Okunma Sayısı: 20353
CANLI YORUMLAR

BADEMCİKLER KÜÇÜLTÜLÜR MÜ?

Aldırmaya alternatif var mı

Bademcikler, sık tekrarlayan enfeksiyon durumunda alınıyor. İltihaplanmayan ancak çok büyük olan bademcikler de yutma, beslenme ve konuşma sorunlarına yol açıyor. Sorun, büyümüş bademciğin küçültülmesiyle gideriliyor.

Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın her iki yanında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlar. Vücuda giren bakteri, virüs gibi mikropları yakalayarak, vücudun savunmasına yardımcı olan lenfosit denen hücreleri üretiyorlar. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar neticesinde pek çok zaman faydadan çok zararları oluyor ve bu nedenle bademcikler ameliyatla alınıyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ sık sık iltihaplanmayan, ancak büyümüş bademciklerin de yaşam kalitesini önemli oranda bozduğunu belirtiyor.

Prof. Üstündağ, bademciklerin büyük olmasının; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yarattığını belirterek şunları söylüyor: “Ayrıca bademcikler üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Bu durumlarda bademciklerin tamamının alındığı klasik teknik bademcik ameliyatlarına alternatif olarak bademciklerin kısmi olarak alındığı küçültme ameliyatları uygulanabilir.”

BADEMCİK KÜÇÜLTME AMELİYATLARININ AVANTAJLARI

Bu teknikte, klasik bademcik ameliyatlarına göre daha az ağrı olduğunu, daha az kanama görüldüğünü ve iyileşme süresinin daha kısa olduğunu vurgulayan Prof. Üstündağ, “Bademcik küçültme ameliyatları radyofrekans, lazer, coblator ve microdebrider gibi cihazlar kullanılarak yapılabilir. Özetle bu teknik sık sık iltihaplanmayan, esas olarak bademcik büyümesine bağlı problemleri olan hastalara uygulanmalıdır” diyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?
EN BÜYÜK RAKİBİM ANNEM!
NE KADAR HAREKET EDİYOR
İLERİKİ YAŞLAR İÇİN ÖNEMLİ
KIŞ İÇİN ŞİFALI TARİFLER
İÇİNİZ ISINSIN...
HEMOFİLİ HASTASI ÇOCUKLAR
YÜZEREK GELİŞSİNLER
ÇOCUKLAR DA HATA YAPABİLİR
HATA YAPMAZ DEMEYİN...
YARA BANDI TARİH OLUYOR
JEL DÖNEMİ BAŞLIYOR
ERKEN YAŞTA ZEKASI GELİŞSİN
SATRANCI ZEKİLER Mİ OYNAR?
BESLENME ÇANTASININ
VAZGEÇİLMEZ DÖRTLÜSÜ!!!
ÇOCUĞUNUZU EVE HAPSETMEYİN
YA HASTALANIRSA DEMEYİN
ÜLKE ÜLKE CİNSELLİK
RAKAMLARLA SEKS HARİTASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA 5 YAŞINDAN...
ÇOCUKLARDA BRONŞİYAL ASTIM
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
KONUŞUYOR MU DUYUYOR MU?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
EN İYİ YAZ KOKULARI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :