Okunma Sayısı: 14748
CANLI YORUMLAR

BEBEKLE SAĞLIKLI İLETİŞİMDE

5 adım

Bebeğinizle iletişiminiz henüz o karnınızdayken başlar. Anne karnındaki 16. haftanın sonunda bebekler duydukları seslere, kalp atışlarındaki değişimle ve hareket ederek karşılık verirler.

Bebekler, işitme duyguları gelişmiş olarak dünyaya gelirler. Dolayısıyla anne sesi, annenin kalp atışına benzeyen sesler onu son derece rahatlatır.

Anne-bebek arasında gelişen sağlıklı iletişim, bebeğin daha sonraki zamanlarda sağlıklı ve iyi bir çocukluk dönemi yaşamasını sağlar. İşte bebeğinizle sağlıklı bir iletişim kurmanızın 5 yolu:

1. Adım: Çocuğunuzun iletişim tarzını ve ipuçlarını anlayın.

Her bebeğin kendini ifade ediş tarzı vardır. Ancak bazı ipuçları evrenseldir. Emme ve çekme gibi hareketler genelde, fiziksel ilgi, beslenme ya da emzik ihtiyacı göstergeleridir.

Sırtın yükseltilmesi rahatsızlık belirtisidir. Kaşları çatmak, ışığın fazla parlak olduğu ya da çocuğunuz endişeli olduğuna işarettir.

Ağlamak birçok şey anlamına gelebilir: "Yorgunum, bezimi değiştir, beni besle, iyi hissetmiyorum anne" gibi...

2. Adım: Bebeğinizle aranızda, bir güven ortamı yaratın.

Bebeğinizin ipuçlarını anladıkça, o da en temel ihtiyaçlarının karşılanacağını anlayacak ve çevresinin güvenli olduğunu hissederek davranmaya başlayacaktır.

3. Adım: Tutarlı ve duyarlı ebeveynlik sağlayın.

Bebeğinizle her kontağınız, bağlılık için bir fırsattır. Her ebeveyn, her seferinde bağlantı yapmasa da, amaç istikrarlı bir ebeynlik süreci oluşturmaktır. Çocuğunuza, "Hislerin önemli. Seninle hep ilgilenilecek. Burada hep güven ve sevgi içinde bir iletişimimiz olacak" mesajları verin.

4. Adım: Çocuğunuzla temasta olun.

Çocuğunuza bol bol dokunun, fiziksel olarak rahatlamasını sağlayın, onu güldürün ve onunla oynayın. Onunla ilgilenmeniz, ileride çok daha iyi bir birey olmasını sağlayacaktır.

5. Adım: Kendinizle de ilgilenin. Duygusal ve fiziksel açıdan iyi durumda olmanıza önem verin.

Bebeğinizle sürekli ilgilendiğiniz için, kendi ihtiyaçlarınızı geri planda bırakabilirsiniz. Ama siz yeni bir annesiniz ve çok önemlisiniz. Kendinize dikkat edin, iyi beslenin ve spor yapın. Kişisel enerjinizin ve ruh halinizin bebeğinizi direkt etkileyeceğini unutmayın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKTE FİZYOLOJİK SARILIK
PROF. DR. H. MOCAN ANLATTI
GÖZÜ ÇAPAKLANIYORSA
ENFEKSİYON OLABİLİR!
YIKANABİLİR BEBEK BEZLERİ
ARTIK TÜRKİYE'DE
BEBEĞİNİZİN İLK MUAYENESİ
GÖZ İÇİN 2-4 YAŞ
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
PREMATÜRE BEBEKTE KÖRLÜK
RİSK VAR, MUAYENE ŞART!
BEN, BEBEĞİM VE DİĞERLERİ
BİBERON MAMASI SEÇERKEN
NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
SEVGİ VE ÖVGÜ
MÜZİK RUHUN GIDASIDIR!
AKREP BURCU ÇOCUKLARI
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :