Okunma Sayısı: 15756
CANLI YORUMLAR

AYRILMA VE KAYBETME KORKUSU

Çocukta güven duygusu

Yaşamımızın ilk üç yılında kendi bakımımızı yapabilecek durumda olmayız. Beslenmek, ihtiyaçlarımızı gidermek; kısacası yaşamak için başkalarının varlığına muhtacızdır. 
Dolayısıyla yaşamamızı sağlayan unsurdan yoksun kalınca içgüdüsel olarak sonumuzun geldiğini düşünürüz. Doğumdan sonraki ilk sekiz haftada bebekler daha ziyade acıktığında ağlar. Anne, bu eylemi bir uyaran olarak alır. Ağlamanın yanı sıra bebeğin gülüşü, bakışı, çıkardığı sesler bağlanmayı kuvvetlendiren diğer belirtilerdir. Bu nedenle çocuk anneden uzaklaşınca ağlamaya başlar.

Güven duygusunun temeli yaşamın ilk üç yılında oluşur

Hayatımızın daha ilk yılında güvenmeyi öğreniriz. Hatta bu ilk yıl, annemizle aramızda kurduğumuz güven duygusu, ileriki yaşlarımızda başkalarıyla aramızda oluşan güvenin temeli niteliğindedir.

İlk üç yıl; bebek annenin koruyucu kanatları altında, güvendedir. Anne onun her türlü ihtiyacını ve bakımını üstlenmiştir. Bu davranış sonucu bebek anneye bağlanma mekanizması geliştirir. 
Üç yıl sonunda, temel gereksinimlerimiz için anneye ihtiyacımız yoktur. Yani, çocuktaki ayrılma korkusu kendi bakımını sağlayabildiği, besine ulaşabileceği yaş olan üç yaşına kadar sürer. Bu yaştan itibaren annenin kaybı, uzaklaşması, çocukta ayrılma anksiyetesine (korkuya) yol açmaz. Ancak dediğimiz ilk üç yılda anneyle arasında kurduğu güven duygusu yetişkinlikte de etkisini hissettirir. O dönemde temel ihtiyaçları karşılanamadıysa sonradan başkalarına güvenmekte sorun yaşayabilir. 

Kaybetme korkusu
Çocukta, anneden ayrılma korkusu kendi yaşamını tehlikede hissettiği zaman ortaya çıkar. Ancak annenin hayatını sürdürebilmesi için çocuğuna ihtiyacı yoktur. Ancak annede bu korku şöyle cereyan eder: Kadınlar, kalıtsal materyallerini bir sonraki nesle aktarmak isterler ve öz varlıklarını kalıtsal materyalleriyle eş tutarlar. Bu nedenle kendi kalıtsal materyaline sahip olan çocuğunun tehdit altında olması onun için yaşamın sonu; geleceğin kaybedilmesi anlamını taşır. Çocuk; anneden ayrılma korkusunu üç yaşına kadar taşırken, annenin çocuğu kaybetme korkusunu hayat boyunca taşıması bununla açıklanabilir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞANLAR DİKKAT
TAZMİNAT NE ZAMAN ALINACAK
İŞİM VE BEBEĞİM
ÇALIŞAN ANNENİN ÇELİŞKİSİ
İÇERİĞE EBEVEYN KONTROLÜ
BİR DE DİJİTAL İSTİSMAR VAR
DÜĞÜN ÖNCESİ KRİZLER
AİLELERLE ARAYI BOZMAYIN
İLGİLENMENİN TÜRLÜ YOLLARI
ÇALIŞAN ANNELER DE YAPAR!
BOŞANMADA ÇOCUK KİMDE KALIR
KELİMELERDEN FAZLASI
DOKUNMAYA HASRETİZ!
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
ŞAKA YAPILDIĞINDA KÜSME
KENDİSİNE GÜLMEYİ ÖĞRETİN!
AİLE İÇİ İSTİSMAR
DAYAK DİSİPLİNİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
1 YAŞ ÇOCUĞUNA ARKADAŞ
UFAKLIK PAYLAŞILAMIYOR MU?
ÇOCUKLA ALIŞVERİŞ
PAZAR KAHVALTINIZ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012 YILINA DAMGA VURAN
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :