Okunma Sayısı: 8863
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNE AKTİVİTEYE!

Önce siz mutlu olun...

Çocuğu etkileyen ne annenin evin dışında çalışma süresi ne de bakıcının ona bakıyor oluşudur. Onu etkileyen, annesi ile kurduğu ilişkinin niteliği, şekli ve çocukta uyandırdığı güven duygusudur. Çalışan anneler ev ve iş kadınlığının yanı sıra annelik görevlerini aksatmamak için çaba harcarlar. Bu çaba bazı annelerde çaresizlik duygusuna yol açar. Bu görevleri yerine getirmek kaygısıyla bazı anneler çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek onun her istediğini yerine getirerek, sınır koyamazlar. Böylece istediğine ağlamayla ulaşma davranışı ortaya çıkar.

Bazı annelerse çocukların üzerine fazlaca düşer, gerektiğinde fazla korur ve her şeyi onun yerine yapar. Annenin bu tür davranışları, çocuğun çekingen, güvensiz, denemekten korkan bir birey olmasına yol açabilmektedir. Yapılan pek çok araştırmaya göre sağlıklı bir aile ortamı varsa annesi çalışmış çocuklarla, çalışmayıp annesi tarafından bakılan çocuklar arasında benzer zekâ ve duygusal gelişim görülmüştür.

Annenin çalışmasının çocuk üzerinde yaratacağı etkilerin olumsuz ya da olumlu olması pek çok etkene bağlıdır. Annenin çalışma nedeni, çalışmaya başladığı dönemin çocuğun hangi gelişim aşamasına rastladığını, çalışmanın düzenli olup olmaması, çalışmasına eşinin ve ailesinin tepkisi, annenin yokluğunda sağlanan bakımın niteliği-özelliği, annenin çocuk eğitimi, anlayışı ve çocuğuyla kurduğu ilişki türü bu etkenler arasında sayılabilir.

Çalışmayı isteyen ancak çocuğuna bakmak için işini bırakan annelerin çocuğa olumsuz etkilerinin olduğu görülür. Çalışan anne kendini daha üretken hisseder, kendine güven duyar. Çocuğunu daha çok özlemektedir. Pek çok çalışan anne, çocuklarından uzakta geçen zamanlarını telafi etmek için çaba sarf eder.

Anne ne kadar mutlu ve huzurluysa çocukla kuracağı ilişki o kadar sağlıklı ve doyumlu olacaktır. Annelerin rahatlayacakları aktivitelerden kaçınıp sürekli çocukla bir arada bulunmaları bir süre sonra onların gerginleşmelerine ve olumsuz tepkilerde bulunmalarına yol açacaktır.

 

Kadıköy Şifa Hastanesi

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA MİDE TEMBELLİĞİ
PROF. BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR.
DEKOLTE VE GÜÇ ARAYIŞI
KADININ İÇ DÜNYASI
ÇOCUKLARDA GASTRİT VE ÜLSER
NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
NASIL BAŞ EDECEKSİNİZ?
KOLAY AİLE MÖNÜLERİ
10 SAĞLIKLI YEMEK ÖNERİSİ
ÇOCUĞUNUZ DEĞİL GÖZÜ TEMBEL
ZAYIF KARNENİN SEBEBİ BU MU
UFAKLIKLA UZAK YERLER...
TATİLİNİZİ SAĞLAMA ALIN
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
ÇOCUĞUNUZ UYKUSUZ KALIRSA
İLİŞKİLER VE BAĞIMLILIK
UYUM SAĞLAYABİLECEK Mİ?
TATİL BİTTİ, OKUL AÇILIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ ANNE OLMAK DEMEK
ÇALIŞMAK MUTLU MU KILIYOR?
HEM ÇALIŞIYORUM HEM A...
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
KISA SAÇ MODELLERİ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :