Okunma Sayısı: 10035
CANLI YORUMLAR

BAKICI SENDROMU!

Çalışan Anneler Dikkat!

En değerli varlığımız çocuğumuzu emanet ettiğimiz bakıcılar, görevlerini ne kadar yerine getiriyorlar?

Son yıllarda ortaya çıkan Bakıcı Sendromu adı verilen hastalık tıp dünyasını ve uzmanları uğraştırıyor. Pediatristler bu hastalığı, çocuğun hem ruhsal hem fizyolojik bünyesini bozmasının yanı sıra otizme benzetiyorlar.

Bakıcıları tarafından uslu durması, yemek yemesi için televizyon karşısına oturtulan çocukların “Bakıcı Sendromu” adı verilen hastalığın tehdidi altında oldukları belirtildi.

Bakıcı Sendromu daha çok çalışan annenin çocuklarında görülüyor. Bu hastalık zeka geriliğinden, yemek bozukluğuna kadar çocuğumuzun geleceği için endişe duymamızı sağlıyor…

Televizyon karşısına başı boş bırakılan çocuk hareketsiz, iletişimsiz,  kendini ifade etmekten korkan, çekingen, gelen sinyalleri anlayamayan bir hale giriveriyor.Kendi ailemizden biri annemiz, kayınvalidemiz ya da yakın bir akrabamız çocuğa bakarsa çocuğumuz genetik olarakta onlara yakın olduğu için risk almayız. Eğer çocuğumuza bakacak bir yakınımız yoksa dadıya bırakmamız gerekiyorsa da çocuk psikolojisinden, çocuğumuzun dilinden anlayan birisi olmalı…

Uzmanlar bu hastalığın temel sebeplerinin reklam ve kliplerin izletilmesi olduğunu söylüyorlar.Reklamları ve klipleri bu kadar çok izleyen çocuk, görüntülerden hiçbir şey anlamasa da tekrarlanan hareketlere karşı tuhaf bir şekilde ilgisi artıyor.

Çocuğumuzun televizyondan önce şefkate ilgiye ihtiyacı var. Oyalanmasını istiyorsak ona daha faydalı gelebilecek zeka geliştirici oyunlar oynatmalıyız. Böylece hem pratik zekaya sahip olmasını sağlarız hem de daha kaliteli vakit geçirmiş oluruz…

Bakıcı Sendromuna dair henüz net bir çalışma yok.Fakat uzman kişiler, çocuklarının otizm olduğunu sanan ailelerinin genellikle yanıldığını  gelen çoğu hastanın bakıcı sendromu vakasına yakalandıklarını söylediler.

Sebebi tam olarak bilinmeyen otizm doğuştandır ama bakıcı sendromu büyütülme şeklindendir. ..

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
ANNE-BABA TUTUMU ETKİLİ
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
NASIL BAŞ EDECEKSİNİZ?
HER GÜN 2 BARDAK SÜT
ZEKÂYI GELİŞTİRİYOR
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
NASIL BAŞ EDECEKSİNİZ?
ÇOCUKLARDA SALDIRGANLIK
UZMAN DR. DOKSAT ANLATIYOR
DAHA ÇOK NEZİHELER ÇIKACAK
SATRANÇLA GELEN BAŞARI...
ÇOCUKTA ÖKSÜRÜK NÖBETİ
NEYİN HABERCİSİ?
ÇOCUKLARA BÜYÜ ANLATILACAK
DERS PROGRAMI AÇIKLANDI
HAYAL KIRIKLIĞI VE KÜFÜR
ETKİLEMEK İÇİN Mİ YAPIYOR?
DİSNEY'DEN ABUR CUBURA VETO
OYUNUN KURALLARI DEĞİŞTİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
zeliha özkılıç
Cevapla zeliha özkılıç
30.09.2011 23:58:45
yorum yazmıştım
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ BAKICI NELERİ BİLMELİ?
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
BAKICIYLA İLGİLİ ENDİŞELER
ÇOCUĞU BAKICIYLA TANI...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YAŞLANMAK GÜZELDİR
BİR KADININ ÇANTASINDA
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :