Okunma Sayısı: 11589
CANLI YORUMLAR

BATIK TIRNAK KABUSU

İşkence olmaya başladıysa

Batık tırnak (onychocryptosis), tırnağın bazen enfeksiyona da neden olabilecek şekilde bir kısmının deriyi delmesi durumudur. Bu duruma, ayak tırnağı etrafında acı eşlik eder. Bu koşullar altında, tırnağın etrafındaki yumuşak doku iltihaplanır. Bazı ciddi durumlarda batık tırnak enfeksiyonu yayılıp kemikleri etkileyebilir. Hatırlayın; ayak tırnağı önce cildi deler, ardından iltihaplanabilir de iltihaplanmayabilir de. Genellikle tırnağın kötü kesimi, rahatsız eden ayakkabılar giymek ya da çarpma batık tırnak oluşmasına neden olur. Evde yapılan bazı müdahalelerin/tedavilerin yardımıyla batık tırnağınızı iyileştirebilirsiniz. Ama bazı uç durumlarda, ameliyat eldeki son çözümdür.

Batık ayak tırnağı ameliyatı düşünülmeden önce, doktorlar sorunun çözümü için size bazı antibiyotikler verir. Enfeksiyondan kurtulmak için yapılacak tedavi ilaçları da kapsar. Eğer sorun bunlarla düzelmezse ya da tekrarlamaya devam ederse; son çare olarak ameliyat düşünülmelidir. Batık tırnak ameliyatı küçük ve basit işlem, size olumlu ve kalıcı sonuçlar veren bir tedavidir. 

Birinci Adım: Ameliyat başlamadan önce lokal anestezi yapılır. Ayak, herhangi bir enfeksiyon kapmaması için bir antiseptikle temizlenir. Kan kaybını azaltmak için turnike uygulanır (bir aletle sıkıştırılır). Tırnak, bir bisturi kullanılarak gevşetilir, daha sonra da ayak parmağından çekilerek alınır.

İkinci Adım: Tırnağı almak için düşünülebilecek çeşitli küçük ameliyat yöntemleri vardır. Bazı durumlarda, sadece tırnağın bir kenarı alınabilir. Bu durumda tırnak yatağına dokunulmaz. Bazı ciddi durumlarda tırnağın tamamı alınır ve tırnak yatağındaki hücreler “sıvılaştırılmış fenol” gibi kimyasallar tarafından öldürülür. Tırnak alımı için lazer ya da ameliyatla “ölü ve hasarlı dokunun alınması işlemi” düşünülebilir. Bu durumda tırnak tekrar büyümez.

Üçüncü Adım: Son aşamada bölge yapışkansız parafinli gazlı bez ve elastik sargı beziyle sarılır, en sonunda da turnike çıkarılır. Bandajın çok sıkı olmadığından ve kan dolaşımının iyi sağlandığından emin olmak için sıkılığı kontrol edilir. Ağrı kesiciler verilir.

Dördüncü Adım: Doktor sizden ayağınızı eve gidene kadar ve dinlendiğiniz 2-3 gün süresince yüksekte tutmanızı isteyecektir. Batık ayak tırnağı ameliyatı fazla pahalıya mal olmaz. Maliyet, işlemi yaptırdığınız kliniğin nerede olduğuna ve o bölgedeki hayat şartlarına bağlıdır. Birçok doktor, ameliyat için gereken süreye ve şikayetin ne kadar ciddi olduğuna göre ücret alır. Tırnak mantarı hakkında da bir şeyler bilmek gerekir.

İyileşme süreci

Batık ayak tırnağı ameliyatının iyileşme süreci, yapılan ameliyata bağlıdır. Tırnağın tamamının alındığı durumlarda, tırnağın tekrar büyümesi 3-4 ay sürer. Tırnak yatağının ölmesi durumunda, tırnak tekrar büyümeyecektir. Ameliyat sonrası acı 3-4 gün içinde geçer. Hızlı ve düzgün bir iyileşme için, ameliyat sonrası bakım tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

Bakımı

Batık ayak tırnağı ameliyatı olduğunuzda, aşağıdaki ameliyat sonrası bakımı uygulamanız gerekir.

Bandajı 3 gün olduğu yerde tutun. Üçüncü gün bandajın çıkarılması zorunludur ve o bölge bir antiseptikle temizlenmelidir. Daha sonra iyice kurulayarak doktorun verdiği antibiyotik merhemi o bölgeye sürün. Başka bir bandajla bandajlayın.

İyileşene kadar bu işlemi günde iki kez yapın. Bir iki günün ardından günlük faaliyetlerinize dönebilirsiniz. Bir süreliğine, koşmak gibi ağır etkinliklerden uzak durmak en iyisidir. İki hafta süresince kesinlikle burnu açık ayakkabı ya da sandalet gibi açık ayakkabılar giyin. Yüksek topuklu ya da ayağı saran ayakkabılar giymeyin. Ayağı korumak için çorap giyin. Ayak tırnaklarınızı kesinlikle boydan boya düz kesin ve köşelerini kavisli kesmeyin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İLGİNÇ ESTETİK ARAŞTIRMASI
KİM NERESİNİ YAPTIRIYOR
EV YAPIMI LOSYONLAR
BU TARİFLERE BAYILACAKSINIZ
ZAYIFLAMA KÖPÜĞÜ VE SABUNU
YENİ YILA ÖZEL...
KÜÇÜK GÖĞÜSLERE MASAJ
ÇÖREK OTU HER DERDE DEVA
ERKEKLERİN SEVDİĞİ KOKULAR
BAZILARI ÇOK ETKİLİYOR
ZAYIF DÜŞMÜŞ SAÇLARA
BİTKİSEL BAKIM TARİFİ
YAZIN ŞORT-CEKET!
ŞART DEĞİL AMA ŞORT!
DUDAKLARINIZI KORUYUN
BAKIMINIZI EVDE YAPIN
BESLEYİCİ VE GENÇLEŞTİRİCİ
MASKENİZİ EVDE HAZIRLAYIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ENZİM PEELİNG İLE
KISA ZAMAN, ETKİLİ TE...
ADIM ADIM TIRNAK BAKIMI
CİLDİN, "İMDAT" ÇIĞLIĞI
İLGİLİ VİDEOLAR
KOLTUK ALTI BOTOKSU
KİMYASAL PEELING
MEME BÜYÜTME (SİLİKON)
MAKYAJ YAPMANIN PÜF NOKTALARI
YENİ YILDA DENEYİN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :