Okunma Sayısı: 11571
CANLI YORUMLAR

AYRI YATAKTA MI YATMALI?

Yatak muamması!!!

Eşler ayrı yatakta mı yatmalı? Aynı yatakta yatmak medeniyetsizlik midir? Eski manken Figen Erman, bir gazeteye verdiği röportajda, çiftlerin aynı yatakta yatmasıyla ilgili olarak "Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir" ifadesini kullandı. Erman röportajda, "Egoist bir insanım. Yatağımda bile hiç kimseyi istemem. Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir. Herkesin banyosu, yatağı ayrı olmalı" dedi. Erman'ın sözleri tartışma yarattı. Kimi bu sözleri eleştirirken kimiyse yaş ilerledikçe çiftlerin ayrı yatabileceği konusunda düşüncesini dile getirdi. İşte farklı görüşler... 


'Ayrı yataklarda yatmak, birçok problem getirir'

Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan:
"Aynı yatakta yatmanın insana çağrıştırdığı birkaç duygu var: Seks, uyku, birliktelik veya duygusal anlamda beraber olma. Egoist, takıntılı, farklı cinsel fantazileri veya cinsel soğukluğu olan, küçüklüğünde bu anlamda travması olan, kişilik problemi bulunanlarda aynı yatakta yatmak sıkıntılı oluyor. Evlilikte 30'lu yaşlardan sonra kişilerin ayrı yatmaya başladıklarını görebiliyoruz. Seksüel anlamda beklenti çok fazla olmuyor, ayrı yatakta yatmak hoş karşılanıyor. Oysa aynı yatakta yatmak ruhu dinlendiriyor, duygusal anlamda rahatlık sağlıyor. Onun için bu modern yaşam değil, yaşamın gerekliliğidir. Geleneksel kültürümüzde de ayrı yatakta yatmak kabul edilebilir bir şey değildir."

'Sağlıksız bir görüş'
Dr. Akif Poroy (Seksolog)
"Bu görüş, komik gerçekten. Felsefi açıdan baktığımızda, özellikle Uzakdoğu felsefesi açısından kadın ve erkek bir bütünün yarısıdır, birbirini tamamlayan unsurlardır. Bu açıklama, normal olmayan bir değerlendirme. Tıbbi seksoloji açısından baktığımızda da çok yanlış, sağlıksız bir görüş. Kadın ve erkek birbirini tamamlar. Bu kesin. Paylaşım yatakta, banyoda, yaşamda paylaşımdır. Onsuz insanda bir eksiklik vardır. Erman kendi görüşünü yansıtmış. Çiftler arasında bir problem varsa, yaşlı insanlarda horlamaya bağlı olarak veya bir hastalık sürecinde yataklar ayrılabilir."

'Medeniyetle alakası yok kişinin kendi seçimi'
Doç. Dr. Armağan Samancı (Evlilik Terapisti- Psikiyatrist)
"Bunun medeniyetle ilgisi yok, kişinin kendi seçimidir. Seçim bireylerin yapılarıyla, karakterleriyle ilgilidir. Duygusal yakınlık ve paylaşımla ilgisi var. Gelişmiş ülkelerde herkesin 'ben'i daha çok düşündüğü ortamlarda yataklar ayrı olabiliyor. Ama paylaşıma dayalı, duygusal birlikteliğin daha önemsendiği kültürlerde tek yatak daha önemlidir. Bireyler duygusal yakınlıkları derecesinde hem fiziksel hem duygusal olarak yakın durabiliyorlar. Eskiden tek yatak dışında, tek yastık da vardı. Şimdi yastıklar ayrıldı. Ama yataklar aynı. Duygusal yakınlığı, fiziksel yakınlıkla birlikte istemekle bağlantılı bir şey. İlişkide bireyselliğini daha çok düşünen birinin yatağını ayrı tutma ihtimali daha yüksek."


‘Herhalde yaşla birlikte öyle düşünülüyor’
Türk Kadınlar Konseyi Derneği Başkanı Süheyla DİKER:
“HERHALDE Figen Hanım, 64 yaşına geldiği için öyle düşünüyor. Gençken daha farklı düşünülür. Geçenlerde bir arkadaşım da eşiyle yatak odasını ayırdığını söyledi. Sanırım yaşla birlikte öyle düşünülüyor.”


Habertürk/Özlem Yılmaz 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE 41. HAFTA
İÇERDE MUTLU DEĞİL...
ACIMA,YANMA, BATMA
DİKKAT! KÖR OLABİLİRSİNİZ
ONUNLA ÇATIŞMAYA GİRMEYİN
DİNLEMEYİ DENEYİN
SÖMESTR SONRASI SENDROMU
ÖZNUR SİMAV'A SORDUK
AŞKI KORUMAK İÇİN...
YATAKLARI AYIRMAK..?
ORGAZMIN BİLİNMEYENLERİ
KİM KAÇ DAKİKADA, NE ZAMAN?
ÇOCUĞUNUZUN AĞZINA SAĞLIK
ANNELER GÖZÜNÜZDEN KAÇMASIN
YABANCI BAKICILARA VEDA
90 GÜNLÜK YENİ DÜZENLEME
KAVGALAR EVİN TUZU BİBERİ
PEKİ ÇOCUKLAR NE DÜŞÜNÜYOR?
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
SİZ ÖĞRETMEZSENİZ BİLEMEZ!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İLETİŞİM BOZUKLUĞU
SEVİŞİRKEN ÇOCUK GÖRÜRSE
ÇOCUKLARINIZ KAVGA ED...
ÜVEY ANNE YA DA BABA
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :