Okunma Sayısı: 11777
CANLI YORUMLAR

CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULAR

3 yaşında başlıyor

Uzmanlar “ayıp, günah” diyerek çocukların cinsellikle ilgili sorularından dolayı onları azarlamanın, çocuğun gelecekteki cinsel yaşamını da olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyorlar.

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar, ortaokul ve lise düzeyindeki gençlerin cinsellikle ilgili sağlıklı bilgilere sahip olmadıklarını,  bundan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşadıklarını gösteriyor. Uzmanlar gençlerin yaşadıkları sorunlarda ailenin çocukluk döneminde cinsellikle ilgili sağlıklı bilgi vermemesinin de etkili rol oynadığına dikkat çekiyorlar.

Çevresini ve dış dünyayı tanımaya çalışan çocukların özellikle 3 yaş civarında anne ve babalarına hemen her konuda soru sormaya başlıyor. Bu sorulardan cinsel içerikli olanlara verilecek yanıtların pek çok anne ve babayı zorlarken, bu durum ebeveynlerin cinsellikle ilgili tutumlarıyla ilgili olabiliyor. Ama, son derece açık ve rahat oldukları düşünülen anne-babalar bile böyle bir durumla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını, neyi, nasıl anlatacaklarını bilemeyebiliyor.

Çocuklar merak eder

Çocuğun cinsel içerikli sorularının temelinde cinsel duygular değil, onun üremeye yani bebeklerin nasıl dünyaya geldiklerine dair merakları yatıyor.

Uzmanlar, bunun çocuğun uzaya, gezegenlere ya da hayvanların yaşayışlarına olan meraklarından farklı olmadığı belirtliyor. Anne-babanın cinsel içerikli sorular karşısında yaşadıkları gerginliğin, bu farkı bilmemekten ve çocuğun cinsellik anlayışını yetişkin anlayışıyla karıştırmaktan kaynaklanıyor. 

Ülkemizde çoğu ailede cinselliği çağrıştıran sorular ve bu konudaki konuşmalar yasaktır, ayıptır. Çocuk herhangi bir soru sorduğunda ya azarlanır, ya da anne-baba bu soruyu nasıl yanıtlayacaklarını bilemedikleri için konu bir şekilde kapatılıyor. Sonuç olarak merakı giderilmeyen çocuk sorusunun cevabını aramaya devam edecektir ve bu konuyu yeterince bilmeyen birilerinden yalan yanlış bir şeyler de öğrenebilir.

Çocuğu azarlamayın

Çocukların aileleri tarafından sağlıklı bir biçimde bilgilendirilmesi uzmanlara göre çok önemli. Eğer anne ya da baba çocuğu cinsellikle ilgili bir soru nedeniyle azarlarsa çocuğun suçluluk hissetmesi, cinselliğin,  ayıp,günah veya pis bir şey olduğunu düşünmesi kaçınılmaz hale geliyor. 

  • Çocuklara cinsel eğitim verilirken öncelikle çocuğun bilişsel gelişim düzeyi dikkate alınmalı.
  • Çocuk soru sorduğunda doğru, açıklayıcı ve anlayabileceği şekilde cevap verilmeli.
  • Cevaplar çocuğun merakını gidermeli ve doyurucu olmalıdır.
  • Fazla ayrıntılı bilgi vermek çocuğun kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Susmak,konuyu değiştirmek ya da azarlamak tercih edilmemeli.  

Çocuğa cinsel bilgiler vermenin en uygun zamanı, onun bu konularda soru sormaya başladığı dönemlerdir. Bu tür sorular bireysel farklılıklar olmakla beraber, genellikle 3 yaş civarında sorulmaya başlanır. İlk sorular genellikle kendi bedeni, annenin bedeni ya da bir kardeşin dünyaya gelişi ile ilgilidir. 2-3 yaşlarında cinsiyet farkıyla ilgili sorular, 3-4 yaşlarında doğumla ilgili sorular başlar. Cinsel ilgiler bazen 7-8 yaşları ile buluğ arasında diner. Cinsel olgunlaşmayla fizik işaretlerin belirmesi ve genital bezlerin üretime başlamaları ile yeniden canlanır.”


 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
NEDEN BAŞARISIZ SONUÇLANIR?
KOLAY AİLE MÖNÜLERİ
10 SAĞLIKLI YEMEK ÖNERİSİ
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
DEPRESYONA KIŞ GÜNEŞİ
BU NASIL TEDAVİ YÖNTEMİ?
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
ÖĞRENMENİN 3 YOLU
İLK YARDIMIN ABC'Sİ
112'Yİ ARARKEN...
MEB'DEN DERSANE RAPORU
BU TESPİTLER ŞAŞIRTIYOR
İKİZLERİNİZ Mİ VAR?
LEYLEKLER GETİRMEDİ ELBET
ALDATAN ERKEK YANDI
SAĞLIKLARI TEHDİT ALTINDA
ATEŞE KARŞI İLK 5 ÖNLEM
KRİTİK SÜRE KAÇ GÜN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
ben anne
Cevapla ben anne
25.11.2011 09:59:30
Evet güzel bir yazı benimde çok dertli oldugum bir konu fakat nasıl denir tam olarak ne söylenir. Açıklamak için tam olarak hangi sözcügü demek gerekir. Bunu bir türlü bulamadım. teşekür ediyorum.
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
CİNSEL HASTALIKLARA DİKKAT
DOĞUM KONTROL HALKASI
HIV NEDİR, NASIL BULAŞIR?
KADINLARDA CİNSEL FİZ...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :