Okunma Sayısı: 6044
CANLI YORUMLAR

BEBEK BANYOSU

NELER LAZIM?

 

Yeni doğan döneminde banyo oda ısısının 27 derece, daha büyük bebeklerde 25 derece olmasına özen gösterin. Klimalı veya hava akımının fazla olduğu alanlara banyo yaptırmayın. 

Bebekler soyunmadan önce tüm malzemeleri hazırlayın, yenidoğan bebeklerde banyo göbek düştükten 2 gün sonra başlanmalıdır. Bunun sebebi, göbek güdük alanında oluşan kabuğun yumuşamasının engellemek içindir. 

Bebekler banyoda soyulmadan önce tüm malzemeleri hazırlanmalı, malzemeleri hazırlayayım derken bebekler banyoda üşütülmemelidir.1.  Tüm banyo malzemelerini hazırlayın:

Pamuk topçukları,
Yumuşak bez veya küçük havlu,
İki banyo havlusu,
Temiz bez ve giysiler,
Tarak veya yumuşak saç fırçası,
Bebek sabunu,
Bebek şampuanı,
Bebek yağı,
Banyo küveti,
Sıcağı ayarlanmış temiz su.


Anne acele etmede bebeğini rahatlatabileceği uzunlukta bir zaman harcamalıdır.

Banyo başladıktan sonra asla bebeği yalnız bırakmayınız. Mutlaka bir nedenle gidilmesi gerekirse bebeği havluya sarıp yanınıza alınız. 

Annenin fiziksel olarak rahat edebileceği bir yerde banyo yaptırılmalıdır. 

Çömelmek yerine ayakta durması bebeğin rahatça banyosunu bir tezgah veya masa üzerine yaptırması daha kolay olur. 

Bebeğin göbeğinin düşmediği ve yaranın iyileşmediği ilk günlerde bebek silinerek temizlenir. Bu işlem için, kaynamış ılınmış su ve pamuk toplar yeterli olacaktır. Bebeği silmeye yüzünden başlayın ilk önce bebeğin gözlerini içten dışa doğru silin her göz içinde yeni temiz pamuk alın. Küçük pamuk ile yüzünden orta bölümde dışa doğru silin burun ve kulak çevresini ve kulak arkasını da aynı şekilde temizleyin. Kulak temizliği için kulaklarına bir şey sokmayın. 

Sonra yavaşça yüzünü kurulayın, göz yakmayan bir şampuan ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yaparak yıkayın. Sonra temiz ve ılınmış suyla bebeğin başını durulayın. Sonra bebeğin sırt üstü yatırın ve havlunun bir kenarıyla yavaşça kafasını kurulayın. Temiz ve ılık suyla genital bölgeyi silin. 

Kız bebeklerde bu bölgeyi önden arkaya doğru temiz ve nemli bezle veya yumuşak pamukla temizleyin. Sünnetsiz erkek bebekleri deriyi geri çekmeden temizleyin, bebeğin altını yeniden bezlemeden pişik kremi sürün, bebeğini altını bezlerken göbeğini kapatmayın. Göbek bakımını yüzde 70’lik alkolle yapıp bebeği giydirin. 

Göbek düştükten sonra ise, 

Yine rahat tüm kullanacağınız malzemeyi yerleştireceğiniz alanlar bulun. 

Temizliğe yüzünden başlayın ilk bebeğin gözlerini temizlerken her göz için yeni pamuk ıslatın. Daha önce yaptınız gibi bebeğin yüzünü burnunu kulaklarını ve boynunu yumuşakça temizleyin. İçinde kaynamış sıcaklığını dirseğiniz veya bileğinizin iç kısmıyla kontrol ettiğiniz temiz su bulunan kap üzerine getirerek başını temiz su ile ıslatın, gözleri yakmayan şampuanı ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yaparak yıkayın. 

Temiz ve ılık suyla başını durulayın. Bebeğin sırt üstü yatırın bir kolunuzu başının altından geçirerek koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle iki bacağından veya yumuşakça poposundan tutun, suyun içine önce vücudun alt kısmını sonra tüm vücudu suya sokup yıkayın vücudu kurulayın nemlendirici sürün.
 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNE SÜTÜ BANKASI
HER ZAMAN HER YERDE
BİBERON MAMASI SEÇERKEN
NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
NASIL GİYDİRMELİSİNİZ?
SEVGİ VE ÖVGÜ
ÇOCUĞUNUZU SEVİN
BEBEĞİNİZLE İLK GÜNLER
UFAKLIĞIN BAKIMINA DAİR
BEBEKLERDE AKNE OLUR MU?
OLMAZ DEYİP, GEÇMEYİN
BEBEKLERDE DUDAK OKUMA
6 AYLIKKEN BAŞLIYOR
PREMATÜRE BEBEK BAKIMI
SORMANIZ GEREKENLER
ANNE KARNINDA BEBEK
NE DUYAR, NE YAPAR
DOĞAL EMZİRME
EN İYİ BAŞLANGIÇ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEK MODASI
BEBEK AYAKKABISI YAPMAK
IMPS & ELFS
ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEYİN
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
ROBOT SEVGİLİLER
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :