Okunma Sayısı: 9422
CANLI YORUMLAR

BAHAR GELDİ DİYE SEVİNMEYİN

Tedbiri elden bırakmayın

Karadeniz Teknik Üniversitesi  Farabi Hastanesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Yakup Arslan, bahar mevsiminin etkisini göstermeye başladığı bu günlerde  alerjik, astım, krup, kabakulak ve su çiçeği hastalıkları, üst solunum yolu  enfeksiyonları ile ishal vakalarında artış olabileceğini belirterek, özellikle  çocuklar ile kronik hastalığı olanların dikkatli olmasını istedi.

Trabzon Tabip Odası Başkanı da olan Prof. Dr. Arslan, doğanın kış uykusundan uyanmaya başladığı bahar aylarının  güzelliğine karşın, özellikle küçük çocuklar ve kronik hastalığı olanlar için  bazı ciddi sorunları beraberinde getirdiğini söyledi. Kışın güneşe hasret kalan insanların baharın gelmesiyle kendilerine göz  kırpmaya başlayan güneşi görünce tedbirsizce sokağa çıktığını belirten Arslan,  insanların, bahar başlangıcında henüz havaların yeterince sıcak olmaması ve  açmakta olan çiçekler nedeni ile çeşitli sağlık sorunları yaşayabileceğine dikkati çekti. Prof. Dr. Arslan, bahar başlangıcında çocuklarda daha sık görülen  hastalıklara ve rahatsızlıklara işaret ederek, ”Bahar başlangıcı, özellikle çocuklarda bronşiolit astıma zemin hazırlar, alerjik hastalıkları tetikler, krup  hastalığı ve döküntü hastalıklar artar, üst solunum yolu enfeksiyonları sık  görülür, ishal görülebilir” ifadelerini kullandı.

 Çocuklarda özellikle ilk 2 yaşta sıkça görülen, tedavi edilmediği veya  tekrar ettiğinde astım hastalığına zemin hazırlayan bronşiolitin sıklığının  baharda arttığını söyleyen Prof. Dr. Arslan, şöyle devam etti: ”Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve nezle şeklinde başlayıp öksürük, hışıltı, balgam ve nefes darlığına kadar ilerleyebilen bronşiolit, virüslerin  neden olduğu bir hastalıktır. Önlem alınmadığında öksürük, hapşırık veya direkt  temas ile diğer kişilere bulaşabilen bu hastalığın hışıltı ve sık soluma gibi bulguları başladığında doktora başvurulmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Aksi halde  özellikle 6 aydan küçük bebeklerde solunum yetmezliği, kalp yetmezliği ve ölüme kadar varabilir. Ayrıca bahar mevsiminde artan çayır ve ağaç polenleri, mevsimsel saman nezlesi, göz nezlesi ve astım gibi alerjik hastalıkları tetikler.”     

Krup hastalığına dikkat

Genelde küçük çocuklarda görülen ve bir virüs hastalığı olan krup  hastalığının sıklığı da bahar aylarında arttığını belirten Prof. Dr. Arslan,  ”Genelde burun akıntısı, ses kısıklığı ve bazen ateş ile başlayan krup  hastalığı, öksürük ve giderek artan nefes darlığı şeklinde bulgu verir. Özellikle  sık ve zor solunum tehlike işareti olup, acilen doktora başvurmayı gerektirir”  dedi. Prof. Dr. Arslan, baharda çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları,  ishal ve döküntü hastalıkların da görülebileceğini ifade ederek, şöyle konuştu: ”Çeşitli virüsler bahar mevsiminde üst solunum yolu enfeksiyonlarına  neden olur. Bu virüsler burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, kulak  ağrısı, hapşırık, öksürük, halsizlik ve ateş şeklinde belirtilere yol açabilir.  Virüs enfeksiyonları, diğer enfeksiyonların yanı sıra ishallere de neden  olabilir. Kabakulak, suçiçeği gibi çocukluk çağı döküntülü hastalıklarının  sıklığı da bahar mevsiminde artar. Bu hastalıklardan bazıları yüksek ateşle  seyrettiği için ateşli havaleye neden olabilir”       

Hastalıklara karşı alınacak bazı tedbirler

KTÜ Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup  Arslan, bahar mevsiminin oluşturduğu bu riskleri en aza indirmek için bazı  tedbirler alınabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:”Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için dikkat edilmesi  gereken en önemli nokta, hasta kişilerle temasın önlenmesidir. Bu amaçla kapalı  ve kalabalık ortamlara girmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza  indirmek veya önlemek için hasta çocuk okula gönderilmemeli ve okul yönetimi  haberdar edilmelidir. Okul sınıfları düzenli olarak havalandırılmalı, çocukların  ortak kullanım alanlarında hijyen koşullarına dikkat edilmelidir. Boş zamanlarda  alışveriş merkezi gibi kalabalık alanlar yerine, özellikle alerjisi olmayanların  park ve piknik alanlarına gitmesi daha uygundur.” Prof. Dr. Arslan, çocukların baharda karşılaşabileceği hastalıklardan  korunması için terlememesi, ellerini yıkamaya dikkat etmesi ve spor yapması  gerektiğini belirterek, güneş ışınından yararlanmanın ve iyi beslenmenin de  hastalıklardan koruduğunu söyledi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OKUL BAŞARISINDA GÖZ ETKİSİ
BAŞARIYI DÜŞÜREN SORUNLAR
BENLERİNİZLE BARIŞIN
KANSERDEN KORUNUN
TATİLİNİZ UÇAKTA BİTMESİN
BASINÇ SİZİ ESİR ALMASIN
TEKRARLAYAN GEBELİK KAYBINA
KAN TESTİ REHBER OLUR MU?
OKUL SEÇİMİ HAZIRLIĞI
ANAHTAR KELİME "İHTİYAÇ" MI
GÖLGENİZ SİZDEN KÜÇÜKSE
ÇOCUĞUNUZ GÜNEŞE ÇIKMASIN
ANNELİK ESTETİĞİ
NE ZAMAN, NASIL?
ÇOCUKLARDA EGZERSİZ
OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR
ÇOCUKLARA KALSİYUM DESTEĞİ
PEYNİR KULLANMA KILAVUZU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÜNEŞ YANIĞI DEYİP GE...
OYUN OBEZİTEYİ ENGELL...
BÜYÜMENİN ANAHTARI BE...
OKUL ÇAĞINDA SPOR
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
OJENİZ NE RENK OLSUN
YAŞLANMAK GÜZELDİR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :