Okunma Sayısı: 18822
CANLI YORUMLAR

AYRILMA VE KAYBETME KORKUSU

Çocukta güven duygusu

Yaşamımızın ilk üç yılında kendi bakımımızı yapabilecek durumda olmayız. Beslenmek, ihtiyaçlarımızı gidermek; kısacası yaşamak için başkalarının varlığına muhtacızdır. 
Dolayısıyla yaşamamızı sağlayan unsurdan yoksun kalınca içgüdüsel olarak sonumuzun geldiğini düşünürüz. Doğumdan sonraki ilk sekiz haftada bebekler daha ziyade acıktığında ağlar. Anne, bu eylemi bir uyaran olarak alır. Ağlamanın yanı sıra bebeğin gülüşü, bakışı, çıkardığı sesler bağlanmayı kuvvetlendiren diğer belirtilerdir. Bu nedenle çocuk anneden uzaklaşınca ağlamaya başlar.

Güven duygusunun temeli yaşamın ilk üç yılında oluşur

Hayatımızın daha ilk yılında güvenmeyi öğreniriz. Hatta bu ilk yıl, annemizle aramızda kurduğumuz güven duygusu, ileriki yaşlarımızda başkalarıyla aramızda oluşan güvenin temeli niteliğindedir.

İlk üç yıl; bebek annenin koruyucu kanatları altında, güvendedir. Anne onun her türlü ihtiyacını ve bakımını üstlenmiştir. Bu davranış sonucu bebek anneye bağlanma mekanizması geliştirir. 
Üç yıl sonunda, temel gereksinimlerimiz için anneye ihtiyacımız yoktur. Yani, çocuktaki ayrılma korkusu kendi bakımını sağlayabildiği, besine ulaşabileceği yaş olan üç yaşına kadar sürer. Bu yaştan itibaren annenin kaybı, uzaklaşması, çocukta ayrılma anksiyetesine (korkuya) yol açmaz. Ancak dediğimiz ilk üç yılda anneyle arasında kurduğu güven duygusu yetişkinlikte de etkisini hissettirir. O dönemde temel ihtiyaçları karşılanamadıysa sonradan başkalarına güvenmekte sorun yaşayabilir. 

Kaybetme korkusu
Çocukta, anneden ayrılma korkusu kendi yaşamını tehlikede hissettiği zaman ortaya çıkar. Ancak annenin hayatını sürdürebilmesi için çocuğuna ihtiyacı yoktur. Ancak annede bu korku şöyle cereyan eder: Kadınlar, kalıtsal materyallerini bir sonraki nesle aktarmak isterler ve öz varlıklarını kalıtsal materyalleriyle eş tutarlar. Bu nedenle kendi kalıtsal materyaline sahip olan çocuğunun tehdit altında olması onun için yaşamın sonu; geleceğin kaybedilmesi anlamını taşır. Çocuk; anneden ayrılma korkusunu üç yaşına kadar taşırken, annenin çocuğu kaybetme korkusunu hayat boyunca taşıması bununla açıklanabilir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANLAŞMALI BOŞANMA
TARAFLAR BİZZAT DİNLENMELİ
BU GEÇİŞ İÇİN HAZIR MI?
ONUN MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ
ÇOCUĞUNUZ 1. SINIF MI?
VELİYE, EĞİTİMCİYE ÖNERİLER
ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER
BABALAR DA MUTLAKA OKUSUN
AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM
TEMEL PRENSİPLER NELER?
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
EVİNİZİ GÜVENLİ HALE GETİRİN
ÇOCUK DOSTU EVLER MÜMKÜN
BABA - KIZ İLİŞKİSİ
NASIL BİR BABASINIZ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HER İSTEĞİNE "EVET" DEMEK
MAAİLE KİTAP OKUYALIM
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
"EVET YAPABİLİRSİN"
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
ROBOT SEVGİLİLER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :