Okunma Sayısı: 7274
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ İNATLAŞMASIN

Bunu önleyebilirsiniz

Çocuklarınızı özenle büyütürken çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız çok önemli. Özellikle gelişim alanlarının temellerinin atıldığı 0-6 yaşta çocuğunuza yaklaşımınız ve iletişiminiz daha da önem kazanıyor. Bu dönemde çocukla güç kavgasına girmekten çekinmeniz ve anne baba olarak tutarlı davranmanız gerekir.

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, herkesin parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde anne babasıyla inatlaşan çocuklara çok sık tanıt olduğunu ve çözümünü merak ettiğini söylüyor. “Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa ne yapmalısınız?” sorusunun basit bir cevabı yok. Çocukları bebeklik döneminden itibaren tutarlı bir disiplinle büyütmek gerekiyor. Çocuğunuza sevgi ve ilginizi dozunda vermelisiniz. Çok ilgili ve korumacı olmak,  çocuğun her dediğini yapmak sadece çocuğun inatlaşmasına neden olmaz,  gelişimini de olumsuz etkiler.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem 2-3 yaş dönemidir.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem çocukların bebeklik döneminden çıkıp erken çocukluk dönemine girdiği 2-3 yaş dönemidir. Bu dönemde çocuklar inatlaşarak, ağlayarak istediklerini anne babaya yaptırabildiğini görür ve öğrenirler. Çocuklar büyüdükçe bu durum daha profesyonel bir hal alır. Çocuklar ağlayarak, çığlık atarak, kendini yere atarak, öksürerek ve  hatta kusarak ikna edemediği anne ve babasını bu stratejilerle ikna etmeyi başarır.  Anne babalar bu yoğun ağlama ve inatlaşma krizlerinde pes etmek ve çocuğun dediğini yapmak zorunda kalır.  Özellikle alışveriş merkezleri ve park gibi sosyal ortamlarda çocuğun ağlaması anne babayı daha da kaygılandırır ve rahatsız eder. Anne baba başkalarının bakışından rahatsız olduğu için hemen pes eder ve çocuk yine istediğini anne babasına yaptırır.

Genel olarak çocuğun  inatlaşma ve ağlama nöbetlerini önemlemek için çocuğun ağlamasının ve anne babaya istediğini yaptırmak için başvurduğu diğer yolların işe yaramadığını yaşayarak öğrenmesi gerekiyor. İnatlaşmayı öğrenmiş bir çocuğun inatlaşması ile başa çıkmasını uzman bir pedagog eşliğinde öğretebilirsiniz. Anne babalar  “Tutarlı Davranış Modeli”programına katılarak 1-2 ay gibi kısa bir sürede çocuklarının inatlaşmasıyla başa çıkmayı öğreniyor ve çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuruyorlar. Bu programın içeriği çocuğun tepkilerine ve her ailenin dinamiğine göre değişiyor.  İnatlaşmayı çok iyi kullan bir çocuğa yaklaşım profesyonel destek gerektiriyor. Çocuğumuz inatlaşama problemi yaşamamasını istiyorsanız mutlaka 1.5-2 yaş itibariyle tutarlı bir disiplin anlayışını benimsemeli ve bu konuda pedagog desteği almalısınız. Bu gelecekte oluşabilecek sorunları da çözecektir.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR DA HATA YAPABİLİR
HATA YAPMAZ DEMEYİN...
ALIŞTIRMAK - ALIŞTIRAMAMAK
SORUYU DOĞRU SORMALI
HER ÇOCUK BUNU YAPAR
MASTÜRBASYONDAN KORKMAYIN
OBEZİTEDEN NORMAL HAYATA
TOPLAMDA 23 KİLO VERDİLER
TELEVİZYONU YASAKLAMAYIN
ÇÖZÜM BU DEĞİL
SOĞUKLAR ONA VIZ GELSİN
KIŞ AYLARINDA ÇOCUK MENÜSÜ
ÇOCUKLARIN HALİ NE OLACAK
VELİLERİN KAFASI KARIŞIK
ÇOCUKLARDA EGZERSİZ
OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR
ÇOCUKLA YOLA ÇIKMADAN ÖNCE
BAVULDA NELER OLMALI?
BESLENME ÇANTASI ÖNEMLİ
NASIL HAZIRLANMALI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKULDA ŞİDDET
FARKLI YAŞLARDA ARKADAŞLIK
ÇOCUĞUNUZ SINIR TANIM...
ÇOCUĞUNUZU ANLAMIYORSANIZ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
2012 YILINA DAMGA VURAN
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :