Okunma Sayısı: 5453
CANLI YORUMLAR

BEBEĞİNİZİN BANYO SAATİ

Suyla mücadele öncesinde...

Bebek banyosu hem ebeveynler hem bebek için kimi zaman eğlenceli kimi zaman gergin bir uğraş olabiliyor. Burada dikkat edeceğiniz şey, bebeğinizin rahat olup olmadığını gözlemlemek. İkinci önemli konu ise acele etmemek. Bebeğinizi haftada iki ya da üç kez yıkamanız yeterli. Mevsimlerden yazsa elbette sıklaştırabilirsiniz. Yazın banyo yapmak bebeğinizi de rahatlatır.

Banyoya hazırlık

Banyo yapacak olan bebeğiniz. Ama yaptıracak olan sizsiniz ve öncesinde hazırlık yapmanızda fayda var çünkü banyo sırasında işiniz kolaylaşır. Sabun, havlu, bebek şampuanı, küveti kullanmayacaksanız leğen (ya da kova veya bebek küveti), sabun bezi, bebek bezi, fırça ve bebeğinizin kıyafetleri… bunları önceden hazırlayın. Bebeğinizi yıkayacağınız küvetin, kovanın ya da lavabonun temiz olmasına özen gösterin.

Su ne çok sıcak ne çok soğuk olmalı. Biliyorsunuz, bebekler hemen yanabiliyor ya da donabiliyorlar. Elbette çocuğunuzu suyun içinde tek başına bırakmıyorsunuz. Bu esnada telefon ya da kapı çalarsa hiç açmaya yeltenmeyin, bırakın çalsın. Kısacası bebeğiniz banyodayken tüm dikkatiniz onun üzerinde olsun. Hatta onu kucağınıza alarak bile çalan telefon ve kapılara yetişmeye ya da unuttuğunuz şeyleri almaya niyetlenmeyin. Kollarınız arasından kayabilir, yaralanabilir.

Baştan aşağı temizlenme

Başta, bebeğinizin baştan aşağı yıkanması gerekecek. İlk birkaç hafta onu tümden yıkamalısınız. Küveti ılık suyla doldurup, suyun sıcaklığını bileğiniz ya da dirseğinizle kontrol edin. Sıcaklığı ayarladığınızda kıyafetlerini çıkarın. Sabun bezini ıslattıktan sonra bebeğinizi hafifçe bezle silin. Boynunu, başını, kulak arkalarını, parmak aralarını silmeyi unutmayın. Daha sonra havluya sarıp iyice kuruladıktan sonra giydirin.

Küvette banyo

İkinci adım; bebeğinize küvette banyo yaptırmak. Küvetiniz yoksa bir leğenin, kovanın ya da bebek küvetinin içi de olabilir. Küvetin ya da kovanın/leğenin içini suyla doldurun. Yine dirsek/bilek kontrolüyle suyun sıcaklığını ayarlayın. Banyo öncesinde bebeğinizin düşmemesi için küvetin kenarlarına havlu serin. Bunları hazırladıktan sonra bebeğinizi soyun. Suyun içindeyken onu tutmanız gerektiğini unutmayın. Şimdi bebeğinizi sabunlama faslına geçebilirsiniz. Kollarını, göğsünü, ellerini, sırtını, ayaklarını ve bacaklarınız sabunlayıp yıkayabilirsiniz. Cinsel bölgesini en sona bırakın. Bebeğinizi yıkarken vücudunda yara, morluk veya herhangi bir şey var mı, inceleyin. Eğer alışılmadık, tuhaf bir şeye rastlarsanız hemen doktorunuzu arayıp durumu izah edin.    

Her ne kadar banyo yapmak ve yaptırmak doğal bir alışkanlık olsa da yeni bir rutine oturtmak yeni bir alışkanlık meselesi. Dolayısıyla banyo öncesinde, banyo sırasında ve sonrasında gerekenleri hazır etmekte fayda var. Böylece siz de banyo sırasında kendinizi daha rahat hissedebilecek ve kendinizi tamamen bebeğinize verip o anın tadını çıkarabileceksiniz.

 

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
UFAKLIK GECE UYUTMUYORSA
UYKU DÜZENİNİ AYARLAYIN
YENİDOĞANDA GÖBEK İLTİHABI
GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILIR?
BEBEĞİNİZ SİZİ UYUTMUYORSA
UYKU DÜZENİNİ SAĞLAMAK
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
BEBEĞİNİZLE ERKEN ANLAŞIN
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...
ANNE KARNINDA BEBEK
NE DUYAR, NE YAPAR
HAMİLELİKTE STRES
BEBEKTE KOLİK OLUŞTURUR MU?
BEBEĞİNİZLE TATLI KONUŞUN
ÇIPLAK AYAKLARA İZİN VERİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HASSAS CİLDİNE ÖZEL BAKIM
GÜNEŞTEN KORUNMA REHBERİ
HİLAL MOCAN'IN TARİFLERİ
NİNNİ GAZ SANCISINA Ç...
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :