Okunma Sayısı: 5016
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...

Eş seçmek kadar zor!

 

Hamilesiniz, hayatta en kıymet verdiğiniz canlı olabileceği en güvenli yerde, karnınızda. Çünkü siz de biliyorsunuz, bir kez doğdu mu bebeğinizi geri “tepmeniz” mümkün değil. Hastalanacak, düşecek, kontrole gidecek, aşı olacak… Çocuğunuzun üzerinde en az sizin kadar sorumluluk sahibi diğer insan (elbette babadan sonra) çocuk doktorunuz olacak. Onun önerilerine göre bezleyecek, hatta ilaç vereceksiniz. O halde bu kritik noktada duran kişiyi, yani bebeğinizin doktorunu nasıl seçeceksiniz? İşte size birkaç öneri:

Etrafınızda sizden önce doğum yapmış yakınlarınızın ve dostlarınızın tavsiyelerine kulak verin. Sorun bakalım onlar kendi doktorlarından memnunlar mıymış? Sizden daha tecrübeli ve birkaç hekim değiştirmiş anneleri dinleyin.

Doktorunuzun tıptaki gelişmeleri takip eden, iyi bir üniversiteden mezun ve konusunda tecrübeli olup olmadığına dikkat edin.

Kendisi de çocuk sahibi olan doktorlar daima bir puan öndedirler, unutmayın hekim dahi olsa en büyük tecrübeler evlatlardan yaşanır.

Doktorunuzun çalıştığı yerin muayenehane değil hastane olmasına özen gösterin. Tam teşekküllü bir hastanede bebeğinize acil durum müdahaleleri yapılabilmesi için gerekli teçhizat ve konsültasyon yapabileceği diğer hekimlerin olmasının yanı sıra, en ufak bir test için oradan oraya koşturmanız da gerekmeyecek, aynı binanın içinde her işinizi halledebileceksiniz.

Sizin endişelerinize ve sorularına kulak kabartan, muayene sırasında size en az 20 dakika ayıran bir doktor olmalı. Randevu aldığınız halde 1 saat beklemeniz gereken bir doktor uzun vadede işinizi görmeyecektir.

Doktorunuz size cep telefonunu vermeli ve (abartmamak kaydıyla) gece veya gündüz aradığınızda ulaşabileceğiniz biri olmalı.

En önemlisi siz panikleseniz bile soğukkanlı davranabilmeli ve sırf sizden “aferin” almak için en ufak bir şeyde dahi bebeğinize ilaç dayamamalı.

Gördüğünüz gibi çok fazla madde yok. Yani ideal hekim çok da bulunmayacak bir şey değil. Sadece etrafınızdan gelen önerilere kulak kabartmanız ve doktorunuz konusunda gözlemci olmanız yeterli. Bu arada bir kez çocuk doktorunuza karar verdiyseniz değiştiremezsiniz diye bir kural yok. Çocuğunuza dair tüm belgelerin fotokopi ya da orijinallerini saklayın, aşı karnesine sahip çıkın ve yaptığınız her şeyi not alın. Böylece istediğiniz zaman doktorunuzu değiştirebilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEK BANYOSU
NELER LAZIM?
STRESSİZ BEBEKLER
ALERJİDEN DE UZAK DURUYOR
BEBEKLERDE KUSMA
SEBEPLERİ NELER?
DOĞAL EMZİRME
EN İYİ BAŞLANGIÇ
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI
DİŞLER ÇIKMADAN ÖNCE
0-3 YAŞ ARASI TELEVİZYON SEYRETME
TELEVİZYON BU YAŞLARDA SİZİN YA ...
BEBEKLERDE SU KAYBI
HUZURSUZ EDİCİ BİR ETKEN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
DOĞAL EMZİRME
İKİZLER NASIL EMZİRİLİR?
HAMİLELERİN YENİ MODASI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :