Okunma Sayısı: 9570
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNE AKTİVİTEYE!

Önce siz mutlu olun...

Çocuğu etkileyen ne annenin evin dışında çalışma süresi ne de bakıcının ona bakıyor oluşudur. Onu etkileyen, annesi ile kurduğu ilişkinin niteliği, şekli ve çocukta uyandırdığı güven duygusudur. Çalışan anneler ev ve iş kadınlığının yanı sıra annelik görevlerini aksatmamak için çaba harcarlar. Bu çaba bazı annelerde çaresizlik duygusuna yol açar. Bu görevleri yerine getirmek kaygısıyla bazı anneler çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek onun her istediğini yerine getirerek, sınır koyamazlar. Böylece istediğine ağlamayla ulaşma davranışı ortaya çıkar.

Bazı annelerse çocukların üzerine fazlaca düşer, gerektiğinde fazla korur ve her şeyi onun yerine yapar. Annenin bu tür davranışları, çocuğun çekingen, güvensiz, denemekten korkan bir birey olmasına yol açabilmektedir. Yapılan pek çok araştırmaya göre sağlıklı bir aile ortamı varsa annesi çalışmış çocuklarla, çalışmayıp annesi tarafından bakılan çocuklar arasında benzer zekâ ve duygusal gelişim görülmüştür.

Annenin çalışmasının çocuk üzerinde yaratacağı etkilerin olumsuz ya da olumlu olması pek çok etkene bağlıdır. Annenin çalışma nedeni, çalışmaya başladığı dönemin çocuğun hangi gelişim aşamasına rastladığını, çalışmanın düzenli olup olmaması, çalışmasına eşinin ve ailesinin tepkisi, annenin yokluğunda sağlanan bakımın niteliği-özelliği, annenin çocuk eğitimi, anlayışı ve çocuğuyla kurduğu ilişki türü bu etkenler arasında sayılabilir.

Çalışmayı isteyen ancak çocuğuna bakmak için işini bırakan annelerin çocuğa olumsuz etkilerinin olduğu görülür. Çalışan anne kendini daha üretken hisseder, kendine güven duyar. Çocuğunu daha çok özlemektedir. Pek çok çalışan anne, çocuklarından uzakta geçen zamanlarını telafi etmek için çaba sarf eder.

Anne ne kadar mutlu ve huzurluysa çocukla kuracağı ilişki o kadar sağlıklı ve doyumlu olacaktır. Annelerin rahatlayacakları aktivitelerden kaçınıp sürekli çocukla bir arada bulunmaları bir süre sonra onların gerginleşmelerine ve olumsuz tepkilerde bulunmalarına yol açacaktır.

 

Kadıköy Şifa Hastanesi

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA SOYUT DÖNEM
ONLARI TANIYALIM
ONLİNE PORNO İZLEME YAŞI 6!
6'YA KADAR DÜŞTÜ
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
KİTAP MI E BOOK MU?
ÇOCUKLARA HANGİSİNİ ALMALI
DİKKAT EKSİKLİĞİ
HİPERTAKTİVİTE
ÇOCUKLAR İÇİN MAKARNA
İYİ KARBONHİDRAT DEPOSU
HER DERDE DEVA ANNE SÜTÜ
KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR
OKUL BAŞARISI HER ŞEY Mİ?
HAYAT BAŞARISINA EŞİT Mİ?
PAKTUNA:ÇÖZÜM TARAF OLMAKTA
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
"BEN" VE "SEN" MESAJLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HEDEF MÜKEMMELLİK DEĞİL
İŞİNİZ ÇOK, VAKTİNİZ YOK
ÇALIŞAN BİR ANNEYSENİZ
İŞİM VE BEBEĞİM
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :