Okunma Sayısı: 11294
CANLI YORUMLAR

BATIK TIRNAK KABUSU

İşkence olmaya başladıysa

Batık tırnak (onychocryptosis), tırnağın bazen enfeksiyona da neden olabilecek şekilde bir kısmının deriyi delmesi durumudur. Bu duruma, ayak tırnağı etrafında acı eşlik eder. Bu koşullar altında, tırnağın etrafındaki yumuşak doku iltihaplanır. Bazı ciddi durumlarda batık tırnak enfeksiyonu yayılıp kemikleri etkileyebilir. Hatırlayın; ayak tırnağı önce cildi deler, ardından iltihaplanabilir de iltihaplanmayabilir de. Genellikle tırnağın kötü kesimi, rahatsız eden ayakkabılar giymek ya da çarpma batık tırnak oluşmasına neden olur. Evde yapılan bazı müdahalelerin/tedavilerin yardımıyla batık tırnağınızı iyileştirebilirsiniz. Ama bazı uç durumlarda, ameliyat eldeki son çözümdür.

Batık ayak tırnağı ameliyatı düşünülmeden önce, doktorlar sorunun çözümü için size bazı antibiyotikler verir. Enfeksiyondan kurtulmak için yapılacak tedavi ilaçları da kapsar. Eğer sorun bunlarla düzelmezse ya da tekrarlamaya devam ederse; son çare olarak ameliyat düşünülmelidir. Batık tırnak ameliyatı küçük ve basit işlem, size olumlu ve kalıcı sonuçlar veren bir tedavidir. 

Birinci Adım: Ameliyat başlamadan önce lokal anestezi yapılır. Ayak, herhangi bir enfeksiyon kapmaması için bir antiseptikle temizlenir. Kan kaybını azaltmak için turnike uygulanır (bir aletle sıkıştırılır). Tırnak, bir bisturi kullanılarak gevşetilir, daha sonra da ayak parmağından çekilerek alınır.

İkinci Adım: Tırnağı almak için düşünülebilecek çeşitli küçük ameliyat yöntemleri vardır. Bazı durumlarda, sadece tırnağın bir kenarı alınabilir. Bu durumda tırnak yatağına dokunulmaz. Bazı ciddi durumlarda tırnağın tamamı alınır ve tırnak yatağındaki hücreler “sıvılaştırılmış fenol” gibi kimyasallar tarafından öldürülür. Tırnak alımı için lazer ya da ameliyatla “ölü ve hasarlı dokunun alınması işlemi” düşünülebilir. Bu durumda tırnak tekrar büyümez.

Üçüncü Adım: Son aşamada bölge yapışkansız parafinli gazlı bez ve elastik sargı beziyle sarılır, en sonunda da turnike çıkarılır. Bandajın çok sıkı olmadığından ve kan dolaşımının iyi sağlandığından emin olmak için sıkılığı kontrol edilir. Ağrı kesiciler verilir.

Dördüncü Adım: Doktor sizden ayağınızı eve gidene kadar ve dinlendiğiniz 2-3 gün süresince yüksekte tutmanızı isteyecektir. Batık ayak tırnağı ameliyatı fazla pahalıya mal olmaz. Maliyet, işlemi yaptırdığınız kliniğin nerede olduğuna ve o bölgedeki hayat şartlarına bağlıdır. Birçok doktor, ameliyat için gereken süreye ve şikayetin ne kadar ciddi olduğuna göre ücret alır. Tırnak mantarı hakkında da bir şeyler bilmek gerekir.

İyileşme süreci

Batık ayak tırnağı ameliyatının iyileşme süreci, yapılan ameliyata bağlıdır. Tırnağın tamamının alındığı durumlarda, tırnağın tekrar büyümesi 3-4 ay sürer. Tırnak yatağının ölmesi durumunda, tırnak tekrar büyümeyecektir. Ameliyat sonrası acı 3-4 gün içinde geçer. Hızlı ve düzgün bir iyileşme için, ameliyat sonrası bakım tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

Bakımı

Batık ayak tırnağı ameliyatı olduğunuzda, aşağıdaki ameliyat sonrası bakımı uygulamanız gerekir.

Bandajı 3 gün olduğu yerde tutun. Üçüncü gün bandajın çıkarılması zorunludur ve o bölge bir antiseptikle temizlenmelidir. Daha sonra iyice kurulayarak doktorun verdiği antibiyotik merhemi o bölgeye sürün. Başka bir bandajla bandajlayın.

İyileşene kadar bu işlemi günde iki kez yapın. Bir iki günün ardından günlük faaliyetlerinize dönebilirsiniz. Bir süreliğine, koşmak gibi ağır etkinliklerden uzak durmak en iyisidir. İki hafta süresince kesinlikle burnu açık ayakkabı ya da sandalet gibi açık ayakkabılar giyin. Yüksek topuklu ya da ayağı saran ayakkabılar giymeyin. Ayağı korumak için çorap giyin. Ayak tırnaklarınızı kesinlikle boydan boya düz kesin ve köşelerini kavisli kesmeyin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BU BAHAR NASIL ZAYIFLIYORUZ
SON TEKNOLOJİK GELİŞMELER
GÜNEŞ LEKELERİNDEN KURTULUN
UZMANLAR NE ÖNERİYOR?
ŞEKER GİBİ
HEM KALICI HEM ÇOK TATLI
KORU BENİ GÜNEŞTEN!
KORUYUCULARI NASIL SEÇMELİ?
ANNELİK ESTETİĞİ DE NESİ?
HAMİLELİK ÖNCESİNE DÖNÜŞ MÜ
ZELTIQ SOĞUK LİPOLİZ
NEDİR BU KARİZMATİK TEDAVİ?
ADIM ADIM TIRNAK BAKIMI
ELLERDEKİ ZARAFET...
YAZ-KIŞ GÜNEŞ KREMİ
CİLDİNİZ YAŞLANMASIN...
TIRNAKLARI KISA TUTUN
YAZ İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ
YAZIN EN SEKSİ KADINI KİM?
TABİİ Kİ SİZSİNİZ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VÜCUTTA BAHAR TEMİZLİĞİ
CİLDİNİZ KIŞA HAZIR MI?
İNCİ GİBİ DİŞLER İÇİN
TERLEMEK: SOSYAL SIKINTI
İLGİLİ VİDEOLAR
KOLTUK ALTI BOTOKSU
KİMYASAL PEELING
MEME BÜYÜTME (SİLİKON)
MAKYAJ YAPMANIN PÜF NOKTALARI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :