Okunma Sayısı: 11451
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZ PİŞİK OLURSA...

Bebeğim Pişik Olursa!

Herhalde aramızda çocukken pişik olmayan yoktur. Genel bir problemdir  pişik! Acısı mı dersiniz, kaşıntısı mı dersiniz..

Peki pişik nedir? Nasıl geçer? Nasıl önlem alırız?

Pişik, cildin tahriş olmasıdır. Bebeklerde sık görülen bu rahatsızlık bebek bezinin o bölgeye temas etmesiyle, hava almamasıyla, idrar ve dışkının o bölgeye temasıyla oluşabilir. Hatta anne sütünden mamaya geçen çocuklarda yediklerinin değişmesiyle, vücut refleks olarak pişik yapabilir.

Pişiğin Nedenleri;

  • Bebeğimizin alt bezinde, çamaşırında kullandığımız deterjanlar.
  • Hijyen. Bebeğimizin bezi uzun zamandır üzerindeyse bebeğimiz pişik olabilir. Sık sık bezini değiştirmeli, vücudunun hava almasını sağlamalıyız.
  • İshal.
  • Mantar enfeksiyonları. Isı ve nem yüzünden derinin tahriş olmasıyla birlikte bazı mikroplar üreyebilir. Bu durumda pişikli bölge “infekte” olur.  Candida adı verilen enfeksiyon bu gibi durumlarda üremeye başlar ve iki yaşına kadar çoğu çocukta da bu mantar saptanır.

Pişik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Pişik olan bebek sürekli ağlamaya ve huzursuzlanmaya başlar çünkü pişikli bölgede yanma, batma ve kaşınma hisseder.  Bu gibi durumlarda pişik kremlerinden yararlanabiliriz.

Bebeğimizin cildini tahriş eden maddelerden kaçınmalıyız. Onu sert kumaşlara maruz bırakmamalıyız. Altının temiz olduğundan emin olmalıyız; böylece hem vücudu havalanır hem pişik olma ihtimali en aza iner. Bebeğimizi güneşten ne kadar uzak tutarsak o kadar iyidir, çünkü güneş onun daha çok sıcaklaşmasına ve terlemesine sebep olur böylelikle de kapalı olan bölge hem ısınır hem nemlenir.

Pişik her çocukta görülebilecek bir hastalıktır. Eğer altını temiz tutarsak, nemlenmemesini sağlarsak, kremlerini de ihmal etmezsek bebeğimiz bu süreci daha kolay atlatabilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞAR DOĞMAZ SARILIK
YENİDOĞAN SARILIĞI TE...
BEBEKLERDE KUSMA
YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :