Okunma Sayısı: 5402
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞA AÇIKLAMA YAPMAK

Sır saklamak

 

Bir çocuğun davranışsal sorunlarının temelinde genellikle "Çocuğun iyiliği için ondan saklanmış" bir aile sırrı vardır. Bu aile sırrı, bir düşükle, birilişkiyle, önceki bir evlilikle, evlatlık alınmayla, bir hastalıkla, bir aldatmaylaya da buna benzer bir olayla ilgili olabilir. Bir sırrı çocuğa açıklayıp açıklamama kararı, koşullara, çocuğun olgunluğuna bağlı kişisel bir karardır. O bilgiyi anlayıp hazmedecek olgunluğa ulaşıncaya kadar çocuğun bu sırrı mutlakabilmesi gerekmez.

Aslında önemli olan gerçekler değil, anne babanın bu sırra tepkileri, bunun birbirleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerine etkileri konusunda birbirlerine karşı açık ve dürüst olmalarıdır. Anne baba önce, kendi içlerindeki duygusal çatışmalarla çocuklarına karşı duygularını birbirinden ayırmalıdır. "Yarım kalmış bir iş varsa" eğer, meselenin kendisi doğrudan konuşulmasa bile,çocuklar zaman içinde bu konuyu konuşmaya başlayacaktır. Eğer bir açıklama yapılmazsa büyük ihtimalle kendileri bir senaryo yazacaklardır.

Uzun vadede, önemli bir şeyi açıklamamayı tercih etmekle bir sırrın uzun süre saklanıp sonunda güveni suistimal eder bir hale gelmesi arasında bir denge kurulması gerekir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ARKADAŞLARI DALGA GEÇİYORSA
GENÇLİKTE PROBLEM OLABİLİR
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
ÖĞRETME YÖNTEMLERİ
NELERDİR? NASILDIR?
ÖZEL GÜN VE BAYRAMLAR
ÇOCUĞU NASIL ETKİLER?
ÇOCUĞUNUZU EVE HAPSETMEYİN
YA HASTALANIRSA DEMEYİN
ONUNLA OYUN OYNAYIN
ZEKA GELİŞİMİNE OYUN ETKİSİ
GECE ALTINI ISLATIYOR MU?
HER ÇOCUKTA GÖRÜLEBİLİR
YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?
NASIL BAŞ EDECEKSİNİZ?
KORKULARINI GEÇİŞTİRMEYİN
OLMASI GEREKEN NE?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ARKADAŞLAR ÖNEM KAZANIYOR
ABİ VE ABLAYLA GELEN ...
ÇOCUKLARDA SOYUT DÖNEM
KÖTÜ YA DA YETERSİZ UYKU
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2013 BAROK DESENLERİN YILI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :