Okunma Sayısı: 9111
CANLI YORUMLAR

BİSİKLETE Mİ BİNMEK İSTİYOR

Peki kuralları biliyor mu?

Bir çocuk için bisikleti hem bir arkadaş hem bir at veya gezmek ve egzersiz yapmak için bir araçtır. Malum yaz geldi, havalar ısındı. Yakında okulların da tatile girmesi ile çocukların sosyalleşme ihtiyacı da artacak. Çeşitli aktivitelerle bütün yılın yorgunluğunu atmak ve güzel havaların tadını çıkarmak isteyen çocuklarının çoğu için bisiklet bir tutku. Ancak tüm bu güzelliklerin yanı sıra risklere karşı çocukların bisikletle ilgili güvenlik kurllarını öğrenmeleri şart. 

Çocuklar on yaşına gelene kadar, ayrıca davranışlarıyla bisikletlerini kontrol edebildiklerini ve yol kurallarını iyice bildiklerini gösterene kadar sokakta bisiklete binmelerine izin verilmemelidir. Çocuğa izin verilecek yaşın saptanması, çocuğun olgunluğu, becerisi ve bölgedeki trafik düzeniyle ilgilidir. Güneşin batığı sırada sokaklarda bisikletle dolaşma izni daha ileri yaşlara ertelenebilir, bazen de hiçbir zaman güvenli olmayabilir. 

Anne baba olarak siz, çevrenizdeki tehlikeleri iyi bilirsiniz. Çocuğunuza bir bisikletin üstünde nasıl dengede durulacağını öğretmeniz yeterli değildir. Çocuğa bisikletle nasıl güvenli bir şekilde manevra yapılacağını da öğretmelisiniz. Ve çocuğunuza dur işaretlerinin olduğu yerlerde durmasını, kendiniz de işarette durarak öğretmelisiniz. 

Son yıllarda bisiklet tasarımı ve teçhizatı konusunda yaşanan devrim sayesinde artık çok kaliteli bisikletler makul fiyatlara satılıyor. Çocuğunuz için en uygun ve mükemmel bisikleti bulmakta zorlanmazsınız. Size iyi bir yerel dükkandan almanızı tavsiye ediyoruz. Size çocuğa uygun boyutlarda bir bisiklet bulmada ve nasıl binileceği konusunda yardımcı olabilirler. 

Çocuğunuz bisiklet kullanırken dikkat edeceği en önemli noktalardan biri de kask takmasıdır. Kask takması ise tek başına yeterli değil. Kaskın aynı zamanda doğru takılması güveni arttıran unsurlar arasında yer alıyor. Kask düz bir şekilde takılmalıdır, böylece alnı da kapanır. Geriye doğru itilmiş bir kask, çarpışma anında çok az koruma sağlar ya da hiçbir koruma sağlayamaz. 

Bisiklet almadan, varolan bisikletini kullanmaya başlamadan önce çocuklarınıza şu kuralları öğretmelisiniz:

  • Daima bir bisiklet kaskı takmalı. 
  • Bisiklette güvenli olarak en çok ne kadar hız yapabileceğini bilmeli. Yokuş aşağı giderken ne kadar sürat güvenlidir? Fren yaptığında bisikleti ne kadar çabuk durabilir? Daha hızlı giden bisikletlerin daha uzun mesedafede durabileceği unutulmamalı. 
  • Trafik işaretlerini ve tabelalarını anlamalı ve riayet etmeli. 
  • Bisikletin binilmeye hazır olduğundan emin olmalı. Çocuklara bisiklete binmeden önce, bisikletin gidonunu, lastiklerini ve frenlerini kontrol etmeyi öğretin. 
  • Bisiklete binmenin güvenli olduğu sokaklarda gezmelerini öğütleyin. Eğer çocuğunuz bisiklete binmek zorundaysa diğer insanlara dikkat ediyor mu? Kapıları aniden açılabilecek olan otomobillerin yakınından geçerken dikkat ediyor mu? Küçük çocukların veya hayvanların civarnıda bisiklete binerken dikkatli mi? 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
7 YAŞINDAKİ OĞLUM GAY
ÇOCUĞUN ANNESİ ANLATIYOR
ÇOCUĞUNUZU İHMAL ETMEYİN
RİSK ALTINDA OLABİLİR!
DİŞ ÇÜRÜK YAŞI 2
SÜT DİŞLERE BAKAMIYORUZ
ÇOCUĞUNUZ NEDEN İÇEKAPANIK
ONUN İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ
ÇOCUKLARDA KARANLIK KORKUSU
AİLELERE ÖNERİLER
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
ÇOCUKLAR NEDEN ŞIMARIR
MODERN ZAMANLARIN ÇOCUKLARI
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NASIL BAŞA ÇIKARSINIZ
ARKADAŞLAR ÖNEM KAZANIYOR
DAHA NE CEVHERLER VAR?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLAR İÇİN ALTIN İKİLİ
ÇOCUKLARDA GASTRİT VE...
ÇOCUĞUN SPORDAKİ BAŞARISI
ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ İ...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YAŞLANMAK GÜZELDİR
OJENİZ NE RENK OLSUN
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :