Okunma Sayısı: 7035
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ İNATLAŞMASIN

Bunu önleyebilirsiniz

Çocuklarınızı özenle büyütürken çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız çok önemli. Özellikle gelişim alanlarının temellerinin atıldığı 0-6 yaşta çocuğunuza yaklaşımınız ve iletişiminiz daha da önem kazanıyor. Bu dönemde çocukla güç kavgasına girmekten çekinmeniz ve anne baba olarak tutarlı davranmanız gerekir.

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, herkesin parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde anne babasıyla inatlaşan çocuklara çok sık tanıt olduğunu ve çözümünü merak ettiğini söylüyor. “Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa ne yapmalısınız?” sorusunun basit bir cevabı yok. Çocukları bebeklik döneminden itibaren tutarlı bir disiplinle büyütmek gerekiyor. Çocuğunuza sevgi ve ilginizi dozunda vermelisiniz. Çok ilgili ve korumacı olmak,  çocuğun her dediğini yapmak sadece çocuğun inatlaşmasına neden olmaz,  gelişimini de olumsuz etkiler.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem 2-3 yaş dönemidir.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem çocukların bebeklik döneminden çıkıp erken çocukluk dönemine girdiği 2-3 yaş dönemidir. Bu dönemde çocuklar inatlaşarak, ağlayarak istediklerini anne babaya yaptırabildiğini görür ve öğrenirler. Çocuklar büyüdükçe bu durum daha profesyonel bir hal alır. Çocuklar ağlayarak, çığlık atarak, kendini yere atarak, öksürerek ve  hatta kusarak ikna edemediği anne ve babasını bu stratejilerle ikna etmeyi başarır.  Anne babalar bu yoğun ağlama ve inatlaşma krizlerinde pes etmek ve çocuğun dediğini yapmak zorunda kalır.  Özellikle alışveriş merkezleri ve park gibi sosyal ortamlarda çocuğun ağlaması anne babayı daha da kaygılandırır ve rahatsız eder. Anne baba başkalarının bakışından rahatsız olduğu için hemen pes eder ve çocuk yine istediğini anne babasına yaptırır.

Genel olarak çocuğun  inatlaşma ve ağlama nöbetlerini önemlemek için çocuğun ağlamasının ve anne babaya istediğini yaptırmak için başvurduğu diğer yolların işe yaramadığını yaşayarak öğrenmesi gerekiyor. İnatlaşmayı öğrenmiş bir çocuğun inatlaşması ile başa çıkmasını uzman bir pedagog eşliğinde öğretebilirsiniz. Anne babalar  “Tutarlı Davranış Modeli”programına katılarak 1-2 ay gibi kısa bir sürede çocuklarının inatlaşmasıyla başa çıkmayı öğreniyor ve çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuruyorlar. Bu programın içeriği çocuğun tepkilerine ve her ailenin dinamiğine göre değişiyor.  İnatlaşmayı çok iyi kullan bir çocuğa yaklaşım profesyonel destek gerektiriyor. Çocuğumuz inatlaşama problemi yaşamamasını istiyorsanız mutlaka 1.5-2 yaş itibariyle tutarlı bir disiplin anlayışını benimsemeli ve bu konuda pedagog desteği almalısınız. Bu gelecekte oluşabilecek sorunları da çözecektir.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KONUŞMASI SEVİMLİ GELEBİLİR
FAKAT SORUN DA OLABİLİR
OKULDA YARALANMALARA DİKKAT
OYUN ÇAĞINDAKİ ADRENALİN
ÇOCUKLARDA LENS KULLANIMI
UYGUN YAŞ DÖNEMİ HANGİSİ
DEFTER DEMEK AYIP
İNSANI TEKNOLOJİDEN SOĞUTUR
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
GELİN ANLATALIM...
İSTANBUL'DA ÇOCUK OLMAK
TATİL BİTMEDEN YAPILACAKLAR
SÖMESTR SONRASI SENDROMU
ÖZNUR SİMAV'A SORDUK
ÇOCUK VE RAMAZAN
ORUÇ TUTMAK İSTERSE
SEÇİCİ DİLSİZLİK
ÇOCUKTA BAŞ GÖSTEREBİLİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ONUN ÖZ GÜVENİNİ ARTI...
ÇOCUKLAR NEDEN ALAY EDER?
40 KERE SÖYLEYİNCE OLUYOR
ARKADAŞ ŞANTAJI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BAZILARI KASLI SEVER
EN İYİ YAZ KOKULARI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :