Okunma Sayısı: 9594
CANLI YORUMLAR

BOŞANSAN DA ALDATAMAZSIN

Peki ya aşık olursanız!

Yargıtay, boşanan çiftlerden birini, eşini aldatmak suçuyla cezalandırdı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, çiftlerin yerel mahkeme kararıyla boşansalar dahi karar Yargıtay’ca onanana kadar sadakat yükümlülüklerinin süreceğine karar verdi.

Yargıtay’a bu kararı aldıran olay, karı ve kocanın birbirlerine karşılıklı boşanma davası açmalarıyla başladı. Kadın kocasına, kocası da kadına karşı boşanma davası açtı. Mahkeme, kadının açtığı davayı “kusurlu” olduğu gerekçesiyle reddetti.

Erkeğin açtığı davayı ise kabul etti. Boşanma davası kabul edilen erkek, daha sonra bir başkasıyla yaşamaya başladı. Hatta bu ilişkiden bir de çocuğu oldu. Kadın, boşanma kararını temyiz etti ve karar Yargıtay’a taşındı. Kocasının başka bir kadınla yaşadığını ve bir bebekleri olduğunu nüfus kayıtlarıyla ortaya koyan kadın, “Kocam sadakatsizlik yaptı” diyerek, karara itiraz etti. İtirazı kabul eden Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, çiftin boşanma kararını oybirliğiyle bozdu.

‘Sadakat Yükümlülüğü’

Yargıtay kararında, şöyle denildi: “Mahkemece, davalı (kadın) ‘tam kusurlu’ kabul edilerek karşı boşanma davası reddedilmiştir. Oysa koca kendi davasının kabülü ile verilen boşanma kararı henüz kesinleşmeden bir başka kadınla birlikte yaşamaya başlamıştır. Bu kadından bir çocuğunun bulunduğu ileri sürülmüş ve bu iddiada temyiz aşamasında sunulan nüfus kaydı ve diğer delillerle doğrulanmıştır. Türk Medeni Yasası’nın 185/3 maddesinde yer alan eşlerin sadakat yükümlülüğü evlilik birliği süresince geçerlidir. Boşanma yönünde oluşan karar kesin hüküm halini alıncaya kadar bu yükümlülük devam eder.”

Peki Yargıtay'ın emsal teşkil edecek olan bu kararı için hukukçular nasıl yorumlar yaptı?Habertürk Gazetesi'nden Sibel Hürtaş mikrofon uzattığı hukukçular farklı açıklamalara imza attı.

‘Karar doğru, Yargıtay bozarsa ne olacak?’

Avukat Yiğit Akalın

Boşanma davasının açılması, çiftin boşandığı anlamına gelmiyor. Davanın neticelenmesi ve temyiz aşaması sonucunda evliliğin devamınada karar verilebilir. Yargıtay, çiftin evli kalmalarına karar verirse, çift boşanmamış olacak. Böyle bir durumda da evli kalacakları için bu sefer aldatmış oluyor.

‘Âşık olmak için Yargıtay mı beklenecek?’

Avukat Alihan Uncu

Yargıtay diyorki kesinleşinceye kadar hâlâ evlisin, sadakat yükümlülüğün var. Burada hukuki olarak bir evlilikten bahsediyorsun ama fiili olarak bir evlilik yok. Zaten hüküm verilmiş, usuli bir aşama bekliyor. Bir boşanma davası 5-6 yıl sürüyor. Bir adam âşık olabilmek için Yargıtay kararını mı bekleyecek?

‘Evliliğin yükümlülükleri var’

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Zeki Okur

Hukuken doğru bir karar. Evlilik birliği, bununla ilgili boşanma kararı kesinleşinceye kadar devam eder. Dolayısıyla evlilik birliğinin getirdiği yükümlülükler de devam eder. Bu karar çok doğru ve hukuka uygun.

‘Sadakat yükümlülüğü bitmiştir’

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Günal Kurşun

Boşanma kararı geldiği anda her nekadar kesinleşmemiş olsa bile sadakat yükümlülüğü sona ermiştir. Hüküm kesinleşinceye kadar geçen süre içinde herhangi bir sadakat yükümlülüğü olmadığı için bir kişi bir başkasıyla ilişki yaşayabilir. Ortada zaten sona ermiş bir evlilik var.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEĞİNİZİN UYKU SAATLERİ
YATMA ZAMANINA DİRENMESİN
BAKICI DEĞİŞTİRME KARARI
YALAN VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
VELİLER DE DERS ALACAK
HENÜZ BEKLENTİ DÜZEYİNDE
HAMİLELİKTE 29. HAFTA
RAHATLATICI FAKTÖR EGZERSİZ
OYUN VE REKABET
EBEVEYNİN ROLÜ NE?
ÇOCUĞUM BENDEN ÖNEMLİ
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?
KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK
DOKUNMASINA İZİN VERİN
BOŞA ÇABA HARCAMAYIN
KONTROLÜ ELE ALIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER
BOŞANMA KARARI ALDIYSANIZ
YENİ KIDEM SİSTEMİ
MAHKEMEDEN SOYADI KARARI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
ROBOT SEVGİLİLER
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :