Okunma Sayısı: 16024
CANLI YORUMLAR

BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?

Görmek mi duymak mı?

Iowa Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bebeklerin etraflarında olan bitene bakarak öğrenme süreçlerini oluşturdukları ispatlandı.

 

Iowa Üniversitesi Psikoloji Profesörü John Spencer durumu şöyle özetliyor; “Bebeklerin bakarak ve dokunarak öğrendiklerini zaten biliyorduk. Ancak bu araştırma sonucunda öğrenme prosesi esnasında görmenin önemi ve gücünün tüm diğer duyulardan daha fazla olduğunu tespit ettik.”

 

Uzmanlar görerek tanıma ve öğrenme sisteminin daha sonraki yıllar için hafızanın oluşmasında da büyük rol oynadığının altını çiziyorlar.

 

Araştırmanın kesin sonuçlarını sunarken ise özellikle şu noktalara dikkat çekiyorlar:

  • Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların bebeklik reflekslerini harekete geçirip daha kolay öğrenme sağlayabilmeleri için çalışmaları esnasında çok daha fazla görsel malzeme kullanmak çok işe yarayacaktır.
     
  • Bebekleri her gün yeni bir objeyle tanıştırmak ve incelemelerine izin vermek ileriki yaşlarda daha kolay öğrenen ve daha güçlü hafızası olan bireylere dönüşmelerine yardım edecektir.
     
  • Bebeklikte dikkat süresi az olduğundan özellikle ses çıkaran (çıngırak gibi) objeler vermek, obje her ses çıkardığında bebeğin yeniden dikkatini toplamasına ve böylece daha uzun süre objeyi incelemesine yardım eder.
     

Bu araştırma Journal Cognitive Science bilimsel yayınında yayınlanarak resmiyet kazanmıştır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE KİLO KONTROLÜ
NE KADAR ARTIŞ NORMAL?
MEME EMERKEN ISIRIYORSA
DENEYEBİLECEĞİNİZ YÖNTEMLER
BEBEK ODASI GÜNEYE BAKMASIN
AÇIK RENKLE BOYANSIN
YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI
OLAĞAN BELİRTİLER...
BEBEĞİNİZİ HIÇKIRIK TUTARSA
KURTULMANIN YOLLARI NELER?
BEBEKLERDE İŞARET DİLİ
DERTLERİNİ ANLATABİLECEKLER
HAMİLELİKTE 41. HAFTA
İÇERDE MUTLU DEĞİL...
BEBEĞİNİZLE TATLI KONUŞUN
ÇIPLAK AYAKLARA İZİN VERİN
VİAGRA HAYAT KURTARDI
BEBEK, SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEBEK REFLÜSÜ
100 BEBEKTEN 70'İNDE VAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"MEME İSTİYORUM!"
GÜVEN DUYGUSU
6 AYLIK BEBEĞİNİZDE B...
BEBEKLER DE KONUŞUYORMUŞ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :