Okunma Sayısı: 5424
CANLI YORUMLAR

BEBEK ODALARINDA İLK ADIM

Güvenlik ve rahatlık

Bebek odası hazırlarken, her zaman adımınızı iki temel hedefi düşünerek atmalısınız: Güvenlik ve rahatlık!

Hayatlarına yeni katılacak minik melekleri için tatlı bir telaşla hazırlıklara başlayan anne-baba adayları, bebek odası için de hummalı bir arayışa girerler. Bebekleri eve gelmeden odasını hazırlamak, birçok yeni eşya ve mobilya almak için heyecanlanırlar.

Bebek odası için çeşitli araştırmalar yapıp, tecrübeli ailelerden fikirler alırlar. Ama ne yazık ki çoğu zaman; belki de bebeğin hiçbir zaman kullanmayacağı bir sürü eşyayla oda doldurulur. Oysa odasını gereksiz eşyalarla, uyumsuz renklerle doldurmak; hem sizin hem de minik bebeğiniz için yorucu olabilir!

Yer döşemesinde tahta; çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de bebek ve çocuklar için bazı sakıncalar doğurabilir. Çünkü halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emdiği için, alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir. İdeal olan; yıkanması veya silinmesi kolay (örneğin laminant, parke) döşeme türlerini kullanmaktır.

 • Metal malzemelerin manyetik alan üreterek, insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Metal, bebeğin de kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu ne-denle, bebeğin odasında büyük metal mo-bilyalar bulundurulmamalıdır.
 • Yapılan araştırmaların ışığında; ideal bir bebek odasının 12—15 metrekare ve en az 1 penceresi olması öneriliyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığı için uygun değildir.
 • Odanın ışıklandırılmasına da çok dikkat edin; öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı.
 • Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan bu pastel renkler, en ideal olanlarıdır. Mavi ve veşil gibi soğuk renkler, sakinleştirici bir etkiye sahiptir; aynı zamanda sinekleri de uzak tutar.
 • Koyu renk boyalar, odayı küçük gösterir. Açık renkler ise odaya ferahlık verir. Karbevaz renk, bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Karbeyaz renk; odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber, hastane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor.
 • Odanın dekorasyonunu yaparken; çocuğunuzun boyunu ve özelliklerini dikkate alın.
 • Raf kullanacaksanız yanları kapalı olmalı; aksi takdirde bir kitap alırken hepsi devrilir! Ancak bir araba serisi ya da hayvanlar dizisi gibi oyuncakların kuruda değil, alçak bir rafta sergileneceğini de unutmayın. 
 • Unutmayın; bir çocuk, çok sevdiği oyuncağını yukarılardaki bir rafta görürse, onu almak için birçok Tehlikeli yola başvurmaktan çekinmeyecektir. Bu nedenle rafları çocuğunuzun boyunu göz önüne alarak alçak planlamanın, muhtemel kazaları baştan önleyeceğini unutmayın.
 • Sınıflayın ve etiketleyin! Oyuncakları sınıflayın ve bu sınıflamaları çocuğunuza öğretin.
 • Eğer bunları orijinal halinde kullanamayacaksanız değiştirin, kolaj çalışmaları yapın ya da biraz hayal gücü ile artık malzemeleri kullanarak örneğin kartondan bir araba yapın!
 • Evdeki tüm prizlere koruyucu kapak takılmalı.
 • Ev içinde döşeli tüm elektrik kabloları ve her türlü cihazın kabloları gizlenmeli veya bebeğin ulaşamayacağı şekilde tedbir alınmalı. Tüm pencerelere parmaklık veya kilit takılmalı.
 • Radyatörlere koruyucu takılmalı.
 • Dubleks evlerde katlar arasındaki merdivenin üstüne ve altına birer kapı takılmalı.
 • Bebeğin üzerine tırmanacağı eşyalar, pencere kenarından uzaklaştırılmalı.

Bebek odası dekore edilirken elbette birçok şey göz önünde bulundurulmalı fakat her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEK ODASI GÜNEYE BAKMASIN
AÇIK RENKLE BOYANSIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÜÇ MARKA ÜÇ ODA
ÇOCUK ODASI DEKORASYONUNDA
ÇOCUKLAR PEPEE İLE UYUYOR
BEBEĞİNİZ ODADA GÜVEN...
TOPLAYIN
BAZILARI KASLI SEVER
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :