Okunma Sayısı: 15916
CANLI YORUMLAR

BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?

Görmek mi duymak mı?

Iowa Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bebeklerin etraflarında olan bitene bakarak öğrenme süreçlerini oluşturdukları ispatlandı.

 

Iowa Üniversitesi Psikoloji Profesörü John Spencer durumu şöyle özetliyor; “Bebeklerin bakarak ve dokunarak öğrendiklerini zaten biliyorduk. Ancak bu araştırma sonucunda öğrenme prosesi esnasında görmenin önemi ve gücünün tüm diğer duyulardan daha fazla olduğunu tespit ettik.”

 

Uzmanlar görerek tanıma ve öğrenme sisteminin daha sonraki yıllar için hafızanın oluşmasında da büyük rol oynadığının altını çiziyorlar.

 

Araştırmanın kesin sonuçlarını sunarken ise özellikle şu noktalara dikkat çekiyorlar:

  • Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların bebeklik reflekslerini harekete geçirip daha kolay öğrenme sağlayabilmeleri için çalışmaları esnasında çok daha fazla görsel malzeme kullanmak çok işe yarayacaktır.
     
  • Bebekleri her gün yeni bir objeyle tanıştırmak ve incelemelerine izin vermek ileriki yaşlarda daha kolay öğrenen ve daha güçlü hafızası olan bireylere dönüşmelerine yardım edecektir.
     
  • Bebeklikte dikkat süresi az olduğundan özellikle ses çıkaran (çıngırak gibi) objeler vermek, obje her ses çıkardığında bebeğin yeniden dikkatini toplamasına ve böylece daha uzun süre objeyi incelemesine yardım eder.
     

Bu araştırma Journal Cognitive Science bilimsel yayınında yayınlanarak resmiyet kazanmıştır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EPİLEPSİ YOK OLABİLİR
ÇOK DİRENÇLİ DEĞİLSE...
BEBEĞİ KAŞIKLA BESLEMEK
OBEZİTEYE SEBEP OLUR MU?
YENİDOĞAN KOLEKSİYONU
ANNELERİN SEVDİĞİ ÇITÇITLAR
BALIK BURCU ÇOCUKLARI
KOCAMAN KALPLİ ÇOCUKLAR
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE KABIZLIK
PROF. DR. BENAL AVCI BÜYÜKGEBİZ ...
İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
HAMİLELİKTE 31. HAFTA
GÖZ RENGİ HENÜZ GEÇİCİ
HİLAL MOCAN'IN TARİFLERİ
BEBEĞİNİZE PRATİK YEMEKLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SAĞLIKLI BEBEĞİN SIRRI
BEBEKLE SAĞLIKLI İLET...
BEBEK İŞARET DİLİ
BEBEĞİNİZLE İLK İLETİŞİM
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :