Okunma Sayısı: 20007
CANLI YORUMLAR

BADEMCİKLER KÜÇÜLTÜLÜR MÜ?

Aldırmaya alternatif var mı

Bademcikler, sık tekrarlayan enfeksiyon durumunda alınıyor. İltihaplanmayan ancak çok büyük olan bademcikler de yutma, beslenme ve konuşma sorunlarına yol açıyor. Sorun, büyümüş bademciğin küçültülmesiyle gideriliyor.

Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın her iki yanında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlar. Vücuda giren bakteri, virüs gibi mikropları yakalayarak, vücudun savunmasına yardımcı olan lenfosit denen hücreleri üretiyorlar. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar neticesinde pek çok zaman faydadan çok zararları oluyor ve bu nedenle bademcikler ameliyatla alınıyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ sık sık iltihaplanmayan, ancak büyümüş bademciklerin de yaşam kalitesini önemli oranda bozduğunu belirtiyor.

Prof. Üstündağ, bademciklerin büyük olmasının; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yarattığını belirterek şunları söylüyor: “Ayrıca bademcikler üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Bu durumlarda bademciklerin tamamının alındığı klasik teknik bademcik ameliyatlarına alternatif olarak bademciklerin kısmi olarak alındığı küçültme ameliyatları uygulanabilir.”

BADEMCİK KÜÇÜLTME AMELİYATLARININ AVANTAJLARI

Bu teknikte, klasik bademcik ameliyatlarına göre daha az ağrı olduğunu, daha az kanama görüldüğünü ve iyileşme süresinin daha kısa olduğunu vurgulayan Prof. Üstündağ, “Bademcik küçültme ameliyatları radyofrekans, lazer, coblator ve microdebrider gibi cihazlar kullanılarak yapılabilir. Özetle bu teknik sık sık iltihaplanmayan, esas olarak bademcik büyümesine bağlı problemleri olan hastalara uygulanmalıdır” diyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SAÇ VE KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜ
EĞİTİMDE YENİ DÖNEM
BU HABERİ AYAKTA OKUYUN!
OTURMAK HASTA EDİYOR
ÇOCUK CAM FANUSTA BÜYÜMESİN
ARADA PİS ORTAM İYİDİR
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
YENİ AŞIYA İHTİYAÇ VAR
BİR YAKININ ÖLÜMÜ
ÇOCUĞA NASIL ANLATILIR?
ERKEKLER DE KOZMETİK SEVER
EN ÇOK NE KULLANIYORLAR?
YENİ BEBEĞİN GELİŞİ
ÇOCUĞUNUZ DA SEVECEKTİR AMA
HER YAŞTA CİNSEL YAŞAM
"BİZDEN GEÇTİ" DEMEYİN!
MUCİZE İKSİR
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ İÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKTA ÖKSÜRÜK NÖBETİ
ÇOCUKLARDA KEKEMELİK
UZMAN TAVSİYELERİ
OKURKEN ZORLANIYOR MU?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :