Okunma Sayısı: 8700
CANLI YORUMLAR

BEBEK DOKUNAMADIĞINDA AĞLAR

Anneye alıştığı için değil

Mektup

“ 7 aylık kız annesiyim. Doğduğu günden beri uyku problemi var. Kucağımda sallayarak uyutup beşiğine yatırıyorum, yatırmamla uyanması bir oluyor. Kucağa alıştırdığım söylenerek, beni azarlıyorlar. ‘3 gün ağlar sonunda susar’ diyorlar. Ağlatarak uyutmayı asla denemek istemiyorum.”

Bebek beyni doğduğu andan itibaren çevresel uyaranları kaydeder. Yaşamın ilk yıllarında kayıt işlemi çok önemlidir. Bu dönemde bebeğin beş duyu organının çevredeki uyaranları fark etme yeteneği de yetişkininden daha hassastır. Bebeğin özellikle koku, dokunma ve işitme duyuları, yetişkinin fark edemeyeceği çevresel enerjiyi bile fark edebilir.

Örneğin, bebek tıpkı parmak izi gibi bireye özgü olan annenin kokusunu daha onun karnında iken kodlar ve doğumdan sonra bu kokuyu arar. Dokunma duyusu da bu dönemde çok özel ve önemlidir. Bebek annesine dokunarak rahat eder. Örneğin, kundak bebeğin kolunu bacağını kendi bedenine dokunmasını sağlayarak hem dokunma duyusunun farkındalığını arttırır hem de bebeği rahatlatır. Sıkı kundaklar kalça çıkığından sorumlu tutuldukları için yüzyılımızın ikinci çeyreğinde terk edilmişlerdir.

Günümüzde bilimsel çalışmalar dokunma duyusunun önemini ortaya koydukça sıkı olmamak kaydıyla kundağa, ya da bebeği anne göğsüne adeta yapışık bir konumda tutan kundak bezine geri dönüş yeniden gündemdedir. Kısacası, bebek anne kucağına alıştırılmaz. Bu zaten onun en doğal ihtiyacıdır. Dolayısıyla anneye alıştığı için değil, annesine dokunamadığında ağlar.

Yukarıdaki annenin sorularına verilecek yanıt aşağıdaki mektupta aranmalıdır.

Mektup

“26 yaşındayım. Annem ve babam beni hiç sevmedi. Belki de sevdiler ama onların sevgisi bana yetmedi. Hiç saçımı okşamadılar, bana hiç sarılmadılar, birbirimizi hiç öpmedik. Tek bir tatlı söz işitmedim. 8 yaşıma kadar altıma kaçırma problemim vardı. Hep tırnaklarımı yerdim. Karanlıktan çok korkardım ve hala korkarım. Nişanlıyım. En çok yaşadığım; kaybetme, ölüm, sevilmeme ve değersizlik korkusu. Hatta anne olmaktan da korkuyorum.”

Çocukluk beynin çevreye göre şekillendiği bir dönemdir. Beyin çevreye adaptasyon, yani uyum organı olduğundan, gelişmesi için çevreye ihtiyacı vardır. O nedenle, doğum sırasında en az gelişmiş organ beyindir. Dolayısıyla beynin inşası çevre koşulları doğrultusunda olur. Bu şekillenme özellikle 0-3 yaş döneminde çok hızlıdır. 

Genlerle belirlenen yapılar, ihtiyaçların giderilebildiği ölçüde gelişerek yetişkin döneme taşınır. 

11. yaşın sonuna kadar adeta yetişkin beynin iskeleti kurulmuş olur. Bu yapı çocuklukta nasıl kurgulanmışsa yetişkin o ölçüde davranır. Nitekim bu mektupta çocukluğun yetişkin döneme olan olumsuz uzantısını görmekteyiz. Belki de onun için çocuk bir fidana benzetilir. Fidanın ilk filizleri de bebeklikte yaşananlara…

Beynin şekillenmesinde rol oynayan çevrenin etkisi, beynin sahip olduğu genetik yapı ile sınırlıdır. Çevre, bireyin yeterliği/kapasitesi ölçüsünde algılanır. Mektuptaki gencin ailesinin sevgide kusur edip etmedikleri konusunda bir yorum yapmadan önce, bu gençte yapısal olarak kaygı bozukluğu olup olmadığı tartışılmalıdır. Aile yeterince sevgiyle yaklaşmış, ancak bu sevgi yetersiz algılanmış da olabilir.

 

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, Davranışlara Söz Geçirmek

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SINIF TEKRARLAYAN ERGENLER
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
ÇALIŞAN ANNENİN ZORLUKLARI
VİCDAN AZABINI BIRAKIN!
ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?
EN BÜYÜK RAKİBİM ANNEM!
ÇOCUĞUM ŞİŞMAN AMA SEVİMLİ
BU ANLAYIŞI BIRAKMALI...
ÇOCUĞUNUZ KİTAP KURDU
OLSUN İSTER MİSİNİZ?
ÇOCUKLAR KANSERİ BİLMELİ
BİLİNÇLENDİRİLMELİ
ORGANİK ÜRÜNLER SAĞLIKLI MI
NE KADAR GÜVENİLİR
ÇOCUK CAM FANUSTA BÜYÜMESİN
ARADA PİS ORTAM İYİDİR
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NEDEN YAŞANIR NASIL ÇÖZÜLÜR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZUN SOSYAL BE...
ÇOCUĞUNUZ SİZİN AYNANIZ
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
YETENEKLERİNİN GELİŞİMİNDE
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :