Okunma Sayısı: 4858
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇMEK...

Eş seçmek kadar zor!

 

Hamilesiniz, hayatta en kıymet verdiğiniz canlı olabileceği en güvenli yerde, karnınızda. Çünkü siz de biliyorsunuz, bir kez doğdu mu bebeğinizi geri “tepmeniz” mümkün değil. Hastalanacak, düşecek, kontrole gidecek, aşı olacak… Çocuğunuzun üzerinde en az sizin kadar sorumluluk sahibi diğer insan (elbette babadan sonra) çocuk doktorunuz olacak. Onun önerilerine göre bezleyecek, hatta ilaç vereceksiniz. O halde bu kritik noktada duran kişiyi, yani bebeğinizin doktorunu nasıl seçeceksiniz? İşte size birkaç öneri:

Etrafınızda sizden önce doğum yapmış yakınlarınızın ve dostlarınızın tavsiyelerine kulak verin. Sorun bakalım onlar kendi doktorlarından memnunlar mıymış? Sizden daha tecrübeli ve birkaç hekim değiştirmiş anneleri dinleyin.

Doktorunuzun tıptaki gelişmeleri takip eden, iyi bir üniversiteden mezun ve konusunda tecrübeli olup olmadığına dikkat edin.

Kendisi de çocuk sahibi olan doktorlar daima bir puan öndedirler, unutmayın hekim dahi olsa en büyük tecrübeler evlatlardan yaşanır.

Doktorunuzun çalıştığı yerin muayenehane değil hastane olmasına özen gösterin. Tam teşekküllü bir hastanede bebeğinize acil durum müdahaleleri yapılabilmesi için gerekli teçhizat ve konsültasyon yapabileceği diğer hekimlerin olmasının yanı sıra, en ufak bir test için oradan oraya koşturmanız da gerekmeyecek, aynı binanın içinde her işinizi halledebileceksiniz.

Sizin endişelerinize ve sorularına kulak kabartan, muayene sırasında size en az 20 dakika ayıran bir doktor olmalı. Randevu aldığınız halde 1 saat beklemeniz gereken bir doktor uzun vadede işinizi görmeyecektir.

Doktorunuz size cep telefonunu vermeli ve (abartmamak kaydıyla) gece veya gündüz aradığınızda ulaşabileceğiniz biri olmalı.

En önemlisi siz panikleseniz bile soğukkanlı davranabilmeli ve sırf sizden “aferin” almak için en ufak bir şeyde dahi bebeğinize ilaç dayamamalı.

Gördüğünüz gibi çok fazla madde yok. Yani ideal hekim çok da bulunmayacak bir şey değil. Sadece etrafınızdan gelen önerilere kulak kabartmanız ve doktorunuz konusunda gözlemci olmanız yeterli. Bu arada bir kez çocuk doktorunuza karar verdiyseniz değiştiremezsiniz diye bir kural yok. Çocuğunuza dair tüm belgelerin fotokopi ya da orijinallerini saklayın, aşı karnesine sahip çıkın ve yaptığınız her şeyi not alın. Böylece istediğiniz zaman doktorunuzu değiştirebilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLERDE GAZ SANCISI
HANGİ GIDALARDAN KAÇINMALI
UFAKLIK GECE UYUTMUYORSA
UYKU DÜZENİNİ AYARLAYIN
MİNİK TIRNAKLARI ÇİZMESİN
BEBEKLERDE TIRNAK BAKIMI
BEBEKLERDE NEDEN GAZ OLUR
NE YAPILABİLİR ?
ANNE BABALAR DİKKAT!
EMZİK KULLANIMI ZARARLI
BEBEK MASAJI NEDİR?
NASIL YAPILIR?
BEBEKLERDE ALTINCI HASTALIK
BELİRTİSİ NEDİR,NE YAPMALI?
YENİDOĞANDA CİLT BAKIMI
NASIL YAPILMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDE SU KAYBI
BEBEKLERDEKİ 10 HASTALIK
OTOMOBİL KOLTUĞU
BEBEĞİNİZ RAHİMDE NE ...
KISA SAÇ MODELLERİ
YENİ YILDA DENEYİN
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :