Okunma Sayısı: 21429
CANLI YORUMLAR

CİNSEL SAPKINLIK

Sado-mazo ilişki

Mazoşizmde kişi acı çekerek tatmin olur. Bir kişinin cinsel mazoşist tanısı alması için; en az 6 aylık bir süre boyunca, hakaret edilme, dövülme, bağlanma ya da başka bir biçimde ıstırap çekme eylemi (taklidi değil gerçeği) ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin olması ve cinsel dürtülerin ya da davranışların yineleyici bir biçimde ortaya çıkması gerekiyor.

Psikolog Ahmet Onur Ünnü, bu fantezilerin, cinsel dürtüler ya da davranışlar klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olabileceğini belirtiyor. Cinsel mazoşist kişinin zihni, küçük düşürülme, boyunduruk altına girme,  dövülme, yaralanma yani diğer bir deyişle psikolojik ve fiziksel acı çekme hareketlerini içeren tekrarlayıcı fanteziler ile ilgilidir.

Cinsel mazoşizm uygulamalarına erkekler arasında daha çok rastlanmaktadır. Cinsel mazoşist kişilerin çocukluktan gelen ve onları acının cinsel memnuniyet için ön şart olduğuna ikna eden deneyimleri vardır. Cinsel mazoşist kişilerin yaklaşık yüzde 30’unda ayrıca sadist fanteziler de vardır.

Cinsel Sadizm nedir?

Cinsel sadizm, bir kişinin başka bir kişiye fiziksel ya da psikolojik acı yaşatmaktan cinsel zevk aldığı davranışlara verilen isimdir. Bir insanın cinsel sadist tanısı alması için en az 6 ay boyunca, başka birine psikolojik ya da fiziksel olarak ıstırap çektirmesiyle ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin olması, cinsel dürtülerinin ya da davranışlarının yineleyici bir biçimde ortaya çıkması gerekmektedir. Kişi, buna onay vermeyen birine karşı bu cinsel dürtülerine göre davranmaktadır ya da kişinin cinsel dürtüleri ya da fantezileri belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası sorunlara neden olmaktadır.

Sadizm, acı vermenin çok ötesine taşan bir kavramdır; sadistçe fantezilerin çoğu da zaten bağlamakla, hareketsizleştirmekle, ağız tıkamakla doludur. Sadistin asıl arzusu da acı vermek değil, üstünlük kurarak kendini tatmin etmektir. Bu bağlamda dayaklar, bağlamalar, doğrudan doğruya acı vermek için yapılan hareketler olarak değil, üstünlük kurarak erotik doyuma olanak verecek bir durum yaratmaya yönelik sembolik davranışlar olarak yorumlanmalıdır.        

İlk bakışta insanın birbirine zevk vermesiyle birbirine acı vermesi ters kavramlar gibi gelse de tüm insan tutkularının birbiriyle ilişkili olduğu biliyoruz. Kadınların yüzde on ikisinin, erkeklerinse yüzde yirmi ikisinin sadist uyarılmalara karşılık verdikleri saptanmıştır. Sadistlerin çoğu karşılıklı olarak cinsel haz yaşayabilmek için mazoşistlerle ilişki kurarlar. Bu tarz ilişkilere kısaca S&M denebilir.

S&M ilişkilerde temelde: egemen olma-teslim alma, özgür olma-tutsak alma, mutlak iktidar ve çaresizlik iki­lemlerini içerir. Bu bakımdan sadistin esas arzusu acı çek­tirmekten ziyade üstünlük kurmaktır. Mazoşistin ise asıl arzusu cezalandırılmak isteğidir diyebiliriz. S&M’in nedenleri ve ortaya çıkışı konusunda farklı teoriler mevcuttur; bunlar kural olarak sadizm veya mazoşizmle ilişkili olarak ortaya çıkmakta ve sado-mazo tercihin ortaya çıkışı için hiçbir genel geçer neden bulunmamaktadır. Diğer bir teori ise haz ve acının bir arada cinsel açıdan daha yoğun ve doyurucu şekilde yaşandığı yönündedir.

Tamamını izlemek için tıklayın... 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TATİLE BAHANE ÇOK
İŞTE BİLİMSEL GEREKÇELERİ
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
BİLİNÇLİ BESLENME
TV KEYFİ YATAK ODALARINDA
UYKU ÖNCESİ FİLM KEYFİ
HAVADAKİ ZEHİRLER
BESLENEREK KORUNUN
SEZARYEN-OBEZİTE İLİŞKİSİ
ANNE ADAYLARI BUNU BİLMELİ
ALKALİ DİYET
KANSERİ ÖNLER Mİ?
EVDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT
MUTLAKA ÖNLEM ALINMALI!
BESLEYİCİ VE GENÇLEŞTİRİCİ
MASKENİZİ EVDE HAZIRLAYIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VAJİNİSMUSUN İLACI YOK
TERS İLİŞKİ DEYİNCE
AĞIZ KANSERİ RİSKİ
VAJİNAL AKINTI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2013 BAROK DESENLERİN YILI
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :