Okunma Sayısı: 11872
CANLI YORUMLAR

BEKÂR ANNEYE SÖYLEMEYİN!

Birkaç itici merak ifadesi

Hâlâ boşanmayı yadırgayan, boşanmış çocuklu kadınlara inanamayan gözlerle bakan insanlar var günümüzde. Bu insanlar, zaman zaman tuhaf sorularıyla bekâr anneleri bunaltabiliyor, tıpkı aşağıdaki yazının sahibi olan bu Amerikalı blog yazarını bunalttıkları gibi…

“Eğer bekâr bir anne değilseniz, sizi hiç mi hiç tanımayan insanların bile ne denli kaba ve duyarsız olabildiğine şaşıracaksınız. Bekâr bir anneyseniz zaten aşağıda okuyacaklarınızın büyük bir kısmını duymuşsunuzdur.

  1. Babalarına ne oldu? Bu soru, birkaç nedenden ötürü beni deli ediyor: Birincisi, bu kimseyi ilgilendirmez. Ayrıca bu sorunun altında şöyle bir ima yatar: Bekâr bir annesiniz demek ki ya terk edildiniz ya dul kaldınız ya da kaderinizi değiştiremeyecek denli güçsüzsünüz. Babalarına ne mi oldu? Bakıcıya aşık oldu ve birlikte çekip gittiler… ‘Ruhsal aydınlanma’ yaşadı ve inzivaya çekildi. Cevabınız ne olursa olsun, soruyu soran kişideki yargı yaklaşık şöyle bir şeydir: ‘Adamın daha fazla evli kalmak istemediği bir durum olmuş, o yüzden kadın yalnız kalmış’ dürüst olmak gerekirse, karşı tarafta böylesi cinsiyetçi bir yaklaşım mevcuttur.
  2. Çocuklarınız bununla nasıl başa çıkıyor? Soruyu soranın üzgün ve acıyan yüz ifadesinden çıkardığım kadarıyla, ‘bununla’ ile ‘parçalanmış aile hayatınızın yarattığı kaos ve trajediyle’ demek istiyor aslında. Yani evde iki ebeveyn olunca hiç ama hiç kaos ortamı olmuyor değil mi? Boşanmış olduğum, çocuklarımın diğer çocuklardan daha az uyum sağlayacağı anlamına gelmez.  
  3. Babaları size yardımcı oluyor mu? Bu sorunun her ay çocukların masrafları için bütçeme giren para miktarını mı ölçtüğünü, yoksa ‘Arabanın da haşatı çıkmış, bu aralar kendine de pek özen göstermiyorsun galiba… neyse sadece yokluğun nasıl bir şey olduğunu görmek istedim, böylece iki geliri olan bir ailem olduğu için kendimi daha iyi hissedebilirim.’ demenin bir yolu mu olduğunu çözemedim.
  4. Ah, yazık günah: Öyle mi? Bekâr bir anne olmak yazık günah bir şey mi? Kim için? Benim için değil. Yani bu da ‘of, berbat bir hayatın var’ demenin üstü kapalı yolu.
  5. Neyse, en azından çocuklar eski eşindeyken biraz nefes alıyorsundur: İşte bu konuda ben de kendimce espriler yapıyordum; boşanmış olmanın tek iyi tarafı hayatın müşterek olduğu zamanlardır, diye. Fakat dediğim gibi, bunlar sadece şakaydı. Yalnız başınıza geçirdiğiniz düzenli-planlı zamanlar hiçbir şekilde, yalnız anne olmanın getirdiği dezavantajları telafi etmiyor. Annelikte hiçbir zaman ‘mola’ yoktur. Sadece ne zaman çocuklar, evden bir günden fazla bir süre uzaklaşsalar o hiç geçmeyen endişe hâli vardır.”

 

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KÖPEKLERE KİTABE
KUYRUKLU RÖPORTAJ II
MAAİLE WAFFLE YEMEYE
EN ORİJİNALİNDEN
BESLENME YORGUNLUĞU ATAR MI
KAHVALTI, KAHVALTI!
MODERN, KONFORLU MUTFAKLAR
İNTEMA'DAN GENÇ SERİLER...
MASA GİBİ ŞEHİR
BİR KIŞ VAKTİ TRABZON
SAÇINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR?
BİTLİS, AHLAT MEZARLIĞI
NEMRUT DAĞI, KRATER GÖLLERİ
KADINLAR BU SAYILARA DİKKAT
26-32 VE 35'İN SIRRI
SEKSE BAHANE YOK AMA
22 BİLİMSEL NEDENİ VAR...
HER YAŞTAN KADINA DERT
VÜCUTTAKİ ÇATLAKLAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BOŞANAN ANNE BABALAR
OFF! TUVALET KAĞIDI B...
ANNE DERBİYE GİDELİM Mİ?
YORGUNLUK VE OYUN!
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
ARKADAN GELEN SALDIRILARA MÜDAHALE
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :