Okunma Sayısı: 5209
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞA AÇIKLAMA YAPMAK

Sır saklamak

 

Bir çocuğun davranışsal sorunlarının temelinde genellikle "Çocuğun iyiliği için ondan saklanmış" bir aile sırrı vardır. Bu aile sırrı, bir düşükle, birilişkiyle, önceki bir evlilikle, evlatlık alınmayla, bir hastalıkla, bir aldatmaylaya da buna benzer bir olayla ilgili olabilir. Bir sırrı çocuğa açıklayıp açıklamama kararı, koşullara, çocuğun olgunluğuna bağlı kişisel bir karardır. O bilgiyi anlayıp hazmedecek olgunluğa ulaşıncaya kadar çocuğun bu sırrı mutlakabilmesi gerekmez.

Aslında önemli olan gerçekler değil, anne babanın bu sırra tepkileri, bunun birbirleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerine etkileri konusunda birbirlerine karşı açık ve dürüst olmalarıdır. Anne baba önce, kendi içlerindeki duygusal çatışmalarla çocuklarına karşı duygularını birbirinden ayırmalıdır. "Yarım kalmış bir iş varsa" eğer, meselenin kendisi doğrudan konuşulmasa bile,çocuklar zaman içinde bu konuyu konuşmaya başlayacaktır. Eğer bir açıklama yapılmazsa büyük ihtimalle kendileri bir senaryo yazacaklardır.

Uzun vadede, önemli bir şeyi açıklamamayı tercih etmekle bir sırrın uzun süre saklanıp sonunda güveni suistimal eder bir hale gelmesi arasında bir denge kurulması gerekir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İLK 12 AYDA BABA İLGİSİ
BEBEK GELİŞİMİNE ETKİSİ NE?
ÇOCUKLAR NEDEN ŞIMARIR
MODERN ZAMANLARIN ÇOCUKLARI
İŞARET ETMENİN GÜCÜ
ANLAMASINI İSTİYORSANIZ...
KENDİNE GÜVEN VE ARKADAŞLIK
ÇOCUĞUNUZ ÖZGÜVENLİ Mİ?
İKİ YAŞ DÖNEMİNDE PAYLAŞIM
OKUL BAŞARISI VE ÖDEVLER
EBEVEYNİN KATKISI
BOŞANMA SÜRECİ SONRASINDA
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
SİZ ÖĞRETMEZSENİZ BİLEMEZ!
ÇOCUĞUNUZ İNAT EDİYORSA...
ÇOCUKLARDA
"HAYIR!" KENDİNİ FARK ETTİRME ÇA...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ ANNE BABA OLMAK N...
BU RAPOR DA NEYİN NESİ
KARNE STRESİNE GİRMESİN
UYKUYA DİRENMESİ
TOPLAYIN
ROBOT SEVGİLİLER
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :