Okunma Sayısı: 9960
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNENİN KORKUSU

Emzirememek

Çalışan anneler emzirme dönemlerinde devletin ve işverenin desteğine büyük ihtiyaç duyuyor. Bebek sağlığında en doğru beslenme yolunun emzirme olduğunu düşünen anneler, bebeklerini yeteri kadar emziremeyeceklerinden korkuyor.

Bir emzirme ürünleri grubu tarafından Türkiye genelinde annelerin emzirme alışkanlıkları üzerine yaptığı son araştırma verilerine göre; anneler bebekleri için en doğru beslenme yolunun emzirme olduğunu ve en büyük korkularının bebeklerini yeteri kadar emzirememek olduğunu söylüyor. Çalışan kadının emzirme zorluğu büyük sorun olarak nitelendirilirken, devletin ve işverenin desteğine bu dönemde çok ihtiyaç duyuyorlar.

Yapılan araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 88’i, 16 haftalık doğum izninin yeterli olmadığı görüşünde. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektililiğinin altını çiziyor. Diğer yandan çalışan anneler, bebekleri iki ya da üç aylıkken işe dönmek durumunda kalıyorlar.

Doğum izninin yanı sıra, bebekler bir yaşına gelene kadar, çalışan anne günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkına sahip. “Doğum izninizden sonra işe başladığınızda, günlük 1,5 saatlik süt izninizi bebeğiniz bir yaşına gelene kadar rahatça kullanabildiniz mi ya da kullanabileceğinizi düşünüyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 48’i “hayır” cevabını vermiş.

Araştırmaya göre iş yerlerinde annelerin yaşadığı en büyük sorun ise süt sağmak için uygun bir ortamın bulunmayışı olarak öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 74’ü iş yerlerinde süt sağmak için uygun bir ortamın olmadığını belirtiyor. Bu durum anneleri hijyenik olmayan, annede stres yaratan ortamlarda süt sağımına zorluyor. Bunun sonucunda, anneler ya süt sağmaktan vaz geçiyor ya da seyrek süt sağdığı için sütleri kesiliyor.

"İşyerinde özel emzirme odası olsun"

Araştırmada “Sizce devletin emzirmeyi desteklemek için yapacağı en iyi şey nedir?” sorusuna verilen cevaplar ise şu şekilde: Katılımcıların %64’ü her iş yerinde özel bir emzirme odasının zorunlu tutulması gerektiğini düşünüyor. %18,6’sı emzirme ürünlerinin reçetelendirilmesi ve sağlık kurumları tarafından ödenmesi, %8,9’u aile hekimlerinin ücretsiz pompa sağlaması, yüzde %8,1’i ise emzirme ürünlerindeki KDV’nin kaldırılmasının devletin emzirmeyi desteklemek için yapması gereken en iyi şey olduğunu düşünüyor.

Araştırmayı yapan markanın Türkiye Genel Müdürü Kerem Demirgil, çalışanın işyerine ulaşımı, servis ile sağlanıyorsa, annenin süt iznini bebeği ile birlikte geçirme şansının olamayacağını belirtiyor. Demirgil “Bazı şirketler süt izninin toplu olarak kullanılmasına izin verirken, birçok şirket yönetmelik kararlarına da uygun olarak süt izinlerini günde 1,5 saat olarak kullandırıyor. Araştırma sonuçlarında da görüldüğü gibi emzirme odaları halen en büyük sorunlardan biri. Birçok çalışan kadın, anne sütünü tuvalette sağmak zorunda kalıyor. Emziren çalışanlara süt sağım için özel bir alan mutlaka temin edilmeli.  Sigara yasağından önce çoğu şirket sigara içen çalışanlarına özel odalar verebiliyordu. Ama maalesef Türkiye’de çalışan anneye özel emzirme odası veren şirket sayısı çok az seviyelerde.” diyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÜNDÜZ İŞTE AKŞAM EVDE
ÇALIŞMAYIN, ÇALIŞTIRIN...
ANNELER BABALAR DİKKAT
TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN!
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
BESLENME ÇANTASININ
VAZGEÇİLMEZ DÖRTLÜSÜ!!!
ÇALIŞAN ANNELER KULÜBÜ
HAZIRLIKLAR TAMAM MI?
ANNEANNE Mİ BAKICI MI
KİM DAHA İYİ BAKAR?
İKİNCİ EŞ MEVZUSU
NORMALLEŞİYOR MU?
AŞKI PERÇİNLEMEK
AMA NASIL? 8 PÜF NOKTASI!
ÇOCUĞUMUZ GELİŞSİN DİYE...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KUTSAL ANNE SENDROMU
ÇALIŞAN KADININ SEKS ...
HEDEF MÜKEMMELLİK DEĞİL
"ANNE BUGÜN İŞE GİTME"
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :