Okunma Sayısı: 7936
CANLI YORUMLAR

AYRI YATAKTA MI YATMALI?

Yatak muamması!!!

Eşler ayrı yatakta mı yatmalı? Aynı yatakta yatmak medeniyetsizlik midir? Eski manken Figen Erman, bir gazeteye verdiği röportajda, çiftlerin aynı yatakta yatmasıyla ilgili olarak "Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir" ifadesini kullandı. Erman röportajda, "Egoist bir insanım. Yatağımda bile hiç kimseyi istemem. Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir. Herkesin banyosu, yatağı ayrı olmalı" dedi. Erman'ın sözleri tartışma yarattı. Kimi bu sözleri eleştirirken kimiyse yaş ilerledikçe çiftlerin ayrı yatabileceği konusunda düşüncesini dile getirdi. İşte farklı görüşler... 


'Ayrı yataklarda yatmak, birçok problem getirir'

Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan:
"Aynı yatakta yatmanın insana çağrıştırdığı birkaç duygu var: Seks, uyku, birliktelik veya duygusal anlamda beraber olma. Egoist, takıntılı, farklı cinsel fantazileri veya cinsel soğukluğu olan, küçüklüğünde bu anlamda travması olan, kişilik problemi bulunanlarda aynı yatakta yatmak sıkıntılı oluyor. Evlilikte 30'lu yaşlardan sonra kişilerin ayrı yatmaya başladıklarını görebiliyoruz. Seksüel anlamda beklenti çok fazla olmuyor, ayrı yatakta yatmak hoş karşılanıyor. Oysa aynı yatakta yatmak ruhu dinlendiriyor, duygusal anlamda rahatlık sağlıyor. Onun için bu modern yaşam değil, yaşamın gerekliliğidir. Geleneksel kültürümüzde de ayrı yatakta yatmak kabul edilebilir bir şey değildir."

'Sağlıksız bir görüş'
Dr. Akif Poroy (Seksolog)
"Bu görüş, komik gerçekten. Felsefi açıdan baktığımızda, özellikle Uzakdoğu felsefesi açısından kadın ve erkek bir bütünün yarısıdır, birbirini tamamlayan unsurlardır. Bu açıklama, normal olmayan bir değerlendirme. Tıbbi seksoloji açısından baktığımızda da çok yanlış, sağlıksız bir görüş. Kadın ve erkek birbirini tamamlar. Bu kesin. Paylaşım yatakta, banyoda, yaşamda paylaşımdır. Onsuz insanda bir eksiklik vardır. Erman kendi görüşünü yansıtmış. Çiftler arasında bir problem varsa, yaşlı insanlarda horlamaya bağlı olarak veya bir hastalık sürecinde yataklar ayrılabilir."

'Medeniyetle alakası yok kişinin kendi seçimi'
Doç. Dr. Armağan Samancı (Evlilik Terapisti- Psikiyatrist)
"Bunun medeniyetle ilgisi yok, kişinin kendi seçimidir. Seçim bireylerin yapılarıyla, karakterleriyle ilgilidir. Duygusal yakınlık ve paylaşımla ilgisi var. Gelişmiş ülkelerde herkesin 'ben'i daha çok düşündüğü ortamlarda yataklar ayrı olabiliyor. Ama paylaşıma dayalı, duygusal birlikteliğin daha önemsendiği kültürlerde tek yatak daha önemlidir. Bireyler duygusal yakınlıkları derecesinde hem fiziksel hem duygusal olarak yakın durabiliyorlar. Eskiden tek yatak dışında, tek yastık da vardı. Şimdi yastıklar ayrıldı. Ama yataklar aynı. Duygusal yakınlığı, fiziksel yakınlıkla birlikte istemekle bağlantılı bir şey. İlişkide bireyselliğini daha çok düşünen birinin yatağını ayrı tutma ihtimali daha yüksek."


‘Herhalde yaşla birlikte öyle düşünülüyor’
Türk Kadınlar Konseyi Derneği Başkanı Süheyla DİKER:
“HERHALDE Figen Hanım, 64 yaşına geldiği için öyle düşünüyor. Gençken daha farklı düşünülür. Geçenlerde bir arkadaşım da eşiyle yatak odasını ayırdığını söyledi. Sanırım yaşla birlikte öyle düşünülüyor.”


Habertürk/Özlem Yılmaz 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SESİNİZ KISILMASIN
ÖNEMLİ 5 NEDEN
DUR BİR DAHA ÖPEYİM DEMEYİN
ÇOCUK, ANAOKULUNA BAŞLARKEN
EMZİK NE ZAMAN BIRAKILMALI
BIRAKILMAZSA NE OLUR?
ÇOCUĞUNUZ ZEKİ Mİ DEĞİL Mİ
CEVAP GENLERİNİZDE SAKLI
ANLAŞMALI BOŞANMA
TARAFLAR BİZZAT DİNLENMELİ
BOŞANMADA MEDYA ETKİSİ
İNTERNET ORTAMI YANILTICI
BOŞANMA SEBEBİ: İLGİSİZLİK
"AİLE YAPISI ARAŞTIRMASI"
YOKSA AİLEDE SORUN MU VAR?
BU,ÇOCUKTA NASIL ANLAŞILIR?
HAMİLELİKTE 31. HAFTA
GÖZ RENGİ HENÜZ GEÇİCİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEK İSTİYORSANIZ...
EŞİM VE BEBEĞİM
BİRAZ SOFRA ADABI LÜTFEN!
STRESLE MÜCADELE YETENEĞİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :