Okunma Sayısı: 14480
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERDE KRUP

Yalancı difteri hastalığı

Krup solunum yollarını tutan bir hastalıktır; genellikle nedeni virüstür. Virüs, larenksin hemen altında, soluk borusuna yerleştiği zaman ödem yumuşak dokunun daralmasına ve hava geçişinin engellemesine yol açar. Sonuçta çocuk öksürürken havlama sesine benzer bir ses çıkartır.

Yalancı difteri olarak da adlandırılan bu hastalığın belirtileri oldukça belirgindir. Hafif bir nezle ve öksürükle yatan çocuk, gece yarısı boğulur tarzda bir öksürükle uyanır.

Öksürük, köpek havlaması şeklindedir. Krup, ses tellerini tutan virüslerin neden olduğu bir tür enfeksiyondur. Nefes alan ya da ağlayan çocukta ıslık şeklinde sesler duyulabilir. Gırtlakta şişmeler oluşur ve solunum yolları tıkanır. Çocuk solunum güçlüğü çekerek paniğe kapılır.

Tedavi:

Tedavisi hastayı buhara tutmaktır. Buharlı hava dokudaki ödemi azaltır. Soğuk ve nemli hava daha da iyidir. Peki serin ve nemli havayı nasıl elde edersiniz? Bunun en kolay yolu evde bir buhar makinesi bulundurmaktır. Ancak çocuğu dışarının serin ve nemli havasına çıkartmanız da yarar sağlar. Gecenin soğuğu ve nemi geceleri dışarıdaki hava genellikle evdekinden daha soğuk ve nemlidir. Şişen soluk borusunu eski haline getirir ve bebek rahatlıkla soluk almaya başlar.

Hastalığa neden olan etken bakteri ise, antibiyotik kullanımına başlanır. Antienflamatuar etkisi olan asetaminofen hapları da kullanılabilir.

Doğal sağlık tedavileri:

■ Lobelya ve homeopati literatürüne “black cohosh” adıyla geçen yılan otu adlı bitki spazmı dindirir, balgamı tedavi eder ve akciğerleri temizler.

■ Yaban kirazı spazmı giderir, balgama iyi gelir.

■ Lavanta ve papatya çiçeklerini kaynar su dolu bir leğenin içine karıştırın. Ço­cuğunuzun leğenden çıkan havayı teneffüs etmesini sağlayın.

■ Papatya, kedi annesi ve yaban kirazı bitkilerini demleyin. Çocuğunuza gece yatmadan önce ya da hastalığı yoğun olarak yaşadığı anlarda bu karışımdan azar azar içirebilirsiniz.

■ Çocuğunuza kekik ve okaliptüs yağlarını kullanarak ayak banyosu yaptırabilirsiniz.

■ Soğuk su isteyen ve su tüketiminden sonra kusan çocuklar için “fosfor” maddesi kullanılabilir.

■ Derinden gelen, at hırıltısına benzeyen öksürük vakaları için “drosera” adlı bitkiyi kullanabilirsiniz.

■ Bach çiçek esansları çocuğunuzu rahatlatır ve nefes almasını kolaylaştırır. Çocuğunuzun sırtını ve göğüs bölgesini Bach çiçek kremi ile ovabilirsiniz.

■ Kaya gülü (rock rose) adlı bitki korkup paniğe kapılan çocuklar için kullanılabilir. Çocuğunuz öksürük nedeniyle aşırı bir şekilde yorulduysa, zeytin işe yarayacaktır.

■ Okaliptüs, lavanta, çam, tarçın, papatya ve kekik yağlarını karışım haline getirin. Elde ettiğiniz karışımı buharlaştırıcı bir tüpe (inhalatöre) koyun ya da ayak banyosu için kullandığınız suya ilave edin.

■ Birkaç damla okaliptüs ya da lavanta yağı damlattığınız mendili çocuğunuzun yatağının yanında bir yere koyun. Bu yağlar çocuğunuzun nefes almasını kolaylaştırır.

■ Birkaç damla lavanta yağını birkaç damla zeytinyağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, çocuğunuzun göğüs ve sırt bölgesine yaptığınız masajlarda kullanabilirsiniz.

■ Bal ve limon karışımı ile hazırladığınız sıcak içecek çocuğunuzda görülen be­lirtilerin hafiflemesini sağlayacaktır. Balın içindeki antibakteriyel özellik, bakteriler nedeniyle ortaya çıkan krup vakalarının tedavisinde kullanılabilir.

Evde yapabilecekleriniz:

■ Çocuğunuzun, bir leğenin içine doldurduğunuz sıcak suyu teneffüs etmesini sağlayın. Bu sırada çocuğunuzun başını bir havlu yardımıyla örtebilirsiniz. Çocuğunuz bu tavsiyemizi uygulamayı reddediyorsa, banyoya gidin ve tüm sıcak su musluklarını açın. Banyonun buharla dolmasını sağlayın. Çocuğunu­zun banyodaki buharı teneffüs etmesi de işe yarayacaktır.

■ Çocuğunuzun baş kısmını ya da vücudunun üst kısmını bir yastık yardımıyla yükseltin. Bu şekilde soluk alıp vermesini de kolaylaştırmış olursunuz.

***Çocuğunuz morarırsa, acilen doktor çağırın.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ADIM ADIM YAZ DETOKSU
VE SELÜLİTLE BAŞ ETMEK...
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
BEBEĞİNİZLE ERKEN ANLAŞIN
PNÖMOKOK'TAN AŞIYLA KORUYUN
KİMLER RİSK ALTINDA
ARTAN KALSİYUM İHTİYACI
HAMİLELİKTE ÖNEMİ NEDİR?
ÇOCUK VE RAMAZAN
ORUÇ TUTMAK İSTERSE
BEYNİNİZİ DOĞRU KULLANIN
DOĞRU KARAR VERMEK İÇİN...
KEMİK ERİMESİ
NEDİR VE NASIL ÖNLENİR?
KRAMPLARA KARŞI MUZ, KAYISI
YAZ SAKATLIKLARINI ÖNLEYİN
NE ZAYIF OLSUN NE DE ŞİŞMAN
YİYEN VE YEMEYEN ÇOCUKLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZ DUYUYOR MU?
BİRÇOK BEBEĞİN ORTAK ...
BEBEĞİNİZ PİŞİK OLURSA...
BEBEKLERDE GÖZ TEMBELLİĞİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :