Okunma Sayısı: 5212
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZ SİZDEN ÖĞRENİR!

Ailenin büyük sorumluluğu

Hepimizin bildiği gibi, çocuklar çevrelerindeki kişileri taklit ederek büyürler. Konuşmanız, hareketleriniz, diğer insanlara takındığınız tavırlar; bebeğinizin müthiş gözlem süzgecinden geçer. 

Bebeğiniz çevreyle ve insanlarla bakarak, dinleyerek, dokunarak, koklayarak ilişki kurar. Duyuları ile dünyaya bir anlam verir. Onlar için öğrenmek, biyolojik bir ihtiyaçtır. Dolayısıyla bebek dünyaya geldiği andan itibaren çevresini anlama çalışmasını sürekli bir şekilde sürdürür. Basitten başlayarak gittikçe karmaşıklaşan zihinsel bir süreç geliştirir. Çocuğun çevreyi keşfederken kullandığı temel araçlarsa doğuştan getirdiği duyusal ve hareketsel yetenekleri.

Belki yetişkinlerin sıkça göz ardı ettikleri ya da bilmedikleri şey; bebekliğin, insanın yaşamında en duyarlı olduğu ve çevreden en fazla etkilendiği dönem olduğu. Bu dönemdeki iyi ya da kötü tecrübeler asla unutulmuyor ve ilerideki yaşamın temel taşlarını oluşturuyor. Bu dönemdeki eğitim eksikliklerini gidermekse ne yazık ki mümkün olamıyor. Elbette ki bebek büyütmek, sadece bakımını yapmak değil ona istenilen, arzulanan nitelikleri kazandırmaktır.

Çocuğun sağlıklı gelişebilmesi için gerekli sevgi ve şefkat ortamını, ilgi ve güven atmosferini sağlamak her şeyden önce gelmelidir. 

Çocuğunuzun doğuştan itibaren kişilik sahibi olduğunu bilmeniz gerekir öncelikle. Bu da ona saygı göstermenizi gerektirir. Çocuğunuza yapacağınız asil insan muamelesi, ileride onu gerçekten asil bir insan yapacaktır.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, çocuklar taklit eder. Bu nedenle, verdiğiniz komutlardan ziyade sizden gördükleri ile kişiliğini oluşturur. Bu gerçek; anne-babaya önemli bir sorumluluk yükler: Çocuğunuzda görmek istemeyeceğiniz davranışlardan öncelikle kendiniz kaçınmalısınız. Çocuk gelişimi konusunda uzman kişilerin, psikiyatrların sıklıkla söylediği bir şeydir: Çocuğuna alkolün, kumarın zararlı olduğunu anlatan babanın kendisinin kumar oynuyor olması sözde savunulan değerleri ne kadar gerçekçi kılar? Ve bu tavrın üzerine çocuğun nasıl bir davranış geliştirmesi beklenir kendisinden?

Kısacası, çocuğunuzun yapmamasını istediğiniz şeyleri sizin de yapmamanız ve yapmasını istediklerini sizin de fazlası ile yerine getirmeniz en ideal olanıdır. Aile, bu zihniyete çocuklarının bebeklik döneminden itibaren sahip çıkıp bu doğrultuda hareket etmelidir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLER DE EĞİTİM İSTER!
OYUNLA SOSYALLEŞİR, GELİŞİR
GECE TERÖRÜ
ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR
TEK YAPAMADIKLARI EMZİRMEK
BABA-BEBEK İLİŞKİSİ
ANNE BEBEK İLİŞKİSİ
0-3 YAŞ KRİTİK DÖNEMLERİ
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
AİLE VE ÇEVRENİN ETKİSİ
REFLEKSLERİNİ KONTROL EDİN
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
GÖRMEK Mİ DUYMAK MI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SEVGİ VE ÖVGÜ
SEVGİ VE ÖVGÜ
6 AYLIK BEBEĞİNİZDE B...
BEBEKLER DE EĞİTİM İSTER!
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
YENİ YILDA DENEYİN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :