Okunma Sayısı: 6363
CANLI YORUMLAR

BEBEKLER NEDEN AĞLAR?

Nasıl başa çıkacaksınız?

Bebekler dış dünyayla iletişim kurmalarının tek yolu bu olduğu için ağlar. Mutsuz olduklarını, sıkıldıklarını ya da kucağa alınmak istediklerini ağlayarak dile getirirler. Tecrübe kazandıkça bebeğinizin ağlamaları arasındaki farkı ve ne anlatmaya çalıştığını daha iyi anlayacaksınız.

 

1. Acıktım: Bebeğinizin beslenme rutinine ne kadar dikkat etseniz de onun daha fazla yemek istediği günler olabilir. Eğer bebeğiniz, karnını doyurmanızdan hemen önce ya da doyurduktan sonra ağlıyorsa büyük ihtimalle ya acıktığı ya da doymadığı için ağlıyordur. Onu besleyin ve sakinleşip sakinleşmediğini gözlemleyin.

2. Yoruldum: Bebekler de bizler gibi aşırı yorulduklarında rahatsızlık hissederler. Bebeğinizi yatağına yatırın ve uyutmayı deneyin. Yatağının üzerine asılı bir dönence ya da mırıldanacağınız bir ninni uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

3. Bezim kirlendi: Bazı bebekler altları ne kadar pis olursa olsun aldırmaz; bazılarıysa en ufak bir ıslaklıktan bile rahatsız olup yaygarayı kopartır. Bebeğinizin bezini kontrol edin ve gerekiyorsa değiştirin. Pişik de gözyaşlarının bir sebebi olabilir.

4. Kucak istiyorum: Kucaklamak bebeğinizin şımarmasına yol açmaz. Eğer kucaklanmak bebeğinizin ağlamasını durduruyorsa, kollarınıza alın onu. Bebeği kanguruda ya da kucak askısıyla taşımak iki elinizi de boşta bırakacağı için işinize yarayabilir, yine de bebeğinize ihtiyaç duyduğu birebir teması sağlamaya özen gösterin.

5. Emmek istiyorum: Karınları aç olmasa da emmek bazı bebekleri rahatlatır (bk. ‘Emzik tartışması’, sayfa 55).

6. Susadım: Yaz sıcaklarında bebeğiniz aç olmasa da susadığı için meme isteyebilir. Böyle durumlarda ona biberonda, kaynatılıp soğutulmuş su verebilirsiniz.

7. Sıkıldım: Bir bebek sadece sıkılmış olduğu için de ağlayabilir. Bebeğinizle oynamayı deneyin. Ya da yemek yapmak, bulaşık yıkamak gibi bir işle meşgulken sizi izlemesini sağlayın. Yeni bir oyuncak ya da dönence de onun ilgisini çekebilir.

8. Terledim / Üşüdüm: Bebek Ölümlerini Araştırma Kurumu’na göre anne babaların üçte ikisi bebek odasının hangi sıcaklıkta muhafaza edilmesi gerektiğini bilmiyorlar. Bebeğinizin oda sıcaklığının 16 ile 20ºC derece arasında olmasına dikkat edin.

9. Canım acıyor: Diş çıkarma ya da kolik gibi her bebeğin yaşadığı rahatsızlıklar bebeğinizin ağlama nedenlerindendir (bk. sayfa 113).

10. Ağrım var: Daha ciddi bir sorun mu? İştahsızlık, ateş, sürekli uyku hali, kusma, ishal veya isilik gibi belirtiler varsa derhal bir uzman doktora başvurun.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RAHİMDEKİ BEBEĞİN DUYU VE HAREKETLERİ
ANNE KARNINDAKİ BEBEK NE DUYAR, ...
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
BEBEKLERDE AKNE OLUR MU?
OLMAZ DEYİP, GEÇMEYİN
YENİDOĞANDA GÖBEK İLTİHABI
GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILIR?
BEBEKLERDE GECE BESLENMESİ
PROF. BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
DOĞAL EMZİRME
EN İYİ BAŞLANGIÇ
KOLOSTRUM, İLK SÜT
AĞIZ SÜTÜ
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
1 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
BEBEĞİNİZE BAL YEDİRMEYİN
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SAĞLIKLI İLK ADIMLAR
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
BEBEK RİSKİ TEST TARAMASI
BEBEKLERDE 18. AYA DİKKAT
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
KISA SAÇ MODELLERİ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :