Okunma Sayısı: 5174
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZE YARDIM EDİN

Sosyalleşsin

Bebeklerin sosyalleşebilmeleri için birtakım fiziksel bağlantılar kurdukları birçok araştırma tarafından ispatlanmıştır. Örneğin doğumdan sadece dokuz dakika gibi kısa bir süre sonra yapılan deneylerde, bebeklerin nesneler yerine yüzlere baktıkları belirlenmiştir.

Başka bazı çalışmalarda da, mırıldanan bebeklerin bir insanı diğerinden ayırt edebildiği görülmüştür. Peki, yeni doğanların dünyayla, özellikle de insanlarla yüzleşmek için hazır ve hevesli olduklarını kabul edersek, sosyal beceriler kazanmalarını sağlamak için neler yapabiliriz? Bazı yöntemler, yenidoğan ya da küçük bebekler için uygun gözükmese bile, bebeklerin yeni beceriler kazanmadan önce sosyal gelişimi için zemin hazırlamaya yardımcı olabilecek pek çok yol bulunuyor.   

İşte size bazı öneriler:

  • Bebeğiniz günlük rutine alıştığında ve yeni deneyimler için hazır gibi gözüktüğünde, onu çocuk arabasıyla parka götürün.
  • ‘Kanguru’ ile taşıyarak beraber alışverişe çıkın ya da diğer bebek ve çocuklarla karşılaşacağı anne-bebek gruplarına katılın.
  • Onu farklı sosyal gruplara ait insanlarla tanıştırın. Ancak bu sosyalleşme denemelerinin seviyesini bebeğinizin belirlemesine izin verin, çünkü onu yeni yüzlerle bunaltmak ters tepebilir ve size daha fazla sarılmasına neden olabilir.
  • Bir araştırmaya göre bebekler yaklaşık altı aylık olduklarında kendi adlarını bir cümlenin içindeki diğer kelimelerden ayırt etmeyi becerebiliyorlar. Hatta adlarını takip eden kelime ve kelimelerin anlamını daha kolay öğreniyorlar. Bu yüzden “Bu Ali’nin  ayıcığı mı?” ya da “Annecik Ali’nin kaşığını alsın” gibi ifadelerle çeşitli kelimeler kullanmak, bebeğinizin iyi bir başlangıç yapmasına yardımcı olabilir. 
  • Bebeğiniz konuşmaya başlamadan önce bebeklere ait işaret dilini öğrenmeniz işe yarayabilir. Eğer öğrendiği işaretleri kullanmaktan keyif alırsa bu durum daha fazla sosyalleşmesine katkı sunacaktır. Yaşadığınız yerde ‘bebek işaret dili’ kursları varsa buralara başvurabilir ya da konuyla ilgili internetten araştırma yapabilirsiniz.
  • Bebek işaret dilini öğrenmeseniz bile, bebeğinize merhaba ve güle güle anlamlarına gelen işaretleri öğretmeniz de sosyalleşmesi için büyük bir ilk adımdır. Bu işaretleri kullandığında etrafındaki insanlar ona gülücüklerle ve cesaret verici bir tonla yaklaşırlarsa, diğer insanları memnun etmenin ne anlama geldiğini de çabucak kavrayacaktır.
  • Bebeğinizi kucağınıza oturtup aynanın karşına geçin; ce-e gibi oyunlar oynayarak ya da suratınızı farklı şekillere sokarak vücut dilini nasıl tercüme edebileceğini ona gösterin. Kısa bir süre sonra sizi ve onu ne mutlu ediyorsa onu yapmayı tercih edecektir. Sizinle kurduğu ilişki diğer çocuklarla kuracağı iletişim için hazırlanmasına yardımcı olacaktır. 

Birçok bebekte yedi aylık civarlarında görülen ‘ayrılık kaygısı’ yaşadığı dönemde ondan fazla girişkenlik göstermesini beklemeyin.  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÜVEN DUYGUSU
DUYGU GEÇİŞİYLE OLUŞTURUN
GECE TERÖRÜ
ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
GÖRMEK Mİ DUYMAK MI?
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
AİLE VE ÇEVRENİN ETKİSİ
BIRAKTIĞINIZDA AĞLIYORSA...
TEK YAPAMADIKLARI EMZİRMEK
BABA-BEBEK İLİŞKİSİ
REFLEKSLERİNİ KONTROL EDİN
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
ANNE BEBEK İLİŞKİSİ
0-3 YAŞ KRİTİK DÖNEMLERİ
SAĞLIKLI BEBEĞİN SIRRI
NASIL BÜYÜTEBİLİRSİNİZ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZİN UYKU SAATLERİ
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
ÖĞRETİLER VE BEBEĞİM
BEBEK İŞARET DİLİ
EN İYİ YAZ KOKULARI
TOPLAYIN
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :