Okunma Sayısı: 11369
CANLI YORUMLAR

CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULAR

3 yaşında başlıyor

Uzmanlar “ayıp, günah” diyerek çocukların cinsellikle ilgili sorularından dolayı onları azarlamanın, çocuğun gelecekteki cinsel yaşamını da olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyorlar.

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar, ortaokul ve lise düzeyindeki gençlerin cinsellikle ilgili sağlıklı bilgilere sahip olmadıklarını,  bundan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşadıklarını gösteriyor. Uzmanlar gençlerin yaşadıkları sorunlarda ailenin çocukluk döneminde cinsellikle ilgili sağlıklı bilgi vermemesinin de etkili rol oynadığına dikkat çekiyorlar.

Çevresini ve dış dünyayı tanımaya çalışan çocukların özellikle 3 yaş civarında anne ve babalarına hemen her konuda soru sormaya başlıyor. Bu sorulardan cinsel içerikli olanlara verilecek yanıtların pek çok anne ve babayı zorlarken, bu durum ebeveynlerin cinsellikle ilgili tutumlarıyla ilgili olabiliyor. Ama, son derece açık ve rahat oldukları düşünülen anne-babalar bile böyle bir durumla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını, neyi, nasıl anlatacaklarını bilemeyebiliyor.

Çocuklar merak eder

Çocuğun cinsel içerikli sorularının temelinde cinsel duygular değil, onun üremeye yani bebeklerin nasıl dünyaya geldiklerine dair merakları yatıyor.

Uzmanlar, bunun çocuğun uzaya, gezegenlere ya da hayvanların yaşayışlarına olan meraklarından farklı olmadığı belirtliyor. Anne-babanın cinsel içerikli sorular karşısında yaşadıkları gerginliğin, bu farkı bilmemekten ve çocuğun cinsellik anlayışını yetişkin anlayışıyla karıştırmaktan kaynaklanıyor. 

Ülkemizde çoğu ailede cinselliği çağrıştıran sorular ve bu konudaki konuşmalar yasaktır, ayıptır. Çocuk herhangi bir soru sorduğunda ya azarlanır, ya da anne-baba bu soruyu nasıl yanıtlayacaklarını bilemedikleri için konu bir şekilde kapatılıyor. Sonuç olarak merakı giderilmeyen çocuk sorusunun cevabını aramaya devam edecektir ve bu konuyu yeterince bilmeyen birilerinden yalan yanlış bir şeyler de öğrenebilir.

Çocuğu azarlamayın

Çocukların aileleri tarafından sağlıklı bir biçimde bilgilendirilmesi uzmanlara göre çok önemli. Eğer anne ya da baba çocuğu cinsellikle ilgili bir soru nedeniyle azarlarsa çocuğun suçluluk hissetmesi, cinselliğin,  ayıp,günah veya pis bir şey olduğunu düşünmesi kaçınılmaz hale geliyor. 

  • Çocuklara cinsel eğitim verilirken öncelikle çocuğun bilişsel gelişim düzeyi dikkate alınmalı.
  • Çocuk soru sorduğunda doğru, açıklayıcı ve anlayabileceği şekilde cevap verilmeli.
  • Cevaplar çocuğun merakını gidermeli ve doyurucu olmalıdır.
  • Fazla ayrıntılı bilgi vermek çocuğun kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Susmak,konuyu değiştirmek ya da azarlamak tercih edilmemeli.  

Çocuğa cinsel bilgiler vermenin en uygun zamanı, onun bu konularda soru sormaya başladığı dönemlerdir. Bu tür sorular bireysel farklılıklar olmakla beraber, genellikle 3 yaş civarında sorulmaya başlanır. İlk sorular genellikle kendi bedeni, annenin bedeni ya da bir kardeşin dünyaya gelişi ile ilgilidir. 2-3 yaşlarında cinsiyet farkıyla ilgili sorular, 3-4 yaşlarında doğumla ilgili sorular başlar. Cinsel ilgiler bazen 7-8 yaşları ile buluğ arasında diner. Cinsel olgunlaşmayla fizik işaretlerin belirmesi ve genital bezlerin üretime başlamaları ile yeniden canlanır.”


 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ERKEKLERDE KANSER RİSKİ
MULTİVİTAMİN ETKİLER Mİ?
DÜZENSİZ BESLENMEYİN
MİGRENİ TETİKLİYOR
TATİLDE 4+4+4'E HAZIRLAYIN
DUYGUSAL GELİŞİMİ HAZIR MI?
SINIFINDA GRUPLAŞMA VARSA
NESLİM DOKSAT ANLATIYOR
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
NASIL GİYDİRMELİSİNİZ?
KOLON KANSERİ GENETİK TESTİ
KOLDAN ALINAN KANLA MÜMKÜN
OBEZİTEDEN NORMAL HAYATA
TOPLAMDA 23 KİLO VERDİLER
BÜYÜDÜN, BEZİ BIRAKMALISIN
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ
ÇOCUKLARDA YAZ HASTALIKLARI
PROF. HİLAL MOCAN ANLATIYOR
DÜRÜSTLÜĞÜN SAĞLIĞA ETKİSİ
NE ALAKASI VAR DEMEYİN!!!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
ben anne
Cevapla ben anne
25.11.2011 09:59:30
Evet güzel bir yazı benimde çok dertli oldugum bir konu fakat nasıl denir tam olarak ne söylenir. Açıklamak için tam olarak hangi sözcügü demek gerekir. Bunu bir türlü bulamadım. teşekür ediyorum.
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERTESİ GÜN HAPI YANIL...
ÜLKE ÜLKE CİNSELLİK
VAJİNAL AKINTI
SPERM DONDURMA YÖNTEMİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :