Okunma Sayısı: 19768
CANLI YORUMLAR

BADEMCİKLER KÜÇÜLTÜLÜR MÜ?

Aldırmaya alternatif var mı

Bademcikler, sık tekrarlayan enfeksiyon durumunda alınıyor. İltihaplanmayan ancak çok büyük olan bademcikler de yutma, beslenme ve konuşma sorunlarına yol açıyor. Sorun, büyümüş bademciğin küçültülmesiyle gideriliyor.

Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın her iki yanında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlar. Vücuda giren bakteri, virüs gibi mikropları yakalayarak, vücudun savunmasına yardımcı olan lenfosit denen hücreleri üretiyorlar. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar neticesinde pek çok zaman faydadan çok zararları oluyor ve bu nedenle bademcikler ameliyatla alınıyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ sık sık iltihaplanmayan, ancak büyümüş bademciklerin de yaşam kalitesini önemli oranda bozduğunu belirtiyor.

Prof. Üstündağ, bademciklerin büyük olmasının; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yarattığını belirterek şunları söylüyor: “Ayrıca bademcikler üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Bu durumlarda bademciklerin tamamının alındığı klasik teknik bademcik ameliyatlarına alternatif olarak bademciklerin kısmi olarak alındığı küçültme ameliyatları uygulanabilir.”

BADEMCİK KÜÇÜLTME AMELİYATLARININ AVANTAJLARI

Bu teknikte, klasik bademcik ameliyatlarına göre daha az ağrı olduğunu, daha az kanama görüldüğünü ve iyileşme süresinin daha kısa olduğunu vurgulayan Prof. Üstündağ, “Bademcik küçültme ameliyatları radyofrekans, lazer, coblator ve microdebrider gibi cihazlar kullanılarak yapılabilir. Özetle bu teknik sık sık iltihaplanmayan, esas olarak bademcik büyümesine bağlı problemleri olan hastalara uygulanmalıdır” diyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YAZIN EN SEKSİ KADINI KİM?
TABİİ Kİ SİZSİNİZ...
MEDİTASYON, MASAJ, EGZERSİZ
HERKESE LAZIM ÜÇLÜ
KADAVRADAN RAHİM NAKLİ
BU "İLK"İN SUNUMU MAYIS'TA
MENOPOZA YAKLAŞIRKEN DİKKAT
"HASHİMOTO" TEHLİKESİ
ÇOCUĞUNUZ KUSUYORSA
İSHAL OLABİLİR
OKUL SÜTÜ NASIL DAĞITILACAK
ÖZEL OKULLAR PROGRAM DIŞI
TATİLE BAHANE ÇOK
İŞTE BİLİMSEL GEREKÇELERİ
LİSELİLERDEN YOL GÜVENLİĞİ
ÖRNEK 10 PROJE HAZIRLADILAR
ONUN GELECEĞİNİ KARARTMAYIN
İLK GÖZ MUAYENESİ ÖNEMLİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
ÇOCUĞUNUZUN RUHUNU KORUYUN
DİYABET VE ÇOCUK
ÇOCUKLARDA YAZ HASTAL...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ROBOT SEVGİLİLER
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :