Okunma Sayısı: 7175
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZ İNATLAŞMASIN

Bunu önleyebilirsiniz

Çocuklarınızı özenle büyütürken çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmanız çok önemli. Özellikle gelişim alanlarının temellerinin atıldığı 0-6 yaşta çocuğunuza yaklaşımınız ve iletişiminiz daha da önem kazanıyor. Bu dönemde çocukla güç kavgasına girmekten çekinmeniz ve anne baba olarak tutarlı davranmanız gerekir.

Uzman Pedagog Sevil Yavuz, herkesin parkta, alışveriş merkezinde, oyuncak mağazaları önünde anne babasıyla inatlaşan çocuklara çok sık tanıt olduğunu ve çözümünü merak ettiğini söylüyor. “Çocuğunuz sizinle inatlaşıyorsa ne yapmalısınız?” sorusunun basit bir cevabı yok. Çocukları bebeklik döneminden itibaren tutarlı bir disiplinle büyütmek gerekiyor. Çocuğunuza sevgi ve ilginizi dozunda vermelisiniz. Çok ilgili ve korumacı olmak,  çocuğun her dediğini yapmak sadece çocuğun inatlaşmasına neden olmaz,  gelişimini de olumsuz etkiler.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem 2-3 yaş dönemidir.

İnatlaşmanın en yoğun olduğu dönem çocukların bebeklik döneminden çıkıp erken çocukluk dönemine girdiği 2-3 yaş dönemidir. Bu dönemde çocuklar inatlaşarak, ağlayarak istediklerini anne babaya yaptırabildiğini görür ve öğrenirler. Çocuklar büyüdükçe bu durum daha profesyonel bir hal alır. Çocuklar ağlayarak, çığlık atarak, kendini yere atarak, öksürerek ve  hatta kusarak ikna edemediği anne ve babasını bu stratejilerle ikna etmeyi başarır.  Anne babalar bu yoğun ağlama ve inatlaşma krizlerinde pes etmek ve çocuğun dediğini yapmak zorunda kalır.  Özellikle alışveriş merkezleri ve park gibi sosyal ortamlarda çocuğun ağlaması anne babayı daha da kaygılandırır ve rahatsız eder. Anne baba başkalarının bakışından rahatsız olduğu için hemen pes eder ve çocuk yine istediğini anne babasına yaptırır.

Genel olarak çocuğun  inatlaşma ve ağlama nöbetlerini önemlemek için çocuğun ağlamasının ve anne babaya istediğini yaptırmak için başvurduğu diğer yolların işe yaramadığını yaşayarak öğrenmesi gerekiyor. İnatlaşmayı öğrenmiş bir çocuğun inatlaşması ile başa çıkmasını uzman bir pedagog eşliğinde öğretebilirsiniz. Anne babalar  “Tutarlı Davranış Modeli”programına katılarak 1-2 ay gibi kısa bir sürede çocuklarının inatlaşmasıyla başa çıkmayı öğreniyor ve çocuklarıyla sağlıklı iletişim kuruyorlar. Bu programın içeriği çocuğun tepkilerine ve her ailenin dinamiğine göre değişiyor.  İnatlaşmayı çok iyi kullan bir çocuğa yaklaşım profesyonel destek gerektiriyor. Çocuğumuz inatlaşama problemi yaşamamasını istiyorsanız mutlaka 1.5-2 yaş itibariyle tutarlı bir disiplin anlayışını benimsemeli ve bu konuda pedagog desteği almalısınız. Bu gelecekte oluşabilecek sorunları da çözecektir.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KARNE STRESİ YAŞAMASIN
SİZ NEYE DİKKAT ETMELİSİNİZ
ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYASI
ODALARINA TAŞINIYOR
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
ANNE-BABA TUTUMU ETKİLİ
SEVİŞİRKEN ÇOCUK GÖRÜRSE
BİR AÇIKLAMA BORÇLUSUNUZ!
OYUN HAMURU YASAKLANIYOR
BAKANLIK GENELGE YAYINLADI
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
ÇİÇEĞİ BURNUNDA OKULLULAR
ZİHİNSEL GELİŞİM SEYRİ
ALERJİ EN ÇOK KİMLERDE OLUR
DOĞAL KOKU ALERJİ YAPABİLİR
DAHA ÇOK NEZİHELER ÇIKACAK
SATRANÇLA GELEN BAŞARI...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HIRÇIN VE AGRESİF ÇOCUKLAR
40 KERE SÖYLEYİNCE OLUYOR
HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN
ÇOCUKLAR OYUN OYNASIN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
KISA SAÇ MODELLERİ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :