Okunma Sayısı: 4862
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...

Eş seçmek kadar zor!

 

Hamilesiniz, hayatta en kıymet verdiğiniz canlı olabileceği en güvenli yerde, karnınızda. Çünkü siz de biliyorsunuz, bir kez doğdu mu bebeğinizi geri “tepmeniz” mümkün değil. Hastalanacak, düşecek, kontrole gidecek, aşı olacak… Çocuğunuzun üzerinde en az sizin kadar sorumluluk sahibi diğer insan (elbette babadan sonra) çocuk doktorunuz olacak. Onun önerilerine göre bezleyecek, hatta ilaç vereceksiniz. O halde bu kritik noktada duran kişiyi, yani bebeğinizin doktorunu nasıl seçeceksiniz? İşte size birkaç öneri:

Etrafınızda sizden önce doğum yapmış yakınlarınızın ve dostlarınızın tavsiyelerine kulak verin. Sorun bakalım onlar kendi doktorlarından memnunlar mıymış? Sizden daha tecrübeli ve birkaç hekim değiştirmiş anneleri dinleyin.

Doktorunuzun tıptaki gelişmeleri takip eden, iyi bir üniversiteden mezun ve konusunda tecrübeli olup olmadığına dikkat edin.

Kendisi de çocuk sahibi olan doktorlar daima bir puan öndedirler, unutmayın hekim dahi olsa en büyük tecrübeler evlatlardan yaşanır.

Doktorunuzun çalıştığı yerin muayenehane değil hastane olmasına özen gösterin. Tam teşekküllü bir hastanede bebeğinize acil durum müdahaleleri yapılabilmesi için gerekli teçhizat ve konsültasyon yapabileceği diğer hekimlerin olmasının yanı sıra, en ufak bir test için oradan oraya koşturmanız da gerekmeyecek, aynı binanın içinde her işinizi halledebileceksiniz.

Sizin endişelerinize ve sorularına kulak kabartan, muayene sırasında size en az 20 dakika ayıran bir doktor olmalı. Randevu aldığınız halde 1 saat beklemeniz gereken bir doktor uzun vadede işinizi görmeyecektir.

Doktorunuz size cep telefonunu vermeli ve (abartmamak kaydıyla) gece veya gündüz aradığınızda ulaşabileceğiniz biri olmalı.

En önemlisi siz panikleseniz bile soğukkanlı davranabilmeli ve sırf sizden “aferin” almak için en ufak bir şeyde dahi bebeğinize ilaç dayamamalı.

Gördüğünüz gibi çok fazla madde yok. Yani ideal hekim çok da bulunmayacak bir şey değil. Sadece etrafınızdan gelen önerilere kulak kabartmanız ve doktorunuz konusunda gözlemci olmanız yeterli. Bu arada bir kez çocuk doktorunuza karar verdiyseniz değiştiremezsiniz diye bir kural yok. Çocuğunuza dair tüm belgelerin fotokopi ya da orijinallerini saklayın, aşı karnesine sahip çıkın ve yaptığınız her şeyi not alın. Böylece istediğiniz zaman doktorunuzu değiştirebilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZ SİZİ UYUTMUYORSA
UYKU DÜZENİNİ SAĞLAMAK
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...
EŞ SEÇMEK KADAR ZOR!
BEBEĞİNİZİ YIKARKEN DİKKAT
BUNLARI İHMAL ETMEYİN
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
İLERİDE YEME PROBLEMLERİ YAŞAMAMAK İÇİN
YEMEK VAKİTLERİ EĞLENCELİ OLSUN
BİBERON MAMASI SEÇERKEN
NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
BEBEĞİNİZLE İLK GÜNLER
UFAKLIĞIN BAKIMINA DAİR
ANNE KARNINDA BEBEK
NE DUYAR, NE YAPAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZ SİZİ UYUTMUYORSA
BEBEĞİNİZİN BANYO SAATİ
DOĞAL EMZİRME
DOĞUM LEKELERİ NE ANL...
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :