Okunma Sayısı: 6282
CANLI YORUMLAR

BEBEK BANYOSU

NELER LAZIM?

 

Yeni doğan döneminde banyo oda ısısının 27 derece, daha büyük bebeklerde 25 derece olmasına özen gösterin. Klimalı veya hava akımının fazla olduğu alanlara banyo yaptırmayın. 

Bebekler soyunmadan önce tüm malzemeleri hazırlayın, yenidoğan bebeklerde banyo göbek düştükten 2 gün sonra başlanmalıdır. Bunun sebebi, göbek güdük alanında oluşan kabuğun yumuşamasının engellemek içindir. 

Bebekler banyoda soyulmadan önce tüm malzemeleri hazırlanmalı, malzemeleri hazırlayayım derken bebekler banyoda üşütülmemelidir.1.  Tüm banyo malzemelerini hazırlayın:

Pamuk topçukları,
Yumuşak bez veya küçük havlu,
İki banyo havlusu,
Temiz bez ve giysiler,
Tarak veya yumuşak saç fırçası,
Bebek sabunu,
Bebek şampuanı,
Bebek yağı,
Banyo küveti,
Sıcağı ayarlanmış temiz su.


Anne acele etmede bebeğini rahatlatabileceği uzunlukta bir zaman harcamalıdır.

Banyo başladıktan sonra asla bebeği yalnız bırakmayınız. Mutlaka bir nedenle gidilmesi gerekirse bebeği havluya sarıp yanınıza alınız. 

Annenin fiziksel olarak rahat edebileceği bir yerde banyo yaptırılmalıdır. 

Çömelmek yerine ayakta durması bebeğin rahatça banyosunu bir tezgah veya masa üzerine yaptırması daha kolay olur. 

Bebeğin göbeğinin düşmediği ve yaranın iyileşmediği ilk günlerde bebek silinerek temizlenir. Bu işlem için, kaynamış ılınmış su ve pamuk toplar yeterli olacaktır. Bebeği silmeye yüzünden başlayın ilk önce bebeğin gözlerini içten dışa doğru silin her göz içinde yeni temiz pamuk alın. Küçük pamuk ile yüzünden orta bölümde dışa doğru silin burun ve kulak çevresini ve kulak arkasını da aynı şekilde temizleyin. Kulak temizliği için kulaklarına bir şey sokmayın. 

Sonra yavaşça yüzünü kurulayın, göz yakmayan bir şampuan ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yaparak yıkayın. Sonra temiz ve ılınmış suyla bebeğin başını durulayın. Sonra bebeğin sırt üstü yatırın ve havlunun bir kenarıyla yavaşça kafasını kurulayın. Temiz ve ılık suyla genital bölgeyi silin. 

Kız bebeklerde bu bölgeyi önden arkaya doğru temiz ve nemli bezle veya yumuşak pamukla temizleyin. Sünnetsiz erkek bebekleri deriyi geri çekmeden temizleyin, bebeğin altını yeniden bezlemeden pişik kremi sürün, bebeğini altını bezlerken göbeğini kapatmayın. Göbek bakımını yüzde 70’lik alkolle yapıp bebeği giydirin. 

Göbek düştükten sonra ise, 

Yine rahat tüm kullanacağınız malzemeyi yerleştireceğiniz alanlar bulun. 

Temizliğe yüzünden başlayın ilk bebeğin gözlerini temizlerken her göz için yeni pamuk ıslatın. Daha önce yaptınız gibi bebeğin yüzünü burnunu kulaklarını ve boynunu yumuşakça temizleyin. İçinde kaynamış sıcaklığını dirseğiniz veya bileğinizin iç kısmıyla kontrol ettiğiniz temiz su bulunan kap üzerine getirerek başını temiz su ile ıslatın, gözleri yakmayan şampuanı ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yaparak yıkayın. 

Temiz ve ılık suyla başını durulayın. Bebeğin sırt üstü yatırın bir kolunuzu başının altından geçirerek koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle iki bacağından veya yumuşakça poposundan tutun, suyun içine önce vücudun alt kısmını sonra tüm vücudu suya sokup yıkayın vücudu kurulayın nemlendirici sürün.
 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE CEP TELEFONU
BEBEĞİ HİPERAKTİF YAPIYOR
İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
BEBEKLERDE NEDEN GAZ OLUR
NE YAPILABİLİR ?
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEKLERDE DUDAK OKUMA
6 AYLIKKEN BAŞLIYOR
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
BEBEĞİNİZLE TATLI KONUŞUN
ÇIPLAK AYAKLARA İZİN VERİN
BEBEKLERDEKİ 10 HASTALIK
SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR
EMZİK NE ZAMAN BIRAKILMALI
BIRAKILMAZSA NE OLUR?
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZ İÇİN EN ÖNE...
PEPEE OYUNCAKLARI ÇIKTI
BEBEĞİNİZ SEYAHATTE
KÜÇÜK PRENS VE PRENSESLERE
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :