Okunma Sayısı: 8691
CANLI YORUMLAR

BOŞANIYORSUNUZ, YA SONRA?

Velayet kime, nasıl geçiyor

Evliliğini sona erdirmek isteyen çocuklu kadınların en büyük kaygıları velayetin kimde kalacağıdır. Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pelin Işıntan, boşanma sonrasında velayet sürecinin nasıl işlediğini Anne Boyutu’na anlattı: 

“Boşanmayla birlikte evlilik birliği sona erer. Evlilik birliği sona erdiğinde, eşlerin çocuk üzerinde, ortak velayet hakkı da sona ermiş olur. Boşanma kararı ile birlikte hâkim, çocuğun velayetinin hangi eşe ait olacağıyla da ilgili bir karar verir. Bu, hâkimin resen verdiği bir karardır ve bu konuda hâkimin büyük bir takdir yetkisi vardır.

Taraflardan hangisinin çocuğu istediğinden ziyade, çocuğun hangi eşin yanında kalmasının menfaatlerine daha uygun olacağına hâkim bakar, bunu değerlendirir. Çocuğun eğitimi, gelişimi ve güvenliği açısından hangi eşin yanında kalması onun menfaatlerine daha uygunsa hâkim bu yönde karar verip, velayeti bu eşe bırakacaktır. Bunun anne veya baba olması bir önem teşkil etmez.

Çocuğun menfaati derken, burada, maddi menfaatten ziyade eğitim, sağlık, bakım gibi menfaatleri ön planda tutulur. Çünkü zaten çocuk kendisine bırakılmayan eş, yani velayet hakkını almayan eş, bir iştirak nafakası aracılığıyla, çocuğun bakımıyla ilgili giderlere katılmakla yükümlüdür aynı zamanda. Dolayısıyla kimin daha çok parasının olduğundan ziyade çocuğu kim daha rahat ettirir, kim onun bakımını daha iyi üstlenir, hâkim kararını verirken bunlara bakacaktır.

Bizim hukukumuzda, ortak velayet, boşanmayla birlikte sona erer; başka bir deyişle, boşandıktan sonra eşler, çocuk üzerinde ortak velayete sahip olmaya devam edemezler. Bazı hukuklarda bunun böyle olduğunu görüyoruz, ama Türk hukukunda böyle bir sistem yok. Dolayısıyla, velayet hakkı eşlerden sadece bir tanesine ait olabilir.

Aynı şekilde, yeniden evlenme, eşlerden bir tanesinin tekrar evlenmesiyle, velayet hakkı üzerinde bir değişiklik olabilir. Ama tek başına evlenme, mesela anne çocuğu yanına aldı, yani velayet hakkını aldı ve daha sonra tekrardan evleniyor. Bu durum tek başına velayet hakkının ondan alınması için ve babaya verilmesi için yeterli bir sebep oluşturmaz.

Ama annenin yeni eşi çocuğa kötü davranıyorsa veya onun da birden fazla çocuğu varsa ve bakım açısından bir problem teşkil edecekse, ancak bu tip durumlar hâkim tarafından değerlendirildikten sonra velayet hakkının sona ermesine karar verilebilir. Ancak bunun dışında, yeniden evlenme tek başına velayet hakkının kaldırılması için yeterli bir sebep teşkil etmeyecektir.” 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
AYRILMA VE KAYBETME KORKUSU
ÇOCUKTA GÜVEN DUYGUSU
ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER
BABALAR DA MUTLAKA OKUSUN
ÇÜNKÜ ÇOCUĞUNUZ FARKLIDIR
HEM SİZDEN HEM ARKADAŞINDAN
HAMİLELİKTE 39. HAFTA
KİLONUZ ARTMAMALI
BASİT TASARRUF YÖNTEMLERİ
HEM DE HİÇ KASMADAN...
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER
MERAK VE KEŞFETME DUYGUSU
İNTERNET VE ÇOCUĞUNUZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EYVAH ALDATILIYORUM
ANLAŞMALI BOŞANMA
BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI
EHLİYET YASAK!
İLGİLİ VİDEOLAR
YOKSULLUK NAFAKASI
BOŞANMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER
BOŞANMA SONRASINDA VELAYET
HANGİ DURUMLARDA KIDEM TAZMİNATI ALINIR?
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
YENİ YILDA DENEYİN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :