Okunma Sayısı: 9576
CANLI YORUMLAR

BU HASTALIĞA DİKKAT

Çocuğunuz hastalanmasın

Hastalık kendini en çok yüksek ateş, el ve ayakta döküntü, ağız içinde aft benzeri yaralarla gösteriyor. Enterovirüs denilen mikroplar neden olduğu el ayak ağız hastalığını, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen anlattı.

El ayak ağız hastalığına sebep olan coxsackie A, coxsackie Bve enterovirüs 71 virüsleri, yaz ve sonbahar aylarında salgınlar yaptığını belirten Dr. Göçmen, "Nadiren erişkinlerde ortaya çıkan bu hastalık kreş ve okula giden 10 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür" dedi.

Dr. İzlem Göçmen'in açıklaması şöyle:

"Havuz mevsimin başlaması ile birlikte, enfekte havuz sularının yutulması ile hastalık salgın haline gelir. Klinik olarak; 4-6 gün gibi kısa bir kuluçka süresinden sonra, yüksek ateş, bademcikte, dilde ve yanak içinde aft benzeri yaralar oluşur. Avuç içi ve ayak tabanında kırmızı, bazen içi sıvı dolu, ağrılı döküntüler vardır. Nadiren de bacaklarda, kalçada ve genital organlarda bu döküntüler görülebilir. Döküntüler suçiçeğini andırır ancak boyut olarak suçiçeğinden daha küçüktür. Bu bulgular bir hafta içinde geriler.

Bu dönemde ağız içindeki ağrılı yaralardan dolayı çocuklar iştahları olduğu halde yemek yiyemezler, daha çok çorba, süt gibi sıvı yiyecekler ve yoğurt gibi serin, ağızdaki yaraları ağrıtmayan yiyeceklerle beslenmeleri önerilir. Ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, döküntüler için kurutucu losyonlar kullanılabilir.

Hastalık viral bir infeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi yoktur, kendi seyrini tamamladıktan sonra iyileşir. Hastalığı önleyecek bir aşı yoktur. Genellikle solunum ve ağız yoluyla, hastalığı taşıyan bir kişi ile yakın temasla ya da enfekte suların (havuz suyu gibi) yutulması ile bulaşabilir.

Enterovirüsler; Herpenjina (ani başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, ağız içinde aftöz yaralar), akut hemorajik konjuktivit (ciddi göz ağrısı, ışığa bakamama, bulanık görme, gözde sulanma, gözde kırmızılık, göz kapağında şişlik), plörodini (göğüs ağrısı),bronşit, larenjit, ishal-kusma, aseptikmenenjit, ensefalit, myokardit  gibi hastalıklara da yol açabilir. Ancak bu hastalıklar el ayak ağız hastalığı kadar sık görülmez ve salgınlar yapmaz."

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İKİNCİYE HAZIR MISINIZ?
KARDEŞ GELMEDEN ÖNCE
ACİL DURUM MÜDAHALESİ
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
YEMEK YEMEYEN ÇOCUKLARA
İŞTAH ARTTIRAN 12 ÖNERİ
LOHUSALIKTAN NORMALE GEÇİŞ
UYGULAMAYI İHMAL ETMEYİN
ÇOCUĞUNUZU ARAÇ TUTUYORSA
BAZI ÖNLEMLER ALABİLİRSİNİZ
2 YAŞ, KORKUNÇ YAŞ!
HEM KEYİFLİ HEM STRESLİ...
BESLENME ALIŞKANLIKLARI
AİLE-EV İLE DOĞRU ORANTILI
SOSYAL GELİŞME GERİLİĞİ
VE BUNU REDDETMEK...
ÇOCUK OYUNCAĞINA KAVUŞSUN
OYUNCAK MÜZESİ ATÖLYESİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İSHAL TÜRLERİ VE NEDENLERİ
ÇOCUKLARDA 1 YAŞINDAN...
ÇOCUKLARDA KIŞ HASTAL...
ÇOCUKTA ÖKSÜRÜK NÖBETİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
ROBOT SEVGİLİLER
BAZILARI KASLI SEVER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :