Okunma Sayısı: 15600
CANLI YORUMLAR

BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?

Görmek mi duymak mı?

Iowa Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bebeklerin etraflarında olan bitene bakarak öğrenme süreçlerini oluşturdukları ispatlandı.

 

Iowa Üniversitesi Psikoloji Profesörü John Spencer durumu şöyle özetliyor; “Bebeklerin bakarak ve dokunarak öğrendiklerini zaten biliyorduk. Ancak bu araştırma sonucunda öğrenme prosesi esnasında görmenin önemi ve gücünün tüm diğer duyulardan daha fazla olduğunu tespit ettik.”

 

Uzmanlar görerek tanıma ve öğrenme sisteminin daha sonraki yıllar için hafızanın oluşmasında da büyük rol oynadığının altını çiziyorlar.

 

Araştırmanın kesin sonuçlarını sunarken ise özellikle şu noktalara dikkat çekiyorlar:

  • Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların bebeklik reflekslerini harekete geçirip daha kolay öğrenme sağlayabilmeleri için çalışmaları esnasında çok daha fazla görsel malzeme kullanmak çok işe yarayacaktır.
     
  • Bebekleri her gün yeni bir objeyle tanıştırmak ve incelemelerine izin vermek ileriki yaşlarda daha kolay öğrenen ve daha güçlü hafızası olan bireylere dönüşmelerine yardım edecektir.
     
  • Bebeklikte dikkat süresi az olduğundan özellikle ses çıkaran (çıngırak gibi) objeler vermek, obje her ses çıkardığında bebeğin yeniden dikkatini toplamasına ve böylece daha uzun süre objeyi incelemesine yardım eder.
     

Bu araştırma Journal Cognitive Science bilimsel yayınında yayınlanarak resmiyet kazanmıştır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELİKTE YAŞAM STİLİ
SEYAHAT,AKTİVİTE,CİNSELLİK
BESLENMEYE DİKKAT!
ARTIK İKİ CANLI DEĞİLSİNİZ
HAMİLELİKTE 29. HAFTA
RAHATLATICI FAKTÖR EGZERSİZ
ULTRASONDA BEBEĞİN GELİŞİMİ
İRİ Mİ YOKSA KÜÇÜK MÜ?
SÜT ÜRETİMİNİN BAŞLAMASI
EMZİRME NASIL GERÇEKLEŞİR
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
BEBEK GÜN AŞIRI YIKANMALI
YETİŞKİNLER HER GÜN
BEBEĞİNİZİN BURNU TIKANIKSA
ONU NASIL RAHATLATIRSINIZ?
ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEYİN
BEBEK ARABASI ALMADAN ONCE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
6 AYLIKKEN MOTOR BECE...
REFLEKSLERİNİ KONTROL EDİN
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?
ÇOCUKLARIN BAŞLICA 7K...
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :