Okunma Sayısı: 16629
CANLI YORUMLAR

BABA - KIZ İLİŞKİSİ

Nasıl bir babasınız?

Baba-kız arasındaki bağ, çocuğun gelecekte “kadın-erkek ilişkisi”ne bakışını çok etkiliyor.Bunun nedeni ise kız çocuklarının hayatına giren ilk erkeğin baba olmasıdır.

Kızların babalarına düşkün olduğu bilinen ve çeşitli araştırmalarla saptanan bir gerçektir. Uzmanlara göre babalar, kız çocuklarının hayatında ilk erkek olduğu için kadın-erkek ilişkileri adına kız çocuklarına ilk izlenimi veren kişilerdir. Peki kız çocukları için bu kadar önemli olan bir ilişkinin diğer üyesi babalar acaba bu durumun gerçekten farkında mı ve gerektiği gibi davranıyor mu? 

Jane Grandon’ın 1995 yılında ''Sevgili Baba: Baba-kız ilişkileri neden bu kadar önemli?'' adıyla yayımladığı kitapta babaların kız çocukları ile kurdukları ilişkileri anlatıyor ve babaları dört gruba ayırıyor. Grandon’a göre bu dört grup şöyle sıralanıyor: 

Kızlar babadan ne ister? 
Baba bana saygı göster: Kız çocukları baba sayesinde kadın-erkek ilişkisi hakkında ilk izlenimlerini edinir. 
Eşit haklar: Babalar çocuklarının isteklerini, görüşlerini, düşünce ve duygularını anlamak için gerekli ortamı yaratmalı ve onların haklarına saygı gösterdiklerini ifade edecek davranışlarda bulunmalı. 
Anlayış: Babaların çoğu otorite figürü olmayı seçip bazı kurallar içinde hareket etmeyi tercih eder. Sonuçta çocukların gelecekteki kadın-erkek ilişkileri bu olumsuz fikirler doğrultusunda şekillenir. Ancak babasında anlayış gören çocuk, kendini karşı cinse karşı ifade etmeyi öğrenir. 

Prens babalar 
Bu gruptaki babalar kızlarının her istediğini yapar, onlarla bol bol vakit geçirir. Grandon’a göre böyle babalara sahip kız çocuklar büyüdüğünde diğer erkeklerle rahatça iletişime geçebilen bireylere dönüşür. 

Patron babalar 
Otorite figürü olmayı seven, sert, dediğim dedik, tartışmaya genellikle kapalı babalardan oluşan grup. Grandon’a göre bu tip babaların çocukları, onların sert olmalarına karşın kendilerini sevdiğine inanıyor. 

Dost babalar 
Bu grupta olan babalar kızları ile olabildiğince çok zaman geçiren kişiler. Grandon’a göre böyle babalara sahip olan kız çocukları büyüdüğünde, babasının kendini her zaman destekleyeceğini düşünüyor. 

Hayalet babalar 
Bu gruptaki babalar, genelde iş gezisinde olan ya da evde olup da gazetenin arkasına ya da TV’nin önüne kilitlenen kişiler. Bu tip babaların çocukları benlik sorunu yaşıyor ve ilişkileri olumsuz etkileniyor. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DONDURMA DİYETLİ AMELİYAT
ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ YANI
REKABET ETMESİNE İZİN VERİN
6-11YAŞ ARASINDA MOTİVASYON
DEĞİŞEN ARKADAŞLIKLAR
ORGANİK ÜRÜNLER SAĞLIKLI MI
NE KADAR GÜVENİLİR
YAVAŞ BÜYÜ UZUN YAŞA
UZAMIYORSA ÜZÜLMEYİN
GEREKİRSE AKSİ OLUN
MUTLAKA BU 10 SORUYU SORUN
MERAK VE KEŞFETME DUYGUSU
İNTERNET VE ÇOCUĞUNUZ
OKULDA İLK GÜN SENDROMU
ÇOCUĞUNUZ ENDİŞELİ Mİ?
BABAYLA GEÇEN ZAMANIN ÖNEMİ
DAHA SAKİN BEBEKLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
sevgiley
Cevapla sevgiley
15.09.2011 09:26:50
babanın hiç olmayışıda hayata ve insanlara karşı güvensiz olmasına ,kadın erkek ilişkisinde figürlerin oturtulmasında sorun yaşıyor.
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
İLETİŞİM BOZUKLUĞU
ÇOK MU MIZMIZ?
HER İSTEĞİNE "EVET" DEMEK
ÜLKELERE GÖRE KADINLAR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BAZILARI KASLI SEVER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :