayağın şeklini daha iyi alan süet ve nubuk deriler tercih etmeli.

 

kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SICAK BAŞLADI,BAŞ AĞRISI DA
AĞRI TİPİNE GÖRE TEDAVİ
SOĞUK HAVA
GÖZLERİ DE TEHDİT EDİYOR
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
HAMİLEYKEN NASIL YATMALI
UYGUN POZİSYON NASIL OLMALI
TATİLDE DİŞ SAĞLIĞI
"AAA" DE BAKAYIM!
GÜZELLİKTE SON TREND
ÜTÜLEME EPİLASYON NEDİR?
SAVAŞ PSİKOLOJİSİ
RUH SAĞLIĞINI BOZUYOR
HAMİLELİKTE 31. HAFTA
GÖZ RENGİ HENÜZ GEÇİCİ
TOK KARNINA SOĞUĞA ÇIKMAYIN
KALBİNİZE YENİLMEYİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KALSİYUM TAKVİYESİNE ...
AKCİĞER KANSERİNDE
YANLIŞ BESLENMEYE DİKKAT
DOKTORA GİDECEKLERE UYARI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :